Muumipiparitalo! MITEN IHMEESSÄ...
...saan kattopalat pysymään paikoillaan????!! Enempää sormia polttamatta..Kokeilin siis sulattaa sokeria, mutta ei se onnistu meikäläiseltä. Viime vuonna jo kokeilin tavalliseen paparitaloon ja poltin sokerit kattilaan kiinni. Eli siis onko mahdollista onnistua tomusokerikuorrutteella?? Seinät sain pysymään pystyssä tuolla tomusokerimössöllä, mutta kattoapalat ei jähmety sitten millään! APUVA!!!
Auttakaa kaveria suuressä hädässä!!!!!!
Kommentit (8)
Siinä meni aika pitkään, että alkoi sulaa, ja samantien oli kattilan pohjassa osa kiinni, vaikka sekotin koko ajan. Kaikki sokerit ei ollut edes sulanut vielä. Oliko kuitenkin liikaa lämpöä vielä? Pikaliimaa mietin jo kanssa, mutta kyllä meillä on aiemminkin nuo talot syöty..Ja minkä näköinen siitä tulisi??! Hoh hoijaa..
No, nyt sain jo tunnin työn jälkeen kuistin katon pysymään paikoillaan, on vaan HUOMATTAVASTI helpompi kuin talon katto.. =)
Laitoin ne katon osat sopivaan kulhoon, tueks pohjalle pullonkorkki. Sit valutin sitä tomusokeirmössöä väleihin ja annoin rauhassa kovettua pari tuntia. Sit nostin katon sen talon päälle.
Jospa tämä tästä. Illalla tarvii jatkaa yritystä, kun lapset nukkumassa ja tomusokeria haettu lisää kaupasta.
P.S. palanut sormi kihelmoi edelleen 1,5 tuntia polttamisen jälkeen..Vaarallista hommaa, mutta mitä sitä ei tekisi muumitalon eteen! =)
Sitten " dippaat" kiinnitettävän palan (kiinninnitettävät) sivut siinä sokerisulassa.
Tomusokerilla ei pysy läheskään niin hyvin, kuin sulatetulla sokerilla.
Mutta katto sulatetulla sokerilla. Eli täältä ei ainakaan muuta konstia löydy.
Olin yksin lasten kanssa kotona, joten auttavia käsiä ei ollut. Selvisin muutamalla palovammalla jä ärräpäällä :)
Tota sokerinsulatusta en enää viitsisi kokeilla..Tein sen miedolla lämmöllä, mutta se jämähtää heti kattilaan kiinni..Ja tomusokerimössön teen vedestä, en käytä kananmunaa. Paitsi sitäkin nyt kokeilin tohon kattoon, mutta tuli vielä löysempää kuin tomusokeri-vesi yhdistelmästä..KÄÄÄÄK!! Saankohan tota ikinä kasaan.. =(
tai meillä ainakaan ei syödä kun on pölyttynyt noin kuukauden päivät pöydällä.