" etäristiäiset" ? Kuinka paljon joustoa tuossa 2 kk:n kastamisrajassa?
Tilanne on sellainen, että tulevat kummimme saavat kuukauden meitä myöhemmin vauvan myös, ja asuvat sen varran kaukana etteivät voi lähteä vastasyntyneen kanssa 4 tunnin ajomatkalle ihan pian. Ovat kuitenkin tulossa samalle paikkakunnalle pitämään sitten vauvansa ristiäiset.
Miten onnistuu / onnistuuko etäristiäiset, eli että kummit eivät pääse kastetilaisuuteen? kuinka tiukka on aikaraja lapsen kastamisesta?
Kommentit (13)
Ei kastejuhlissa anneta nimeä. Kastejuhlassa LIITETÄÄN SEURAKUNTAAN.
Nimenanto tehdään niin että mennään papin luo ja pappi lähettää maistraattiin paperit. (Tai voi lähettää itse paperit maistraattiin suoraan)
Nimenantoon ei tarvita pappia (käsittämätön ajatus)! En tiedä miten teillä hoituu mutta meille tuli maistraatista paperit postissa kotiin, se täytetään ja lähetetään takaisin maistraattiin 2kk:n kuluessa. Pappia siihen ei tarvita. Ristiäiset voi hoitaa sitten kun itselle sopii. Minut on kastettu 16-vuotiaana joten kiirettä ei todellakaan ole :)
http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/C5F25417E8346D88C2257022003F998B?Open…
Useimmissa seurakunnissa on tapana pitää toimituskeskustelu ennen kastejuhlaa. [b]Tällöin papin kanssa keskustellaan toimituksen sisällöstä, hoidetaan rekisteröintiin liittyvät paperit ja sovitaan käytännön järjestelyistä.[/b] Pappi sopii ajan kastekeskustelulle, kun vanhemmat ovat ensin ottaneet yhteyden omaan paikalliseen seurakuntaan. Kastava pappi tapaa lapsen vanhemmat tai vanhemman yleensä joko seurakunnan tiloissa tai perheen kotona. Mukana voivat olla myös muu perhe ja tulevat kummit. Kotona tapahtuvassa tapaamisessa ei tarvita mitään erityisiä järjestelyjä.
mään papruja. Muuten kastetilaisuudella ei ole nimenannon kanssa mitään tekemistä. Nimi vaan tarvitaan, jotta lapsi voidaan kastaa seurakunnan jäseneksi.
nimenantamispapereita=maistraattiin ja
seurakuntaanliittymispaperit= seurakuntaan. Jos pappia haluaa postinkantajana käyttää ensinmainituille niin mikäpä siinä, muutenhan kirkolla ei ole mitään tekemistä niiden kanssa ja kirkko voi pitää vain jänenistään rekisteriä, ei muista, maistraatti taas hoitaa virallisen väestönlaskennan ja siten myös nimien rekisteröinnin " kirjoihin ja kansiin" (antaa myös henkilötunnukset, suoraan sairaalassa tai kotiin).
No ei mene, usko nyt. Mikään laki, eikö kirkko vaadi tai määrää että maistraatin nimenantopaperit on toimitettava papille. Ne tulevat kotiin ja ne voi postittaa vaikka samana päivänä takaisin maistraattiin. Pappi ei niiden perään edes kysele eikä se hänelle kuulu. Ennen ristiäisiä hän vain kysyy mikä on lapsen nimi JOKA LIITETÄÄN SEURAKUNTAAN ja täyttää kastepaperit.
Toki ne voi toimittaa siis itsekin.
Mutta kätevää on täyttää kaikki paperit tuon kastekeskustelun yhteydessä ja pappi toimittaa niitä sitten eteenpäin.
eikä nime kyllä tarvinnut sitä ennen mihinkään antaa.
ei haitannut tilaisuutta ja kummikirjankin pappi oli minulle jättänyt.
moneen kertaan, enkä tajunnut mistä nyt oikeen on kyse reps:DDDD
köyhät on mulla huvit :)
Kummin ei ole pakko olla paikalla kastetilaisuudessa. Pappi kirjoittaa normaalisti kummitodistukset poissa olevillekin kummeille ja nimet merkitään kirkonkirjoihin.
ristiäiset eli seurakunnan jäseneksi kastamisen voi tehdä vaikka 15-vuotiaana! Niillä ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa, toisin kuin yleensä luullaan.