Oiskos kellään neuvoa mikä auttaisi tällaiseen 2 1/2-vuotiaan
" ongelmaan" ? Tulee aamuyöstä meidän viereen (saa tulla). Viime aikoina on lisäksi aloittanut hokea " äiti tässä" , " minun äiti" , " ihana äiti" tms. ja tätä saattaa jatkua pitkään. Ei auta vaikka kuinka sanoisi että ole nyt hiljaa. Ärsyttävää kun itse haluaisi vielä vähän aika nukkua ja lapsi senkun on puheripulissa :).
Kommentit (2)
että " nyt on yö, nyt nukutaan, ssh" , kun pulina yöllä on alkanut.
Meidän poika yleensä yöllä alkaa höpöttää aamuisesta tarhaan menosta...
Ja ihan kiltisti poika on jatkanut uniaan ärähtämiseni jälkeen.
Ärähtäminen tulee muttes ihan luonnostaan, kun on itse ihanassa unessa ja yhtäkkiä vierestä alkaa kuulua " äiti, aamulla tarhaan, tarhaan" ... =)
Muuten äiti ei saa tarpeeksi lepoa eikä jaksa tehdä töitä/hoitaa lasta seuraavana päivänä. Tätä pitää ehkä selittää lapselle muutaman kerran valveilla ollessa ja rauhallisesti.
t. samantapaista kokokenut (lapsi halusi halata sängyssä jatkuvasti - sanoin että silloin saa halata kun tulee viereeen, mutta sen jälkeen pitää nukkua)