Onko kellään kummilasta jonkun kummijärjestön kautta
esim worldvision?
Minkälaisia kokemuksia. Itse harkitsen ryhtyväni kummiksi jollekin pienelle avuntarvitsijalle. Mutta meneekö raha perille? jne
Kommentit (3)
Järjestöltä saa aika hyvät raportit siitä, millaisia asioita rahoilla on tehty (niillähän autetaan pääasiassa koko kylää / laajempaa aluetta eikä niinkään paljon yksittäistä lasta), joista näkee, että raha kyllä menee perille. Minulla on myös tuttu, joka on työnsä takia vieraillut useissa järjestön hankkeissa, joten sitäkin kautta tiedän avun menevän perille.
Lisäksi vuosittain saa raportin omasta kummilapsesta.
ja valitsin sen juuri sen vuoksi, että sillä pyritään auttamaan naisten koulutusta ja yrittäjyyttä ja raha menee koko yhteisön rakentamiseen eikä jonkun yksittäisen lapsen
Kannattaa lukea säännöt. Raha ei koskaan mene lapselle, vaan kylälle jossa lapsi asuu. Sinne rakennetaan koulua ja huussia ja jätehuoltoa. Maksan 25 ¿ kuussa, ja varmasti suurin osa rahoista menee perille. Siitä saa raportteja vähän väliä.