Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Seksi
eityistä tukea tarvitsevien lasten hoitopaikat
29.04.2007 |
Hei, olen erityisluokanopettaja ja haluan jäädä kotiin lasteni (2) kanssa. Kasvattaja kun olen luonteeltani henkeen ja vereen, ajattelin ryhtyä perhepäivähoitajaksi siihen saakka, kun omat lapseni menevät kouluun. Koulutukseni ja työkokemukseni puolesta haluaisin tarjota hoitopaikan erityistä tukea tarvitseville lapsille/lapselle. Omat lapseni terveitä.
Onko kellään kokemuksia aiheesta, hoitajan tai vanhemman näkökulmasta? Olisi mukava keskustella hieman aiheesta ennen kuin ryhdyn tuumasta toimeen.
ope
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Seksi
Ensinnäkin karahti silmään lauseesi että omat lapsesi on TERVEITÄ!!! Jos lapsella on aihetta erityistukeen, niin hän ei ole sen takia sairas. Sairaus on esim flunssa, vatsatauti ym lääketieteellinen jutska.
Itselläni on 2 erityislasta, kumpainenkin on kuntoutus paikalla päiväkodissa kehitysvaikeuksien takia (ei sairauden takia). Voi vaikuttaa ylireakoinilta, mutta oikaisen nyt tämän asian. Osu arkaan paikkaan varmaankin.
Mielenkiintoiselta kuulostaa että haluat tarjota e-lapselle hoitopaikkaa. itse olen epäilevällä kannalla sen takia, että riittääkö rahkeet. Siis etenkin voimavarasi. Kuten tiedätkin että e-lapsen kuntoutus kestää vuosia, ja on jokapäiväistä. Ja yleensähän kuntouttava hoito tapahtuu päiväkodeissä. Sulla on koulutus takana, se ei puutu. Mutta muun ryhmän (toiset lapset mallina ja ryhmätyöskentelyn opettelu) malli ja toteutuuko moniammatillinen kuntouts kotonasi?
Asioita joita kannattaa miettiä. Riippuuhan se lapsen kuntoutussuunitelmasta, että mitä kuntoutusta lapsi tarvitsee. omat lapseni tarvitsevat monen ihmisen työpanosta. Jos ei ole isosta ongelmista kyse niin perhepäivähoitokin voi onnistua! itse ooen perhepäivähoidon kannalla (JOS hoitajalla on koulutusta). Omat
muksunikin ovat olleet perhepvähoitajalla 1.5 vuotta hoidossa aikoinaan.
Pointti on se että lykkyä pyttyyn ja asiathan vaihtelevat lapsen mukaan.