G: Kenen lapsilla halvimmat lenkkarit? :)
Ostin tänään 2 vee tytölleni kevääksi lenkkarit, jotka maksoivat 9,90 e ja olivat siis ihan uudet. Pistääkö joku paremmaksi? :)
Kommentit (12)
Kyllä tuon hintaiset kestävät takuulla meidän hienohelmalla. :) Talvihaalarikin maksoi alle 20 e (samasta kaupasta ku nuo lenkkarit) ja on edelleen kuin uusi. Toki varmaan vanhemmilla lapsilla kulutuskin on erilaista kuin taaperolla, mutta olen ihan satavarma, että tuon hintaiset kestävät lapsellani olivat ne sitten miten huonot tahansa. Eikä halvan muuten aina tarvitse olla huonoa. Muistakaapas se! :)
Kestivät juuri ja juuri kesän yli, mutta olivat jo todella risaiset syksyllä. Nyt ajattelin ostaa pikkuisen laadukkaammat ja kokeilla kestävätkö yhtään paremmin.
50¿ addut, mitkä ei jousta ja ei käy lapsen jalkaan. ei paljon hävetä ostaa kaksia 9¿ lenkkareita kesään.
Meillä oli viime keväänä tytöllä liki 30 euron lenkkarit ja eipä nekään häävit olleet. Ajattelin kokeilla, josko vähän halvemmat ajaisivat saman asian.. Voihan sitä tuolla hinnalla ostaa parit uudetkin ennen kuin tulevat yhtä kalliiksi kuin nuo viime keväänä ostamani kengät.
Maksoi 6¿ pari ja ihan hyvältä vaikuttavat.
Viime kesänä ostin pojalle (silloin 7v) ensin 25¿ lenkkarit, sitten 15¿ ja kun nekin olivat hajalla, ajattelin satsata kunnon lenkkareihin ja ostaa päräytin 59¿ lenkkarit. Valitettavasti ne eivät kestäneet yhtään sen enempää kuin edeltäjänsäkään. Siitä syystä tänä vuonna ostelen taas kolmet, ehkä neljätkin halppislenkkarit. Pääasia, että ovat jalkaan hyvät sen vähän aikaa, mitä kestävät.
Mäkin olen sitä mieltä, että mieluummin ostan lapsen jalkaan hyvin istuvat ja mukavat kengät kuin sellaiset hienostuneet huonosti istuvat. Mitä väliä, jos eivät maksa kuin 10 e tai alle? Ei aina kalliskaan kestä ja usein halvat istuvat ihan hyvin (ainakin lapsille). Nih. :)
Hinnan ei ole aina pakko olla kova, itse yleensä yritän ostaa aleista kunnollisia. eism. kevään tepsun nahkakengät taaperolle maksoi 20¿ alesta kun normaalihinta on n. 50¿
Kenkien on tuettava pienen lapsen jalkaa,joten ostaisin kyllä kunnolliset kengät.
Etenkin halvat lenkkarit ei millään tue ,vaan muotoutuu helposti " pullajalka"
Ennemmin kyllä säästäisin muista vaatteista..
Elikkä se halvin ei ikävä kyllä ole paras.
Ajattele lapsesi jalkoja!!!
Ovh oli 14,- eli muovi-kangaslenkkarit juuri sopivan hintaiset tarhakengiksi, jotka päivän käytön jälkeen ovat likaiset.
palloa potkivilla pojilla tuppaavat halvimmat hajoamaan turhan nopeasti. Siksi ostan vähän hintavampia/laadukkaampia.