Lue keskustelun säännöt.
Onko kukaan vaatinut, että mies jäisi kotiin lasten kanssa että itse menisi töihin?
10.03.2006 |
haluaisin mennä töihin, mutta en laittaa lapsia hoitoon...
Kommentit (3)
n. Mun mielestä pitäisi tehdä pakolliseksi että mies on vikan kuukauden kotona lapsen kanssa. Näkisivätpä hekin mitä se elämä on.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Mies lupasi että saan olla kotona lapsen 2v-päivään asti ja sitten on hänen vuoronsa pitää viimeinen vapaa-vuosi. En voinut muuta kuin suostua, vaikka pahalta tuntuukin, muuten mies olisi vaatinut minun palaavan töihin jo äitiysloman kotihoidontuelle tiputtaessa. Eli meillä tämä on kompromissi.
Minulla on jonkinverran huonompi palkka kuin miehellä, eli ollaan tilanteessa että saan joko ruveta tekemään ylitöitä päälle tai sitten pudotetaan elintasoa. Valinta on minun.
En ole vaatinut miestä jäämään kotiin, mutta mies itse haluaa jäädä lapsen kanssa kotiin ja minun menevän töihin. Näin meillä tehdäänkin, koska minullekin töihin meno sopii. Mies pitää vanhempainvapaan loppuosan, ja katsotaan, onko hänellä vielä varaa jäädä hoitovapaalle.
Ei kai kukaan pakosta jää? En minäkään vastoin tahtoani äitiyslomaa pitäisi. Ei siihenkään kukaan pakota.