Te, joilla ei ole turvaverkostoa apunanne!
siis ei näitä perinteisiä isovanhempien, omien sisarusten tms. apuja, miten pitkiä aikoja olette miehen kanssa olleet kahdestaan? Oletteko palkanneet lapsenvahdin esim. yhdeksi yöksi? Minkäikäinen lapsenvahti oli ja minkäikäisiä lapsenne?
Kommentit (10)
Silloin tuli kummit kylään ja katsoi lasta. En tiedä mikä siinä on, mutta jotenkin musta tuntuu tosi vieraalta ajatus palkata joku tuntematon hoitajaksi. En varmaan osaisi muuta kuin miettiä miten menee kotona.
Esikoinen on 3v ja kuopus nyt 1½v. Meistäkin vieraan palkkaaminen on omituinen ajatus eli ollaan sitten näin ;) Hyvin on mennyt ja onhan meillä illat aikaa kun lapset nukkuvat!
Isovanhemmat kaukan ja ei sisaruksia. Tän neljän vuoden aikana on oltu yksi yö yhdessä poissa kotoa viime vuoden elokuussa. Sen jälkene kun vauva on syntynyt pisin kahdenkeskinen aika on varmaan puolen vuoden takaa keväältä kun käytiin syömässä (kesto noin 1,5 tuntia). Joulukuussa olisi tarkoitus llähteä yhdessä pikkujouluihin.
Ennen vauvan syntymää palkkasimme mll:ltä hoitajan yleensä illaksi tai yritimme sovittaa menot silloin kun isovanhempiaoli käymässä.
Rankkaahan se on kun ei ole sitä tukiverkkoa vaan kaikesta on selviydyttävä " yksin" perheenä.
Asutaan ulkomailla ja suku, kummit ja lastenhoitoavuksi sopivat ystävät Suomessa.
Ekan kerran oltiin miehen kanssa kaksistaan poissa kotoa kun lapsi oli vuoden. Me ollaan palkattu suomalainen au-pair (on täällä yhdessä toisessa perheessä vakinaisena au-pairina) hoitamaan lastamme kerran viikossa, jotta minä saan vähän omaa aikaa (miehen työpäivät luokkaa 12h ja paljon työmatkoja). Hän tekee mielellään myös viikonloppukeikkoja :).
On paljon mukavampi jättää lapsi hoitoon " tutulle" ihmiselle. Tutulle siksi, että tämä tyttö tosiaan käy meillä vähintään kerran viikossa :). Mukavampi viikonloppuisinkin lähteä miehen kanssa ulos syömään tms. kun tietää, että lapsi viihtyy :).
Suosittelen vastaavaa systeemiä muillekin. Niin ja pisin aika mikä ollaan oltu molemmat poissa on nelisen tuntia.
Yön yli ei edes haaveilla :). Miksi sitä ei voisi kotiin tulla? Ja kaikki viikonloppumenomme ovat olleet sellaisia, että olemme tulleet kotiin laittamaan lapsen yöunille :).
yhtään yötä ei olla oltu pois kotoa ainakaan kymmeneen vuoteen. Ei olla löydetty ketään, joka tulisi yöksi.
veneilemässä 4-5 tuntia. Suunnitelmissa on että ensi kesänä voisi lapset viedä mummolaan ja olla 1-2 yötä jossain kaksistaan.
En tiedä onko sitä tullut vanhaksi vai mitä, mutta ei tämä tilanne tunnu edes itseäni häiritsevän.
Yhtään yötä ei ole ollut lapset hoidossa. nyt nuorin 8kk ja syntymän jälkeen oltu 20min kahestaan pois kotoa, (haettiin kukat ristiäisiin). Tähän on tottunu, eikä sitä kaipaa niin hirveesti, et sais lapset hoitoon. Hankalaahan välillä kun pitäs hoitaa asioita, mut ei saa hoitajaa, eikä oo tullu pyyettyä ketään vieraampaa.
Ei olla oltu yötä kahestaan kohta kahdeksaan vuoteen. Muutaman kerran ollaan palkattu mll:n hoitaja ja käyty leffassa tai syömässä.
Odotan kyllä että nuorimmainen kasvaa ja päästäis kahdestaan vaik lenkille, niin kunhan silloin jostain löydetään hoitaja. Kadehdin kyllä kavereita kun saavat apua isovanhemmilta.
eikä olla oltu kahdestaan oikeastaan yhtään. Tietysti vauva nukkuu, onhan sekin kaksistaan oloa.
Äitini on ollut vauvan kanssa kaksistaan vartin. Alkoi huutaa apua, kun " se kääntyi mahalleen, ihan itse, onko se normaalia?" .
Toista mummua vauva ei ole vielä nähnytkään.
Ollaan ajateltu lapsenvahtia sitten kun nuorin lapsi on n. 1,5-vuotias, siihen menee vielä aikaa koska tällä hetkellä se on vielä pilkkeenä silmäkulmassa ;)