Minkä ikäisenä teillä on lapset aloittaneet laskettelun?
Itse olen aikanaan ollut innokas laskettelija kun pohjoisemmassa asuin. Nyt on tullut taas 15 vuoden tauon jälkeen kipinä rinteeseen. Meillä lapset ovat 5 ½ v. ja 3 ½ v. Onko 3 ½ vuotias vielä liian pieni laskettelemaan?
Mikä olisi paras laskettelukeskus tuollaisille ihan pienille vasta-alkajille täällä pk-seudun lähellä?
Kommentit (2)
aurailin hiljakseen kaarrellen lapsi edessäni alas. Kivaa oli, ja nyt lapsi odottelee kovasti pääsyä rinteeseen. Viime talvena harjoittelimme kotona ollessamme Peuramaalla, mutta varmaan kaikki pk-seudun rinteet käyvät yhtä hyvin, kun mitkään näistä eivät ole kovin jyrkkiä. Tarkista vain, että paikassa on naperohissi tms. helppo hissi ja oikean kokoiset vuokrakamat kypärineen, ellei teillä löydy välineitä omasta takaa.
Vierailija:
Itse olen aikanaan ollut innokas laskettelija kun pohjoisemmassa asuin. Nyt on tullut taas 15 vuoden tauon jälkeen kipinä rinteeseen. Meillä lapset ovat 5 ½ v. ja 3 ½ v. Onko 3 ½ vuotias vielä liian pieni laskettelemaan?Mikä olisi paras laskettelukeskus tuollaisille ihan pienille vasta-alkajille täällä pk-seudun lähellä?
Hienosti meni ja oltiin muutaman päivänä rinteessä Lapissa. Alkuun ei tosin jaksanut kuin pari tuntia ja niin vaihdettiin aina monot pois kun poika pyysi, ettei tule mitään pakottamista. Sinne vaan!!