Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Minkäikäisenä päiväunet pois?

Vierailija
25.10.2006 |

Minkäikäisenä teidän lapsenne ovat alkaneet (satunnaisestikin) jättää päiväunet kokonaan nukkumatta? Meillä 1 v 5 kk poika, joka on aina ollut todella vähäuninen, ei enää joka päivä suostu nukkumaan päikkäreitä, vaikka miten yritettäisiin. On illalla sitten tietysti normaalia väsyneempi, mutta ei viitsi hirveästi nukkumaanmenoa aikaistaa, ettei rytmi mene kokonaan sekaisin. Yöunet ovat päikkärittöminä päivinä n. 11 h, muulloin 9-10.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
25.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun nukkuu silloinkin 10-12 h

Vierailija
2/7 |
25.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

olisiko vielä ketään, jolla samanlaisia kokemuksia? Eli siis unet alkavat jäädä pois todella nuorena (ensimmäiset unet jätti ihan itse pois 8 kk ikäisenä).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
25.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoinen lopetti päiväunet eskarin keväällä, mutta lepäilee vielä nykyäänkin 2 tuntia iltapäivällä, jos ollaan kotona ja puoli tuntia, jos on ip-kerhossa. Eskarissa oleva tyttömme vetäisee päiväunia 1,5 tuntia sikiunessa. Kolmevuotias kuopus nukkuu pk:ssa pari tuntia. Yöunille koko porukka menee samoihin aikoihin illalla, koululainen saattaa vielä lukea puolisen tuntia sänkyyn mentyään. Yöunet n. 11 tuntia.

Vierailija
4/7 |
25.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näiden yli on menty sillä, että on vain poikkeuksetta käännetty kurssi kohti makuuhuonetta - tai pienempänä ollessa pakattu lapsi vaunuihin parvekkeelle ja heijattu sitten tarvittaessa mutta " minimitehoilla" .



Jollakin vaihe saattoi kestää aika kauankin, ja äidin hermot menivät usein ja perusteellisesti, kun se iltapäivän väsyttävin aika, jonka olisi itsekin halunnut levätä, meni vastaanhangoittelevia lapsia paimentaessa.



Olen äärettömän iloinen, että jaksoimme käydä ne ajat läpi, ja että mies jaksoi noudattaa samaa linjaa. Nyt meillä on jo kauan ollut ihan itsestään selvää, että iltapäivisin nukutaan ja levätään. Meille aikuisillekin se on tärkeä hetki, ja sitten taas päivä jatkuu uudella puhdilla. Hauskinta on se, että uuden kotitalon kaveritkin tietävät jo, että meillä nukutaan, niin että tulevat aina sopivaan aikaan kysymään tyttöä ulos.

Vierailija
5/7 |
25.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä poika 1v 6kk ja olisi jo kovaa vauhtia jättämässä päiväunia pois. Pariin viikkoon ei ole nukahtanut, tunnin verran siellä höpöttää ja leikkii. Sitten haen pois, kun ei se uni tule. Yöunille sitten menee klo 20 ja nukkuu yössä n.11-12h. Jos nukkuu päiväunet niin yöllä nukkuu n.10h ja päiväunet n.1h.

Toivotaan ,että tää on vain joku vaihe ja pian ne päiväunet taas maistuu. Toisaalta menee kyllä varain sitten yöunille kun ei ole nukkunut päiväunia. Mutta kyllä mun mielestä ton ikäinen vielä tarttee päiväunensa.

Vierailija
6/7 |
25.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

että tämän ikäinen vielä ne unet tarvitsisi! Olisi se hetki omaa aikaa tärkeä äidillekin :-). Pitää yrittää vain sitkeästi joka päivä nukuttaa, tosin siinäkään tuskin on järkeä, että puolet päivästä menee " nukuttaessa" ja lapselle jää koko päiväunista negatiivinen kuva..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
25.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

muksu jätti päikkärit 1v11kk pois, yöunet on n.12 tuntia levollista nukkumista. Aluksi olin kauhuissani, mutta neuvolassakin sanoivat, että jos arki muuten menee ok. niin mikäs siinä. nyt tosin nukkuu hoidossa päivällä pienet tirsat kun päivä rytmi muuten aika vauhdikasta..ikää nyt kaks ja puoli vee.