Migreenikohtaus, kotona lääkkeenä vain parasetamolia ja sitä sisältävää relaksanttia
Apua, pitäisi jaksaa lasten kanssa olla ja ruoka laittaa ja iski lievä migreenikohtaus. Parasetamolia otin jo, ei vaikutusta (luonnollisestikaan). Onko mitään, mikä voisi auttaa?
Mulla ei ole tokan lapsen syntymän jälkeen ollut ainoatakaan migreenikohtausta ennen kuin nyt. Resepti oikeisiin lääkkeisiin on vanhentunut eikä lääkekaapin sisältö tosiaan ole häävi. En jaksa koko iltaa mukuloiden kanssa jos en saa tätä särkyä pois. Edes vähän auttavia keinoja, muut migreenikot? (jep, tiedän, ettei päätteen ääressä oleminen auta)
Kommentit (8)
Mulle neuvottiin että heti migreenin ensioireisiin kolme tablettia 400 mg:sta särkylääkettä. Ja seuraavan tunnin aikana 1-2 riippuen tilanteesta/kohtauksesta. Burana olisi paras vaihtoehto mutta harvemmin lapsiperheen lääkekaapista sitä löytyy. Kylmät kääreet otsalle ja silmille helpottaa nekin hieman.. Tsemppiä!
kunnes sahalaidat menee ohi. Sen jälkeen tilaa pizzaa, jotenkin tulee rasvaisen ja suolaisen ruoan tarve.
Tietysti voi olla hankala levätä, jos yksin kotona lasten kanssa, mutta pizzaa voi varmaan tilata?
Minulla ei ainakaan auta muuta kuin pimeä ja uni jos on alkanut. Sopivaa lääkettäkään ei ole löytynyt.
Relaksanttini on muistaakseni Norgesiciä, kaapista taitaa muuten löytyä myös Panacodia, josta ei taida ihmeempää apua nyt olla.
Pizzaa en voisi nyt kuvitellakaan syöväni, joskin voisin hakea sellaiset lapsille, ettei tarvisi itse alkaa väsään ruokaa.
Isompi lapsi on nyt ulkona, pienempi katsoo telkkua joten hetken voin olla mkuuasennossa.
ap
Vierailija:
Mulle neuvottiin että heti migreenin ensioireisiin kolme tablettia 400 mg:sta särkylääkettä. Ja seuraavan tunnin aikana 1-2 riippuen tilanteesta/kohtauksesta. Burana olisi paras vaihtoehto mutta harvemmin lapsiperheen lääkekaapista sitä löytyy. Kylmät kääreet otsalle ja silmille helpottaa nekin hieman.. Tsemppiä!
Parasetamolia tuo 1g on aikalailla maksimi kerta-annoksena. Ap, älä ota Panacodia ja parasetamolia yhtä aikaa, koskapa myös Panacodissa on parasetamolia.
Mun kohtaus ei ole sieltä pahimmasta päästä, eli ei esim. okseta (vielä). Sitäpaitsi on ihan sama, nettailenko vai makaanko, sama särky se silti on. Ulkona en auringonpaisteessa pystynyt olemaan ja liikkua en jaksa.
ap
Minkä niminen on relaksanttisi?
sh