Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Saako pph lähteä asioille lasten kanssa autolla?

Vierailija
31.10.2006 |

Mielestäni ei, mutta mitä mieltä muut? Tai jos joku tietää ihan faktaa...

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
31.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensä hoitosuhteen alussa sovitaan saako lapsia kuljettaa autollaa.

Vierailija
2/13 |
31.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aikoinaan siihen kysyttiin lupaa, eli tyyliin jos on tarvetta saako niin tehdä. En tiedä onko lupaa käytetty ja ei kovasti edes kiinnosta. Kun kerran hoitajalla on istuimet olemassa, niin en ymmärrä miksi ei voisi. Musta on vaan kivaa että vievät lapsia joskus johonkin, niin päiväkodissakin tehdään. Ja olis ihan kamalaa jos ei vois mennä autolla vaikka terveyskeskuskukseen jos jollekin hoitolapselle tapahtuu jotain.

Meidän lapsen hoitaja saa toimia ihan " vaapasti" normaalia elämää, sitä minäkin tekisin jos hoitaisin lapsia kotonani. Eli voi käydä kaupassa, postissa, tehdä ruokaa, jne. Pääasia että pitää huolen lapsista, mutta siihen en ota kantaa mitä muuta voi samalla tehdä. Toiset äidit ei pysty laittamaan ruokaa lapsien ollessa hereilla ja toiset tekee vaikka mitä lapsien kanssa, on niin henkilön organisaatiotaidoista kiinni.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
31.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me palkattiin pph kotiin ja hänen tietysti piti käydä tarkastajan juttusilla. Siellä painotettiin, että mihinkään ei saa lapsia autolla kuskata, missään tapauksessa. Jos tarvitsee mennä jonnekin, niin bussilla eikä sitäkään suositella kuin äärimmäisessä tapauksessa. Jos tulee tarvetta lääkäriin, niin vanhemmat paikalle (kuten päiväkodissakin tehdään) tai ambulanssilla / taksilla.

Vierailija
4/13 |
31.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nykyään lasta ei päivähoitohenkilökunta (pph, päiväkotiyms.)saa kuljettaa mihinkään omilla autoilla! Ei edes lääkäriin, taksi on tilattava, jos vanhemmat ei nopeesti pääse. Ainoastaan ammattiautoilijoiden (bussi, taksi) kyydit on ok, jos on vanhempien kirjallinen lupa!

Vierailija
5/13 |
31.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis kaikki asiat tehdään niin vaikeaksi. Kuinka sitä enää oma äiti tai isäkään saa lastaan kuljettaa jos ei ole ammattikuski?

Mä en ymmärrä miksi pph elämä tehdään niin vaikeaksi. Tai kenen tahansa lasten hoitajan. Sitten omat vanhemmat voi thedä ihan mitä vaan vaikka ajaa kännissä lapset takapenkillä eikä kukaan tee mitään.

Sitten valitellaan kun hoito ei ole tarpeekksi virikkeelistä eikä ole mitään erikoista ja kivaa, mutta miten sitä nyt enää voi järjestää kun ei voi mitään " normaalia" tehdä. Onhan mun lapset mummin ja papankin kyydissä ja mikä kamalinta ihan mun ystävienkin joskus, niin miksei sitten hoitajan johon luotan? Mä en ymmärrä tätä yliholhousta nykyään enää ollenkaan.

Vierailija
6/13 |
31.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä kirjallisen luvan kanssa saa täällä ainakin kuljettaa mutta lupa pitää olla joka reissulta erikseen

Eli aina pvm ja mistä mihin

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
31.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oma lapseni on pph:lla hoidossa ja hoitoon ollaan oltu erittäin tyytyväisiä. Hoitaja käy lasten kanssa ruokakaupassa yms. ja se on mielestäni ihan ok, jos kuljetaan kävellen tai julkisilla. Nyt kuitenkin kävi niin että oliva lähteneet autolla ja asiasta kerrottiin jälkikäteen. Kyllä minun mielestäni tällaisesta pitäisi ainakin ensin kysyä lupa vanhemmilta. Itse haluaisin vähintään nähdä minkälaiset turvaistuimet autossa on. Hoitajalle en saanut sanottua asiasta, mutta jäi kyllä vaivaamaan mieltä...

Vierailija
8/13 |
31.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ettei ollut lupaa! Itse olisin varmaan raivostunut asiasta=(

Meillä ei ekaluokkalinenkaan mene kenenkään kyytiin ilman turvakoroketta,jos ei autossa ole niin ottaa oman mukaan

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
31.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

laitettiin kohta:

PPH saa tarvittaessa kuljettaa lasta ASIANMUKAISESTI kiinnitettynä omalla autollaan.

Ja alle huoltajan allekirjoitus



Minä en näe tässä mitään ongelmaaa, KUNHAN lapset ovat turvaistuimissa kunnolla kiinni.

Se on jokaisen hoitosuhteen omasta sopimuksesta kiinni.

Vierailija
10/13 |
31.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ko asia pitää sopia jo hoitosopimusta tehtäessä. Me ollaan annettu periaatteellinen lupa lapsen kuljettamiseen autolla, jos istuinasia (joka on jo lakisääteinen juttu), on kunnossa. Mutta sen lisäksi pitää vielä kysyä lupa erikseen lapsen kuljettamista varten, kun kuljetustarve tulee oikeasti eteen. No, tarvetta kuljetella lapsia minnekään autolla ei ole vielä tullut hoitopäivien aikana. Mutta en siis usko, että kuljettaminen olisi ihan kokonaan kielletty, ainakaan siis kaikissa kunnissa. Mutta en tiedä, onko esim julkisella puolella niin (omamme yksityisellä), tai sitten tietyissä kunnissa yksityisten puolella, koska kunnallinen valvontahan niitäkin valvoo.

Eipä tuo julkisillakaan liikkuminen kauhean turvallista ole, vaikkapa neljän pienen kanssa - mutta onneksi kuljetustarvetta ei ole ollut, ja ovat onnistuneet liikkumaan rattain.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
31.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilä saa kuljettaa jos vanhemmilta lupa, mutta naapurikunnassa ei.

Aika tyhmää on jos ei enään pääse omalla autolla mihinkään. Julkiset kulkee heikosti ja monta kivaa juttua olisi keskustassa, kuten teatteri, konsetti yms. tapahtumat. Lapet jäävät monesta paitsi.

Vierailija
12/13 |
31.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä haittaa siitä on?

Ihan sma kuin itse kuljen autolla omien 4:n alle kouluikäsen lapsen kanssa.. kääk! multahan kohta evätään tämäkin oikeus;)



Pelkääkö vanhemmat auto-onnettomuuksia vai mistä on kyse?

Niitä saattaa sattua ihan kenelle hyvänsä ja milloin hyvänsä. Ikinä ei voi etukäteen tietää mitä tapahtuu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
31.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin kunnatkin. Eli jos pph kolaroi, kunta joutuu mahdollisesti suuriinkiin korvauksiin mahdollisessa vahinkotapauksessa, kuntien hoitajien vakuutukset eivät varmaankaan kata liikennevahinkoja tässä mielessä. Kunnilla voisi olla myös velvollisuus hommata hoitajille turvaistuimia, johon ei varmaan mitään mahdollisuuksia ole. Lisäksi hoitajien valvonta olisi varmaan aika hankalaa ja vahingon sattuessa kunta kuitenkin korvaajana. Joten epäilen näitä syitä kiellon perusteluiksi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän neljä