3v poika kuoli vesirokon jälkitautiin =(
Kuulin eilen, että tutun tutun poika oli kuollut vesirokon aiheuttamaan jälkitautiin. Oli joku aivotulehdus =(
Voi itku =(
Kommentit (34)
Vierailija:
en juuri ymmärrä, että jotkut vanhemmat varta vasten hakee vesirokkoa lapsilleen. Että saisi pienennä jne. Ja jälkisairaudet on siinä aika kovat. Vaikka olikin tämä tutuntutuntuttu.
Harva lapsi saa vesirokosta mitään pahoja jälkitauteja ja nykyisinhän varilrix-rokote kuuluu rokotusohjelmaankin
Vierailija:
Vierailija:
en juuri ymmärrä, että jotkut vanhemmat varta vasten hakee vesirokkoa lapsilleen. Että saisi pienennä jne. Ja jälkisairaudet on siinä aika kovat. Vaikka olikin tämä tutuntutuntuttu.Harva lapsi saa vesirokosta mitään pahoja jälkitauteja ja nykyisinhän varilrix-rokote kuuluu rokotusohjelmaankin
Eikä tuo varmaan kovin mukava tauti ole vaikka jälkitaudeilta säästyisikin.
Siis jos ei rokotteen takia tai muuten sairasta vesirokkoa, voisi tulla vyöruusu? Onko se pahakin tauti? Eli onko vesirokko sitten pienempi paha?
Olen harkinnut vesirokkorokotetta lapsille, mutta tämä vyöruusuasia mietityttää.
Joihinkin sairauksiin, joihin liittyy immuniteettiongelmia, voi liittyä suurempi riski vesirokkokomplikaatioihin. Miten mahtaa olla laita ihan perusterveellä lapsella?
Tässä faktaa:
" Vesirokossa pahin riski liittyy jälkitauteihin. Suomessa kuoli 1996-1998 keskimäärin yksi lapsi vuodessa vesirokkoon. Lapsilla tautiin voi liittyä keskushermoston häiriöitä, esimerkiksi aivokalvontulehdus tai aivotulehdus. Aikuisilla vesirokkoon voi liittyä keuhkokuume ja pahempia keskushermostohäiriöitä."
Siis yksi vuodessa.
No joo, ottakaa vain rokote, eihän siitä haittaakaan ole. Jollei sitten jossakin vaiheessa todeta, että tavallisten lastentautien sairastaminen saattaa suojata allergioilta.... mitä nyt jo epäillään vahvasti.
Eli sairastettuna vesirokkovirus jää elimistöön loppuiäksi, ja joillakin se sitten puhkeaa (useinkin) vyöruusuna!
ja tuhkarokossa vielä pahemmat. Tämän vuoksi tuhkarokkorokote on ollut ohjelmassa jo pitkään, vaikka rokotusten kritisoijat pitävät sitäkin " harmittomana lastentautina" .
Onneksi näin pienille harvoin tulee vesirokosta näin pahoja jälkitauteja, aikuisena vesirokon sairastaneille useamminkin. Tämän vuoksi kannattaa joko hakea rokotus tai sitten hommata vesirokkotartunta jo lapsena.
Vyöruusu tulee aina sellaiselle, joka on vesirokon aiemmin sairastanut.
kyllä se yksikin kuollut lapsi on ehdottomasti liikaa, jos sen voi rokotuksella välttää.
Mutta kuinka monta lasta kuolee vuodessa jäätyään auton alle?
Kuinka monta lasta kuolee aivokalvontulehdukseen ilman vesirokkoa?
Järkyttävä asia vanhemmille, mutta ei elämää voi suunnitella niin, että tekee kaikki lapsivesipunktiot ja ottaa kaikki rokotukset jne jne.
Minä tulin tähän tulokseen muutama vuosi sitten, kun kaverin vauva sai aivokalvontulehduksen (ei minkään jälkitautina) ja kuoli kolmessa päivässä. Elämää ei voi hallita.
Ihmisen biologia on merkillinen asia. Kuten sanoin, jo nyt epäillään, että osa perinteisistä lastentaudeista suojaa esimerkiksi allergioilta. TOISAALTA joku viattomana pidetty tauti voi laukaista piilevän diabeteksen jne.
Itse kannatan rokotteita ja lapseni on rokotettu. Vesirokon lisätautien riskiä pidän kuitenkin jo niin pienenä, että en ole ostanut rokotetta. Enkä osta.
-15-
esim. leukemiaa tai muuta syöpää sairastaville lapsille vesirokko on hengenvaarallinen. Terveille lapsille harvemmin.
Meinaavat vissiin ottaa sen vesirokkorokotteen yleiseen rokotusohjelmaan, joten ei se nyt ihan harmiton tauti ole...
ap
Lisäksi pidän vanhempia jotka vasiten kys taudin lapselleen yrittävät hankkia tai edes miettivät sitä, täysin vastuuttomina tietämättöminä pelleinä!!!
Ystäväni lapsi sai pari vuotta sitten 2v iässä vesirokon jälkitautina aivokalvontulehduksen menettäen kuulonsa ja kuuroksi myös jäi!
Ja sitten eräät tahvot varta vasten hankkivat sitä lapselle:(((
Koska noita vesirokon uhreja on keskimäärin vain yksi vuodessa, niin todennäköisyys saada tappava jälkitauti on pieni.
Vierailija:
No miksi mä nyt tällaisell asialla fuulaisin?? Lapsi oli riihimäkeläinen.
Meinaavat vissiin ottaa sen vesirokkorokotteen yleiseen rokotusohjelmaan, joten ei se nyt ihan harmiton tauti ole...
ap
Vierailija:
Koska noita vesirokon uhreja on keskimäärin vain yksi vuodessa, niin todennäköisyys saada tappava jälkitauti on pieni.Vierailija:
No miksi mä nyt tällaisell asialla fuulaisin?? Lapsi oli riihimäkeläinen.
Meinaavat vissiin ottaa sen vesirokkorokotteen yleiseen rokotusohjelmaan, joten ei se nyt ihan harmiton tauti ole...
ap
Maailmassa on muutenkin jo ihan tarpeeksi riskejä!
en juuri ymmärrä, että jotkut vanhemmat varta vasten hakee vesirokkoa lapsilleen. Että saisi pienennä jne. Ja jälkisairaudet on siinä aika kovat. Vaikka olikin tämä tutuntutuntuttu.