Kokemuksia astmasta aikuisella
Epäilen kovasti itselläni alkavaa astmaa. Sekä äidilläni, että äidin isällä on astma. Minulla on ollut nyt noin 5kk pääasiassa yöllistä kuivaa yskää. Välillä tulee ihan hirveitä yskän kohtauksia, alkaa ihan yökkäilemään ja vedet valuu silmistä. Hirveää välillä kun yskänkohtaus tulee jossain yleisillä paikoilla. Useimmiten kuitenkin nämä kohtaukset tulee nukkumaan mentäessä tai yöllä.
Minun on myös vaikea hengittää syvään, jotenkin sellainen ahdistus usein rintakehässä. Mitään vinkumista en ole kyllä huomannut hengityksessä. Nyt viime aikoina tuntuu, että olen ollut myös äärettömän väsynyt. Vaikka olen lomalla ja nukun monta kertaa viikossa päiväunet tuntuu välillä ihan kuin raskaana ollessa, väsyneeltä ja voimattomalta.
Te jotka tiedätte astmasta, kuulostaako astman oireilta. Miten teillä on astma alkanut?
Kommentit (12)
Kamala tunne, kun ei vaan saa henkee tarpeeks. Olin vielä raskaana ja jatkuva yskiminen aiheutti sen että koko ajan oli kuset housuissa =(
Tuttavapiirissä on yksi, jolla alkoi melko rajuna. Käy tutkimuksissa. Kyllähän tuo yöyskä on ainakin yksi oire. Alkaako hengitys vinkua/pihistä fyysisessä rasituksessa?
en ole kyllä koskaan kuullutkaan tällaisesta, usein oireita jo lapsena. mikähän aikuisella laukaisee? ettei ole vain keuhkoahtaumaa tms?
tai rajujen allergiaoireiden tuloksena.
Antoi hengitettävää pulmicortia ja jotain allergialääkkeitä. En ole kuitenkaan ottanut niitä säännöllisesti, kun mielestäni ne väsyttävät vielä entisestään ja mielestäni antoi ohjeen että tarvittaessa. Keuhkokuvat otettiin ja ne oli kunnossa. Enkä polta.
Ap
Otan lääkkeitä joka ilta ja ainoastaan kaksi kertaa tuon vuoden 2002 jälkeen on iskenyt kohtaus. Molemmilla kerroilla ollut jonkin aikaa ilman lääkitystä.
t:3,5
Lisäksi saattoi vaikuttaa raskaus (mahanesteet keuhkoihin)
minulla puhkesi astma 26-vuotiaana. just tuollaisia yöllisiä yskäkohtauksia oli ensin, sitten kaksi peräkkäistä keuhkoputkentulehdusta joista en enää toipunutkaan kunnolla. siitä sitten lähti tutkimukset käyntiin.
ja parin vuoden välein tehdään terveyskeskuksessa rutiinitutkimukset, joihin mm kuuluu tuo keuhkoahtaumataudin poissulkeminen.
ja minulla astman pahenemisvaiheessa juuri nuo oireet ensimmäisenä eli tuo väsymys ja kuiva yskä. olo on aivan vetämätön.
suosittelen että hakeudut tarkempiin tutkimuksiin. ja vielä, nuo astmalääkkeet kuten Symbicort eivät aiheuta väsymystä ja jonkinmoista apua saadakseen juuri tuota lääkettä tulisi käyttää jatkuvasti. joissakin tapauksessa jopa saatu varsinaista astman puhkeamista siirtymään käytettäessä säännöllisesti em lääkkeitä. ehkä allergialääkkeesi on väsyttävää?
ja meidän mummolla puhkesi astma 73-vuotiaana. eli on ihan mahdollista milloin vaan.
Tarkoitus olikin heti nyt lomien jälkeen hakeutua uudelleen lääkäriin tämän asian takia. Ei kuitenkaan tunnu ihan normaalilta tämä yskiminen tai tolkuton väsymys.
Olin monta vuotta töissä " hometalossa" ja sen jälkeen olenkin kärsinyt toistuvista poskiontelontulehduksista vuosittain. En tiedä olisiko se sitten jollain tavalla altistanut vielä entisestään näille hengitystievaivoille.
Vanhemmillani ei astmaa ole, eikä itselläni ole koskaan ollut edes mitään allergioita tms. Mutta nyt tosiaan tuota yö-yskää ajoittain tosi pahana, välillä taas rauhallisempaa. Toisinaan myös päivällä tulee noita yskänpuuskia, eikä niitä meinaa saada millään loppumaan. Yskänkohtauksien aikana myös hikoiluttaa tosi paljon. Välillä myös ahdistaa kun on ollut paljon stressiä - tuntuu että ei pysty kunnolla hengittämään.
Pitänee käydä jossain vaiheessa tutkimuksissa... Usko lääkäreihin meni vaan tuon keuhkokuumeen yhteydessä :(
astmaatikko olen itse, 3-vuotiaana todettu, nykyisin aikuisena ei juuri enää oireile