menkää naimisiin!
meillä ero 14 vuoden avoliitosta. ainut mitä saan on asunnon hinnasta puolet. ja tietysti omat tavarani. ei mitään mahiksia toisen omaisuuteen. kyllä nyt korpee! olis pitänyt mennä naimisiin silloin kun siltä tuntui. nyt jään käytännössä nuolemaan näppejäni. olen suurimman osan näistä vuosista ollut lasten kanssa kotona ja mies uraputkena kiitänyt ympäri maailmaa. sieltä nyt löysi sitten uuden ja näin loppui meidän tarina.
Kommentit (6)
Vierailija:
meillä ero 14 vuoden avoliitosta. ainut mitä saan on asunnon hinnasta puolet. ja tietysti omat tavarani. ei mitään mahiksia toisen omaisuuteen.
on antanut miehelle mahdollisuuden satsata uraansa.. ja silloin kohtuullisesti kuuluis jotain naisellekin miehen omaisuudesta! Nainen on tehnyt oman panoksensa kotona.
En ole muuten ap.
Mulla ei ainakaan oo mitään hinkua saada mun miehen omaisuutta, jos me erottas. Pääasia, että se elättäs osaltaan meidän lapsia. Mä kyllä elättäsin ihan itse itseni. Mä en oo mikään hento naisparka, jota miehen pitää suojella ja tuoda leipä pöytään. Mä olen tasa-arvoinen ihminen, joka pärjää omillaan!
monella sama ongelma! Jäänyt kotiin hoitamaan lapsia ja näin ollen mahdollistanut miehen uran. Muuttanut kenties miehen työn perässä ulkomaita myöten. Tipahtanut työ elämästä kymmenessä vuodessa ja aloittaa nyt alusta pienellä palkalla. Eläkekkään ei kotovuosista kerry!!
Toisaalta mieheni ex-vaimo vei kaiken muun paitsi ei kirjahyllyä. He olivat naimisissa. Hän vain väsytti mieheni kolmella eri oikeudenkäynnillä, joten mies ei halunnut enää muuta kuin vain päästä hänestä eroon. Heillä ei ollut edes lapsia tai suurempaa omaisuutta. Kunhan vain exä keksi syytteitä syytteiden jälkeen.
Lisäksi ei sitä avioeronkaan jälkeen saa muuta kuin puolet mahdollisesta omaisuudesta. Jos omaisuutta on vain talo ja huonekalut, niin yleensä saa ehkä himpun verran enemmän huonekaluja mukaansa kuin avoeron jälkeen, jos ei huomioi mieheni exän kaltaisia keinottelijoita. Miehen tulot ovat edelleen ne, mitä on. Niitähän ei voi mitenkään jakaa. Lisäksi lasten elatustuki tulee joka tapauksessa, olipa naimisissa tai ei.
En siis näe tilanteessasi kovin suurta valittamista. Tietysti jätetyksi tuleminen pimentää mielen ja näkee kaikesta vain synkän puolen. Tsemppiä!
Otan osaa harmitukseesi. Pirullinen tilanne :(