Kysymys perimisestä.
Jos perheetön, aikuinen ihminen kuolee ja hänellä on elossa oleva äiti, periikö äiti hänet?
Kommentit (9)
Tietäisikö joku, miten käy velan kanssa, jos velallinen kupsahtaa ja lainaa ovat takaamassa omat lapset? Kaatuuko velka silloin näiden perillisten niskaan?
Siis perintö menee vanhemmille puoliksi mutta jos toinen (tai molemmat) on kuollut perivät muut lapset hänen osansa.
Ennen perinnönjakoa tehdään pesänselvitys, jossa mm. nämä vainajan varat ja velat selvitetään. Vainajan omaisuudesta vähennetään siis hänen velkansa. Mikäli velat yrittävät varat, kuolinpesän osakkaat eivät joudu vastaamaan veloista henkilökohtaisesti, toisaalta he eivät tuolloin myöskään peri mitään. Toisinaan velkojen maksu saattaa edellyttää esim. vainajan asunnon myyntiä tai muuta omaisuuden realisointia, eli vainajan varoilla ei tarkoiteta ainoastaan vainajan tilillä olevia rahoja, vaan kaikkea omaisuutta jolla on varallisuusarvoa.
Vierailija:
Tietäisikö joku, miten käy velan kanssa, jos velallinen kupsahtaa ja lainaa ovat takaamassa omat lapset? Kaatuuko velka silloin näiden perillisten niskaan?
Ja kyllä, takaajat joutuvat maksamaan velan mikäli velallinen ei siihen pysty tai hänen kuoltuaan hänen omaisuutensa ei riitä kattamaan sitä.
Jos henkilöllä ei ole lapsia eikä puolisoa, hänen vanhempansa perivät hänet. Jos vanhempiakaan ei ole, niin sitten sisarukset.
Ai pahus, onkohan se sittenkin noin.
Vainajalla on siis elossa oleva äiti. Isä on kuollut. Sisaruksista yksi on kuollut ja yhdellä on edunvalvoja. Ja kolme sisarusta vielä lisää.
ap(se edunvalvoja...)
Pitääkö mun nyt varautua ottamaan kantaa johonkin perimisasiaan? Mitään valtavan suuria omaisuuksia ei ole tiedossa, mutta talo ja pala maata ehkä...
Joutuuko omaiset maksamaan velat?