MIten suhtauduttu/ miten kommentoitte, jos puistotuttu selvittaa silmat kirkkaina, etta taaperoa on pakko tukistaa, kun ei muuten tottele
tai joku puistossa ravistelee lastaan ja sysää maahan, jos lapsi ei tottele?
Mitä ajattelette, ja miten reagoitte?
Kysymys lähinnä moikkaustasolla olevista tutuista
Kommentit (9)
Yleensä se on tullut ilmi sellaisessa keskustelussa, kun ollaan puhuttu lasten kiukuttelusta yms. ja mä sitten olen vaan vuorostani kertonut, kuinka itse toimin. (Eli jos kielto ei tehoa, vien lapsen pois tilanteesta jäähylle) En mä viitsi ruveta osoittamaan paheksuntaa, puisto- ja muiden etäisempien tuttujen kanssa pidän kohteliaan ystävälliset välit.
sitä, että saako tukistaa tai töniä ja tullut siihen tulokseen,e ttä se ei ole oikein. Että siinä antaa väärän mallin lapselle siitä, että tukistaminen tai töniminen on ok. Kertoisin varmaan, että kerran tukistin ja 3 v oli todella loukkaantunut ja sanoi minulle, että minua ei saa tukistaa kukaan! (Aivan totta!) En mitenkään tuomitsisi, mutta perustelisin miksi se on minusta väärin. Lopuksi varmaan sanoisin, että olen miettinyt sitäkin, että jos esim. 3-vuotiasta tukistaa, niin 15-vuotiaan kanssa saakin sitten varmaan painia takapihalla! Ja naurut päälle.
Toivoisin, että tämä saisi äidin ajattelemaan asiaa uudelta kantilta.
kyseessä olivat äidit, joita en ollut vähään aikaan nähnyt, muistan heidät vauva-ajoilta. Nyt lapset ovat uhmaikää lähenemässä, mutta meillä ei ole tarvetta noin koviin vääntöihin ollut (ja toiv. käytetään muita keinoja, jos vääntöjä tulee.)
Olin itse niin ällistynyt, etten oikein mitään osannut sanoa. Toinen (tukistamisesta kertonut) oli varma olemisestaan oikeassa, toinen ei minulta varmaan reaktiota edes odottanut.
ap
Tämä vastaus ei ole korrekti mutta _rehellinen_
ei näe = ongelmaa ei ole
en kehtais mennä huutamaan ja kasvattamaan toista kasvattajaa...
" Etkai nää oikeasti TUKISTA sun lapsiasi???"
En alkaisi silti tuosta kovin vänkäämään. Ilmaisisin mielipiteeni ja läksisin pois.
äidistä, joka huutaa lapselleen naama punaisena. Sama asia.
kertoisin kait tekeväni joskus samoin.
Olen sitä mieltä, että lapsettomat ja siinä siis onnistuneet eivät kurita lapsiaan tuolla tavalla.