2v nielaisi sellaisen magneettikuulan , lääköriinkö?
Kommentit (15)
Kuula on niin pyöreä ja pieni että se tulee kyllä ulos kakan mukana. Tongi tuotoksia ja jos et n. 10 päivän kuluessa löydä kuulaa, ota yhteyttä lääkäriin.
Nimim. meidän poikapa kakkasi euron :-)
Jos on todella magneettia se kuula niin kyllä, lääkäriin.
Siis eihän sellanen geomag-kuula ole magneetti. Magneetteja on ne tikut tai mitä lie pötköjä.
Mikä magneetista tekee vaarallisen verrattuna vaikka teräskuulaan tai lasikuulaan?
Mikä magneetista tekee vaarallisen verrattuna vaikka teräskuulaan tai lasikuulaan?
Tarkoitat varmaan Geomac-kuulaa, joka ei siis itsessään ole magneettia, vaan jota käytetään magneettien kanssa? Meillä lapsi on myös nielaissut sellaisen, enkä vienyt lääkäriin. Olen kuullut, että esimerkiksi kolikon nielaisseille ei kuitenkaan voi tehdä mitään.
Mutta jos kyseessä on magneetti, niin sitten ota yhteyttä lääkäriin.
Magneettien kanssa vaarallista on se, jos nielaisee kaksi magneettista osaa tai vaikkapa metallia ja magneetin, magneetti saatta suolistossa löytää vastakappaleensa tai metallipalasen ja napsahtaa kiinni niin että suolen seinämää jää väliin. Se on paha paikka. Pelkän metallisen pallon nielaiseminen ei ole vaarallista, eikä yhden magneetin, mikäli on varmaa että suolistossa ei ole vaikka jotakin kolikkoa venailemassa.
Eikö suolen peristaltiikka kuitenkin pidä suolensisällön liikkellä? Ei kai siellä ole mitään metallivarastoa jemmassa?
No niin luulisi että terveellä lapsella suolistossa ei voisi olla mitään ylimääräistä. Voihan olla, että ohje on sellainen ylisuojeleva, tyyliin että jos lapsesi ehtii nielaista yhden magneetin, mistä tiedät ettei hän ole hetkeä ennen nielaissut toista tai jotain ihan muuta, siispä pidä magneetit poissa ulottuvilta, älä anna niellä magneetteja, ja jos nieleekin niin vie aina lääkäriin. Todennäköisintä varmaan on että yhtä aikaa niellyt magneetitkin on jo vatsalaukussa napsahtaneet yhteen, mutta riski kai aina on.
Mitään muutahan ei voida tehdä, muuta kuin leikata jos hätä tulee.
5 senttiä nieltiin alle vuoden ikäisenä ei siinä lääkärit auttanut ei ku odotella vaan et tulee ulos.
Meijän poika nielas kakskyt senttisen.Ei tullu kakan mukana, vaikka tutkittiin niin kauan ku lääkäristä määrättiin. Lopulta kuvattiin ja raha näkyi edelleen mahalaukussa. Nukutuksessa poistettii tähystämällä.
Kyllä kolikon nielaisseelle voidaan tehdä jotain. Lapseltani poistettiin euro mahasta tähystyksessä. Ei tullut itsestään 2 viikossa.
geomag-kuula tuli sitten itsestään pihalle parin päivän kuluttua.
Soitin kyllä useillekin lääkäreille, mutta koska lapsi hengitti jne. eikä kuula ollut kurkussa jumissa, sanoivat, ettei tarvitse tulla. Käskivät seurata tilannetta ja varmistaa, että tulee ulos itsestään. Ja tulihan se, hieman vain väriään muuttaneena ;)