Lue keskustelun säännöt.
Mitä mieltä elämäntilanteestani???
11.07.2007 |
- mulla keskivaikea masennus
- koukussa Imovaneen
- miehellä ei mitään tuloja (työtön)
- 2 erityislasta
- lähiomainen sairastui psykoosiin viikonlopulla
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Elämä on sellaista. Tässä joku juuri kertoi tällä palstalla, että hänen miehensä kuolee puolen vuoden sisällä. Hänen mielestään elämä on epäreilua.
Minulla on lapsi kuollut, mies on vammautunut. Kaikki apu on juuttunut suomalaisen byrokratian jalkoihin. Olen ollut työtön jne. Tämä on vain elämää:)
Oikeastaan voisit ottaa miehesi työttömyyden positiivisesti. Suomalaiset palkat ovat niin huonoja, että luultavasti nyt teillä on paremmat nettotulot kuin jos hän olisi töissä. Erityislapset viedään taksilla päivähoitoon ja kouluun, joten teidän elämänne helpottuu tällä tavalla. Tämän lisäksi miehesi voi huolehtia sinun hyvinvoinnistasi, koska on työtön. Monia positiivisia asioita löytyy elämästäsi, kun vain katsot asiat toiselta kantilta.