Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi lapset on nykyään niin jumalattoman lihavia?

Vierailija
30.01.2008 |

Mitä lasten lihavuus on?



Lasten ja nuorten lihavuus on viime vuosikymmeninä yleistynyt niin Suomessa kuin muissakin teollisuusmaissa. Viimeisten 20 vuoden aikana lihavien lasten ja nuorten määrä on ikäryhmästä riippuen noussut ainakin kaksin- ellei jopa kolminkertaiseksi.



Lapsuusiän lihavuus on usein pysyvää ja siihen liittyy merkittävä terveysongelmien riski aikuisiällä. Seurantatutkimuksissa on todettu, että lihavasta lapsesta tulee todennäköisesti lihava aikuinen. Arvioidaan, että lapsena ylipainoisista 50¿80 prosenttia on ylipainoisia myös aikuisina.



Jo lapsuus- ja nuoruusiässä lihavuus vaikuttaa ennen kaikkea elämänlaatuun. Ylipainoisilla lapsilla esiintyy esimerkiksi masentuneisuutta ja yksinäisyyttä. Samat asiat korostuvat ylipainoisilla ihmisillä vielä aikuisiässäkin.



Lapsuuden ja nuoruuden lihavuuden tärkein ja nopeimmin lisääntyvä fyysinen seuraus on kakkostyypin eli aikuisiän diabetes: lihavuuden kehittyminen lapsuudessa ennakoi aikuisiän lihavuutta ja sen kautta aikuisiän diabetesta. Kakkostyypin diabetekseen liittyy myös lisääntynyt sydän- ja verisuonitautien riski.

Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
30.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en pahemmin ole lihavia lapsia nähnyt. Jonkin verran tietysti, mutta omien lapsien tutuista ehkä noin yksi kolmestakymmenestä on lihava, joten yksilöiden ongelma se edelleenkin on.

Vierailija
2/18 |
30.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun kuulin neuvolassa, että lihavuus vaikuttaa jo lasten painokäyriinkin. Normaalipainon rajoja on kuulemma jouduttu nostamaan ylöspäin, kun lapset ovat nykyään niin pulskia. Näin VANHEMMAT saavat hyvän mielen, kun lapsi ei olekaan ylipainoinen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
30.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän lapset taas saavat aina " haukut" kun ovat niin hoikkia ja menevät niin pahasti miinuskäyrillä.



Eli ilman tuollaista käyrien nostamista meidän lapset saattaisivatkin olla lähempänä nollakäyrää kuin nyt.

Vierailija
4/18 |
30.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nykyään perheet hakevat hyvin paljon ns. " roskaruokaa" , mistään ei esim. löydy ravintolaa josta saisi hakea tavallista kotiruokaa! Lastenohjelmat, pelit, autot.. kaikki syö liikunnan määrää.

Vierailija
5/18 |
30.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun neuvolassa lastamme käytin. Meilläkin mennään pahasti miinuskäyrillä. 3

Vierailija
6/18 |
30.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja monet pitävät tuota näköjään normaalina.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
30.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Curling-vanhemmat eivät osaa sanoa ei siinä karkkihyllyn luona, kun koko kauppareissu voi mennä huudoksi. Ei siinä auta mitkään kotiruoat, jos herkkuja mussutetaan joka päivä.

Vierailija
8/18 |
30.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin asutaan pikkukaupungissa. Onko se sitten niin että suuremmissa paikoissa kuuluu jo kulttuuriin syödä usein niitä hampurilaisia ja ranskiksia ja herkkuja? Ja kun koulumatka ei ole enää 10 kilsaa vaan parisataa metriä tai koko matka bussilla?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
30.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kovin usein, kun harvoin kaupungissa käydään, eikä todellakaan aina silloin mäkkärissä.



Ja täällä pikkupaikkakunnalla tenavat saa roikkua tuolla pulkkamäissä ja ulkona porukalla tuntitolkulla ' vanhan ajan tyyliin' , kuluu ne kaloritkin. Ja todella, kahden kouluikäisen lapsen luokallani ei kyllä ole yhtään lihavaa lasta.

Vierailija
10/18 |
30.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omat lapsemme ovat lähinnä luikkuja ja kyllä naapurin vekarat ovat ihan samanlaisia. Tosin kovin ovat tämän kulman pennut liikkuvaa sorttia kun joka puun oksalla pitää roikkua kuin apinat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
30.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja voi hyvä tavaton miten lihavia ne maalaiset lapset oli! Siellä puuhamassa siis oli uima-altaita. Eipä näy sellaisia Stadikalla, missä yleensä käymme uimassa.



Uskoisin, että Helsingin keskustassa asuvat hoikempia kuin maalla. Näinhän se menee naistenkin lihavuudessa: hyvin koulutetut hoikkia, huonosti koulutetut pulskempia isossa mittakaavassa (ei yksilötasolla).

Vierailija
12/18 |
30.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

että on siellä äpin kaukaista sukua, ja kyllä mummut ovat lihottaneet ne lapset ihan tolkuttomiksi. Mummu tuputtaa sukulaispojalle voilla voideltua pullaa, vaikka poika ei millään jaksaisi. Ala-asteelaiset pojat käyttävät jo miesten m kokoisia vaatteita.



Näin siis siellä maalla onnelassa, jossa lapsetkin vielä pulkkamäessä touhuaa.



Olen siis erimieltä kaupunkien lihottavasta vaikutuksesta. Maalla asenteet, että kunnolla vaan voita ja kermaa, että maistuu paremmalta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
30.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

T. maalla asuva FM

Vierailija
14/18 |
30.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

että jotkut äidit käyttävät ruokaa ja herkkuja nimenomaan, korvikkeena jollekin muulle. Ymmärrättekö mitä meinaan? Siis jos esim. lapsi kaatuu, niin sanotaan että ei haittaa, tuu ottamaan yks suklaa niin tulee parempi mieli. Tai sitten syömistä käytetään hiljentäjänä: ota keksi ja istu siinä hiljaa ja syö. Tällaista oon nähnyt ihan parivuotiaallekin tehtävän.



Ei siinä mitään, kyllä meidänkin parivuotias saa esim. keksiä tai pullaa jos meillä vaikka vieraita kylässä tai itte ollaan kylässä... Mutta ei joka päivä, eikä edes joka viikko. Karkkia tai sipsiä ei ole koskaan syönyt, kerran eläissään on syönyt Hesessä ranskalaiset.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
30.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

on juuri niinkuin esität, hyvä 16. Maalla ollaan keskimäärin vähemmän koulutettuja. Ja painavampia. Mitään tilastoja ei kuitenkaan voi osoittaa vääriksi tai oikeiksi yhdellä yksittäistapauksella kuten FM varmaan tietää.. :)



Kaupunkilainen VTT

Vierailija
16/18 |
30.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Turskeja oli tytöt niin pieniksi. Olin oikein ihmeissäni! Siihen aikaan me oltiin todella laihoja.

Vierailija
17/18 |
30.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vuosina 1966¿1972 (Autoklinikkatutkimus) painoindeksi 30 kg/m2 ylittyi 9.1 %:lla miehiä ja 17.8 %:lla naisia. Vuonna 2000 (Terveys 2000 -tutkimus) vastaavat luvut olivat 20.5 % ja 21.5 %.

Vierailija
18/18 |
30.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

korvaamalla yhden aterian sillä. Kokonaisuus ratkaisee. Itse olen ollut yllättynyt, kun tokaluokkalaisen kavereilla on aina saatavilla karkkia omista kaapeistaan.



Yksi ongelma on varmasti, että monet lapset istuvat tv:n ja tietokoneiden ääressä sen sijaan, että liikkuisivat pihalla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi yksi