kondyloomasta
Oiskos kenelläkään kokemusta... onnistuin " saamaan" raskauden aikaiseksi riesaksi kondylooman jonka sain vuosia sitten exältäni. Nyt raskausaikana puhkesi oikein " kukkimaan" . Kondy on mulla syylämuodossa tuossa häppäreissä. Ei muualla ja papa on ollut aina puhdas. Mietin vaan kun tässä raskausaika alkaa olla lopuillaan että mahtaako olla jotakin paikallisesti käytettävää lääkettä jota saa imetysaikana käyttää? Onko siis kenelläkään kokemusta kondysta + imetyksestä?
Kommentit (6)
Jos synnytys käynnistyy ja sinulla on rakkulat vielä, vauva pitää leikata ettei virus tartu vauvaan. Se voi aiheuttaa aivokalvontulehduksen ja pieni vauva voi kuolla sellaiseen hyvin helposti.
Kondylooma ei ole este alatiesynnytykselle vaan herpes.
Tiedän kyllä miten raskausaikana pitää toimia. Kysymykseni koski imetystä joten jos joku siitä tietää... kitoos.
Ja todella nämä raskauteen liittyvät asiat on kyllä hoidossa.
Olen kyllä ihan kysymässäkin lääkäriltä, ajattelin vaan jos jollakulla olisi ollut kokemusta. ap
Näin kaikilla, joilla raskausaikana on puhjennut kukkaan, ainakin niillä joihin oma lääkärini on törmännyt. Eli lääkitystä ja mitään penslausta ei siis tarvittane.
Kondylooma on vain yksi sadoista HPV-viruksista, joita kantaa noin 80 % kaikista aikuisista. Yleensä kukkakaalimuodostelmia tekevä versio ei aiheuta kohdunkaulan syöpää, vaan on esteettinen haitta.
Laserhoito, samoin kuin myrkkysivelytkin, ovat inhottavia, saavat alapään vereslihalle jne. joten en suosittele sitä imetysaikana, kun alapää on herkkänä muutenkin.
se taitaa olla ainut mikä auttaa kondyloomaan.