Muita joiden vauvat rakastavat hampaidenharjausta?!
Tuntuu olevan enemmän viestejä että miten saa harjattua vauvan hampaat, mutta meidän nykyinen vauva on kyllä siitä ihmeellinen että hampaidenharjaus on siitä todella kivaa! Suu aukeaa harjalle nätisti ja keskittynyt ilme kertoo että homma otetaan " tärkeänä" , joskus tulee huutokin jos lysti loppuu liian nopeasti, kahta ja kahta puoliskaa hammasta kun ei ihan kolmea minuuttia tarvitsisi harjata... ;)
Kommentit (3)
nautti oikein kovasti. Kikatti vaan ja ei ollut ongelmia ollenkaan. Nyt 1,5 v ikaisena ei antais millaan harjata...
nauttii kovasti kun saa _itse_ harjata, ja tärkeänä vielä sylkee päälle kun on sellaisenkin taidot oppinut. Enemmän sitten tulee kahnausta siitä, kun äiti tai isi haluaisi käydä ne hampaat kans harjalla läpi. Eilenkin illalla kesken autoleikin lähti yhtäkkiä painelemaan kohti kylppäriä ja rupesi kuulumaan vaativaa ääntelyä, kun menin katsomaan, niin hammasharjaa tavoitteli. Mistä lienee tullutkin mieleen, että pitää nyt just harjata! Yleensäkin iltaisin puuron jälkeen pistää sormen suuhun ja rupeaa pitämään " harjausääntä" , ei auta silloin meidänkään laistaa harjaamisesta!
Mutta meillä tykkää 4-vuotias tytär. Tai en tiedä tykkääkö, mutta taatusti pitää huolen siitä, että hampaat harjataan. Ei suostu menemään nukkumaan, jos ei harjata. On muutaman kerran unohtunut äidiltä ja isiltä, mutta tyttö hypää sängystä ja muistuttaa :).