Onko muita, jotka työpaikassa, jossa työntekijät vaihtuu koko ajan?
Olen ollut n. 9v samassa työpaikassa ja nyt olen sanonut itseni irti. En vaan jaksa enää. Meillä on 7 työntekijää ja vaihtuvuus on hirvittävä, laskin tämän 9 v aikana keskimäärin 3 lähtevän joka vuosi pois.
Suurin syy on meidän pomo, joka omistaa paikan ja määrää kaikesta. Inhoaa sairaslomia, äitiyslomia, palkanmaksua ja siksi aiheuttaa pahaa mieltä. Hänen aikansa menee kuulemma meidän palkkojen laskuun ja muihin paperitöihin. Asia on nostettu pöydälle ja hänen mielestä ongelma johtuu siitä, että työntekijät jää äitiyslomalle, eivätkä palaa töihin, ammattitaitoisia sijaisia on vaikea saada, muita syitä ei kuulemma ole.
Huvittaa oikein seurata työkkärin sivuja, kun monta kertaa vuodessa meillä paikka taas auki. Nytkin tänä vuonna on yksi toinen (8v talossa ollut) minun lisäksi lähdössä pois.
On jotenkin helpottunut olo, kun ei tarvitse enää kauaa olla.
Kommentit (3)
Vielä pari kuukautta. Sitten lähden itse :). Olen toivonut irtisanomista, mutta kun ei tuo tapahdu, niin pakko lähteä itse :(
Vanhassa firmassa vaihtuvuus oli 30 henkeä vuodessa, pomo oli aivan hirveä. Hänessähän ei ikinä ollut mitään vikaa vaan tekijöissä jotka löytävät vikoja kaikesta ( säästö toimenpiteet, sairas lomat, ihmeelliset irtisanoutuma syyt ). Meillä oli psykologi tilattu parantamaan työilmapiiriä mutta pomopas tupsahti myös paikalle ja arvaa vaan kuinka moni siellä avautui... ei kukaan. Pomo totesi asian turhaksi eikä enään käynyt psykologi. Äitiyslomallani isommat pomot oli alkanut ihmettelemään suurta vaihtuvuutta, valituksia yms... työntekijät oli yhdessä tuumin ilmoittanut ylimmälle johdolle tyytymättömyytensä ja näin pomo sai kenkää.
niin ettei sopimustani missään nimessä jatketa. Oli henkisesti uuvuttavampaa kuin fyysisesti vaikka on fyysisesti tosi raskas työ. Ei vaan enää pää kestänyt. Tuossa paikassa oli tosin 50 työntekijää ja koko ajan joku heivattiin pihalle ja uusia tilalle.
Kaikesta valitettiin. Mitään et koskaan tehnyt hyvin ja aina olisi vaan pitänyt antaa enemmän ja enemmän. tämän stressin aiheutti esimiehet. Pomot oli ihan jees, heidän kanssaan keskustellessaan kuuli että olen yksi parhaista työntekijöistä ja palkka ja muut etuudet huomioiden se piti paikkansa. Mutta kun tein parhaimmillaan 12-14 tuntisia päiviä 6 päivänä viikossa ja palkkana oli naistyötovereilta ja esimiehiltä pelkkää paskaa, sitä ei jaksa! Eivät toki olleet vain minulle sellaisia vaan kaikille.
Kun joku oli sairaana, esimiehet kertoivat syyn kaikille ja töihin tullessa heti alettiin kysellä et jokos olet siitä ja siitä parantunu?
Vaitiolovelvollisuudesta ei tietoakaan. Myös esimiehet juorusivat toisistaan pahaa toisen ollessa poissa.
Siellä ei ollut muuta hyvää kuin jatkuvat palkankorotukset ja ruoka. Onneksi pääsin pois ja vapaaehtoisesti en ikinä takas mene!