Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minulla on kohtu taaksepäin kallistunut, onko

Vierailija
13.03.2006 |

se hyvä vai huono asia? Vatsa vissiin alkaa näkymään myöhemmin ainakin, vai kuinka?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Selkä meni kipeäksi viimeisilläni, mutta eipä kait siitä muuta haittaa ole.

Vierailija
2/9 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päinvastoin. Molemmat lapset tulleet ehkäisystä huolimatta. Minulla ainakin raskaudet ovat alkaneet näkyä todella varhaisessa vaiheessa. Rv 12 paikkeilla olen jo saanut vaihtaa äitiys housut jalkaan. Että yksilöllistä varmaan sekin on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minun " ongelma" oli että en tuntenut harjoitus supituksia ollenkaan, neuvolassa sanoivat että tuntuu mahassa, maha menee kovaksi. Olin viimeisilläni ja menin neuvolaan kun selkää särki todella kovasti aina hetkittäin, epäilin itse supistuksiksi mutta neuvolassa olivat sitä mieltä että ei ole, supistukset tuntuu mahassa....!!!!Synnytyksenkään aikana minua ei koskenut mahaan yhtään, ainoastaan selkään. jälkitarkastuksessa lääkäri sanoi että ai, sinulla on kohtu selkään päin! eli minun selkäsärkyni olivat supistuksia!;)



itse olen aika laiha, joten minulla kyllä raskaus tuli näkyviin aika varhaisessa vaiheessa!

Vierailija
4/9 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla alkoi vasta ihan loppu vaiheessa raskaus näkymään, kun olen muutenkin pyöreä. Eipä siitä kait mitään " haittaa" ole.

Vierailija
5/9 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja rv 16 paikkeilla ei ole omat housut menneet jalkaan, olen kyllä muuten tosi hoikka...



Supistukset tuntuivat todellakin selässä...

Vierailija
6/9 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raskaaksi tulin helposti ja toisin kuin näköjään muilla mulla oli myös valtava maha. Synnyttämään mennessä ultrasivat useeseen otteeseen kun eivät meinaneet uskoa että ihan normaalin kokoinen vauva on tulossa.



Mutta supistuksia en myöskään tuntenut kuin vasta ihan H hetkellä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja masu kasvaa kyllä isoksi ja jo aikaisessa vaiheessa, että ei se aina tarkoita pientä masua jne. Raskaaksi olen minäkin tullut erityisen helposti... en tiennytkään, että tuolla kohdun kallistumalla olisi jtk tekemistä asian kanssa.. vai onko..

Vierailija
8/9 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja näin sanottiin minulle lääkärissä muutaman viikon odotuksen jälkeen: " Enää ei ole mitään väliä sillä mihin suuntaan kohtu on joskus ollut kallistunut. Kun alkio/sikiö on muutaman viikon vanha, kohtu on jo ottanut oman tilansa, eikä ole enää mihinkään suuntaan kallelansa, vaan selvästi suurentunut."



Omasta kokemuksesta voin sanoa, että on todella suurta tietämättömyyttä sanoa neuvolassa, että supparit tuntuvat vain mahassa. Ne ovat hyvin yksilöllisiä ja saattavat tuntua jossakin raskaudessa vatsassa, jossakin selässä, jossakin ei vaikka ollenkaan. Ja tämä kaikki vaikka samalla ihmiselläkin. Ja täysin riippumatta siitä mikä kohdun asento on joskus ollut. Eikä sillä ole myöskään mitään tekemistä hedelmällisyyden kanssa (itse tulin myös hyvin helposti raskaaksi ainokaistani odottaessani).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kohtu. Olen tullut minäkin tosi helposti raskaaksi (2 kertaa). Viimeisimmän raskauden jälkeen on selkä vaivannut. En tiedä onko näillä asioilla yhteyttä. Mulla on painunut alin selkänikama.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi kaksi