Mitä varten painonvartijat laskee pisteitä kun on paljon helpompaa laskea kaloreita?
Kommentit (7)
tarvii niitä kaloreita pisteiksi muutella, kun sieltä saa materiaalin, missä jokainen elintarvike on jo valmiiksi pisteytetty määriä myöten. Siitä sitten vaan valitset tarjottimelta mitä tänään syöt ja lasket juurikin yhteen sen noin 20 pistettä mieluummin kuin laskea jokainen kalori ja etsiä ne paketeista.
20 pisteeseen ja helposti oppii että kaikki hedelmät on 1 pisteen paitsi banaania vain puolikas. Leivänpala on pisteen oli sitten ruisleipä tai paahtoleipä. Kasvisten kalorit niin vähäisiä että niistä ei mene pisteitä lainkaan. Helpompi hahmottaa paljonko voit yhdellä aterialla syödä.
luoda joku näennäishelppo järjestelmä jota aina sitten päivittävät uusilla korteilla. Jotka maksavat.
ja tulihan se tuossa selostettua, hedelmät yksi piste ja banaanista vain puolikas. Yksinkertaistamista se on. Ottavat rahaa siitä, että auttavat kaloritaulukoiden tulkinnassa.
mutta en ole ikinä saanut laihdutusta onnistumaan ilman painonvartijoiden tukea ja vinkkejä, siellä sen sijaan lähtee kilo per viikko. eikä tee tiukkaa.
Ei ne musta ihan samanarvoisia ole... Tai, että leipäpalat olisivat aina samanpainoisia..
Huoh.
Kait se kalorien lasku on helpompaa pidemmänkin päälle kun näkee suoraan pakkauksesta paljonko on missäkin ruoka-aineessa ja oppii arvioimaan kalorimäärät. Miksi niitä pitää sitten pisteiksi enää muutella?
Eiks toi laihdutus kuitenkin ole aika puhdasta matikkaa.