Hoitotätien työ arvostettavaa?
Te jotka parjaatte kotiäitejä tai koette itse kotiäiyttä kokeneena että se on helppoa ja laiskottelu, niin mitä sitten ajattelette lastanne hoitavista tädeistä? ONko heidänkin työ turhaa, laiskottelua jne kun eiväthän he tee edes kotitöitä!!!?? Ja luuletteko että nuo ammattihoitajat sitten ovat äitiä parempia kasvattajia? Itse olen ollut pk:issa töissä ja voin sanoa että aika monella LTO:lla ja hoitsulla motivaatio on aika hukassa. Vanhemmilta tuli usein positiivista palautetta JOS lapsi vei kotiin askarteluja tms mutta ei koskaan sanottu, kuinka hyvin olemme kasvattaneet lasta, esim. pöytätapoihin.
Itse nyt olen äiti kahdelle pienelle ja voin sanoa, että tasan tarkkaan kotiäitinä oleminen ja omien lasten hoitaminen & kasvattaminen on rankempaa kuin vieraiden lasten. Jos on allergialapsi, se vaatii melkoisen rahainnollisen sekä muunkin satsauksen. Päiväkodissa ei tarvitse maksaa erityismaksuja siitä että lapsi saa gluteenittoman/munattoman/maidottoman jne aterian.
Sitten valitetaan että MIKSI pitää oman lapsen vähäpätöisestä hoidosta maksaa 200 euroa!! Mietettekö koskaan, mitä kaikkea se hinta sisältää?? Kyllä yksi lapsi maksaa kotihoidon tuella olevalle kotiäidille enemmän kuin 200 euroa, jos on vaippaikäinen, erityisruokavaliolla ja jos vaikka käy jossain maksullisissa kerhoissa tms. Jokainen ostettu kynä, piirustuspaperi, muovailuvaha, lego, auto, nukke jne on omasta rahasta pois. Päiväkodissa näitä virikkeitä on - kunta maksaa.
Mielestäni naisten pitäisi alkaa arvostaa ihan äitiyttä sellaisena kuin se on: Vastuullisena pitkän tähtäimen työnä, jossa parhaimmillaan " tuloksena" on yhteiskuntakelpoinen TUOTTAVA yksilö. Hoitotyön arvostus näkyy palkoissa: Jos naiset arvostaisivat itseään, palkkaakin osattaisiin vaatia. Samoin kotiäidin TYÖ voidaan nähdä yhtä arvostettavana.
Äidiksi voi tulla ilman minkäänlaista koulutusta. Lastentarhanopettaja opiskelee itselleen ammatin, jossa on kasvatustyön ammattilainen! Tässä on suuri ero.
Töissäkäyvät äidit käyvät sekä työssä että hoitavat omat lapsensa. Kotona lastaan hoitavia tuetaan Suomessa melko hyvin. Vanhustyöhön tarvittaisiin kipeästi Suomessa miljardeja ja samoin hoitajia. Ensimmäisenä en olisi korottamassa kotona olevien tukea. Asiat tärkeysjärjestykseen.