Miksi vauva huutaa iltaisin? Mitä kannattaa jättää ruokavaliosta pois? Ilmavaivoja paljon, röyhtäisy tulee silloin tällöin.
Lisääkö tutti ilmavaivoja? Se ollaan annettu 1kk ikäiselle vauvallemme, koska huutaa jos tarjoan rintaa, kun on mahavaivoissaan. auttakaa!
Kommentit (11)
Kahvia olen juonut pienen hörpyn tänään, hieman suklaata, jugurttia, sämpylää, homejuustoa, pastaa, maitoa. Aiheuttaisiko joku noista ilmavaivoja erityisesti, paitsi mainittu kahvi?
olisiko linkistä apua
www .imetystukilista. net/faq/ kello. php
ja d-tipat on myös yks mikä voi aiheuttaa iltaporuja, ainakin meillä aiheutti.
pikku hiljaa. Huusi aina illalla klo 19-21 - ei jatkunut onneksi pitkään. Luulen, että johtui vain siitä, ettei oikein mennyt uni- syöntirytmitys oikein. Nyt kun vauvan rytmin on oppinut, niin iltahuudotkin vähentyneet.
Lisäksi kananmunaa ei taidettu vielä mainita ja se oli itselleni yllätys. Suosittelen maitohappobakteereja, Cuplatonta ja kunnon pierujumppaa. Eli jalat koukkuun ja pumppaat vatsan päälle niitä kunnes on pahimmat ilmat tulleet ulos. Näin joka syötön jälkeen.
Koliikkiin auttaa kuuleman mukaan vyöhyketerapia. Tätä ystäväni ovat kehuneet monasti.
Vierailija:
Kahvia olen juonut pienen hörpyn tänään, hieman suklaata, jugurttia, sämpylää, homejuustoa, pastaa, maitoa. Aiheuttaisiko joku noista ilmavaivoja erityisesti, paitsi mainittu kahvi?
Kyllä se helpottaa 4kk:n sisällä. Jos huutaa suoraa huutooa, jäykkänä=koliikkia. Vyöhyketerapia voi auttaa koliikkiin. Toki nuo edellämainitut ruoka-aineetkin voivat olla syynä, mutta itse en lähtisi kovin tiukalle dietille, jos ei ole koliikkia, muutamassa kuukaudessa ei ehdi kaikkia ruoka-aineita edes testata.
Ai niin, joillekin auttaa kylpeminen illalla lämpöisessä vedessä ja ihmeesti jotkut rauhottuvat esim. hoitopöydällä kun juttelee mukavia, hieroo jalkoja tms.
Tässä siis omia ja muilta kerättyjä kokemuksia.
t. koliikkivauvan äiti
Mitään selitystä en koskaan keksinyt, eikä mikään auttanut. Aloitti huudon noin klo 21, ja lopetti muutaman tunnin sisällä. Joskus oli " kireänä" , eli veikkasin vatsavaivoja, ja tuolloin huuto saattoi päättyä mojoviin pieruihin. Yleensä oli ihan mystistä.
eikä siihen auttanut kuin heijaaminen niin kauan että nukahtivat. Minun arvioni huudon syystä oli yliväsymys kun kumpikaan ei millään tavalla vaikuttanut kipeältä. Vauvat huutavat ja sen kanssa on elettävä.
sipulia, kaaleja, rusinoita, llumuja, herneitä/papuja, kahvia, omenoita
Mutta kuulostaa ihan " normaalilta" koliikilta, apua voi hakea vyöhyketerapeutilta - kyse on tod näk suoliston kypsymättömyydestä niin kuin monilla vauvoilla alussa, menee ohi 2 kk ikänn mennessä. Toki voi olla esim maitoallergiakin ja voit kokeilla jättää KAIKKI maitotuotteet pois omasta ruokavaliostasi jos haluat.
jos ei auta niin sitten miettimään mahd. maitoallergiaa.
pierujummppaa ja maitohappobakteereja kannattaa myös kokeilla.
Tylsää, mutta onneksi kestää vain aikansa.