Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mulla on hoidossa tenava joka ei syö lämmintä ruokaa ollenkaan.

Vierailija
17.10.2006 |

jos olisi oma olisin ajat sitten jättänyt kiisselit ja muut pois kunnes ruoka maistuu mutta vanhemmat eivät halua pakottaa. Teenkö kuinka pahasti väärin jos opetan lapsen syömään oikein vaikka vanhemmat vastustavat?

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
17.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Jos mahdollista, niin opeta ihmeessä syömään lämmintä oikeaa ruokaa!!



Älä kuitenkaan pakota julmasti, että lapsi kärsii. Vaan esim jonkun leikin/lorun, teet lautaselle mukavan näköisen annoksen (esim silmät, korvat, suu, nenä, hiukset eri ruoka-aineista, teet piparimuotilla jotain tms kanssa, että lapsikin innostuisi.



Tsemppiä tehtävää!! Sinuna ainakin opettaisin :)

Vierailija
2/11 |
17.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mitä tarkoitat tuolla " oikein opettamisella" ! Pakottamista en ainakaan hyväksy, tai nälässä pitämistä tms.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
17.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä se siitä.

Vierailija
4/11 |
17.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tähän mennessä ainakaan mallioppiminen eikä mitkään " katso kun nallekin syö" -temput ole tehonneet. Nykyään syömme kahdella lusikalla. Esim pistän kiisseliä paljon puuron päälle. Lapsi lusikoi sitä kiisseliä ja minä koukkaan " vahingossa" sitä puuroa kiisselin sekaan ja suuhun. Tuota vois kans kokeilla että tekis ruoasta esim naaman tms. Kiitti vinkistä. -ap-

Vierailija
5/11 |
17.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voisiko ottaa mukaan ruoanlaittoon?



Meillä lapsille maistuu, kun pääsevät itse tekemäänkin.

Vierailija
6/11 |
17.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

olla jo sen ikänen lapsi että ymmärtää ohjeita, mä teen niin että saa saman verran kiisseliä kun syö puuroakin! ja kannusta toiset lapsetkin kannustamaan huonosti syöjää!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
17.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta toki on hyvä oppia syömään yleisiä ruokalajeja koulua yms ajatellen.

Meillä lapset syö usein kylmää loimutettua lohta, salaattia ja raasteita, raejuustoa ja kokojyväleipää kaveriksi. Mitenköhän annos olisi parempi kun se olisi lämmin?

Vierailija
8/11 |
17.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka marie-keksin, ja jos koko annos menee alas, niin kierros jätskiä koko porukalle juhlan kunniaksi?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
17.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja pakottamisesta ei hyvä seuraa (nälässä pito kunnes syö vaikka pieniä kiviä, näin kärjistetysti sanottuna).



Kokemusta on. Itse olisin elänyt elämäni ensimmäiset 10 vuotta mieluiten voileivillä, hedelmillä, kiinankaalilla, porkkanoilla ja jogurtilla. " Reippaan" lto:n ansiosta olen saanut kaiketi elinikäisen kammon mm. perunaa kohtaan -- sitä en syö edelleenkään ja ikää on 30+. Piti vaan " opettaa syömään oikein" . Ja kiitos tuon " opetuksen" , en edelleenkään tiedä montaakaan kuvottavampaa ruokaa tai ruoan hajua kuin keitetty pottu.



Ensimmäisen hampurilaiseni söin 20-vuotiaana. 15-vuotiaana opettelin syömään pizzaa, jossa oli ison pohjan päällä lusikallinen jauhelihakastiketta ja saman verran juustoraastetta. Pastaa opin syömään lähemmäs 20-vuotiaana, kastiketta esim. pihvin tai lihapullien kanssa n.25-vuotiaana. Kasvikset syön edelleenkin mieluiten raakana.



Kaikista hankaluuksista voin vilpittömästi " kiittää" lapsuusaikani yliaktiivisia opettajia yms. jotka istuttivat pakottamisellaan kammon ja kuvotuksen useimpia ihan tavallisia ruoka-aineita kohtaan. Jos he olisivat kuunnelleet vanhempiani tai minua itseäni, uskon täysin että tähän ei olisi päädytty.



Ap, mitä se haittaa jos hoidokkisi ei syö " samaa kuin muutkin" ??? Kyllä leivällä ja lisukkeillakin nälkä lähtee ja kummasti, ei hän erityisruokia tarvitse. Äläkä ainakaan kosta hänelle sitä että lämpimän ruuan laitossa on vaivansa ja hän ei sitä sitten syö. Todellakin, pakottamisella ja ns. " opettamisella" saadaan tässä tapauksessa myös aikaan paljon tuhoa, jopa peruttamattomasti.

Vierailija
10/11 |
17.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

" lämmin ruoka" on käsite, joka on hämmentänyt monia. Sillä kuitenkin tarkoitetaan ateriaa, joka on koottu monipuoliseksi, eli kylmä kokonaisuus voi olla monipuolisempikin kuin esim. jokin ruokalaji josta voivat puuttua hapatetut tuotteet ja foolihapot kokonaan. Ylipäänsä lapsilla on usein heikompi ruoansulatus kuin aikuisilla (ainakin suhteessa tarvittavan energian määrään) ja huoneenlämpöisestä ruumiinlämpöiseen oleva ruoka ja juoma vaatii ruoansulatukselta vähemmän kuin kuuma tai kylmä. Oma lapseni ei halua juoda mitään kylmää, kuumat ruoat ovat alkaneet jo kiinnostaa. (3v.) Maustetut ruoat ja epämääräisen näköiset padat ym. joista ei voi nähdä, mitä ne oikeastaan sisältävät, jäävät syömättä myös.



Ryhmässä syödessä ei tietenkään voi toisille tarjota toista ja toisille toista, mutta voihan lappaa sitä keitettyä ruokaa tällaiselle syöjälle vain ihan minikasan lautaselle ja antaa jättää syömättä. Sinun tehtäväsi päivähoitajana ei ole varmistaa lapsen ravinnonsaantia, vaan se on vanhempien tehtävä. Eli jos lapsi syö luonasi hyvin yksipuolisesti tai vähän, informoi vanhempia säännöllisesti, jotta he voivat kotona paikata aukot ravitsemuksessa. Tuota kiisseliä en ymmärtänyt, onko kysymys jälkiruoasta vai välipalasta?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
17.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ruoista ainoat jotka kelpaa on lasagne ja spagetti jauhelihakastikkeella. Tarjoan jokaiselle lapselle aamupalan, iltapalan ja välipalan lisäksi 2 lämmintä ruokaa, söi tai ei, pakottamaan meillä ei aleta.