Kätilö vastaa taas klo 14.10 saakka
Kommentit (19)
Mulle nimittäin kävi niin, ettei supistukset käyrillä näkynyt ja kätilöni oli sitä mieltä, ettei kyseessä ole oikeat synnytyssupistukset. Olivatpa kuitenkin ja 6 tuntia lapsivesien menosta syntyi terve pieni tyttö.
repeämän kohdalla 100mm? Tarkoittaako se että repesin 10cm?! Ja jos näin on, niin miksi kätilö sanoi, että vain pieni repeämä tuli?
Kyllä käy. Riippuu ihan anturin paikasta,remmien kireydestä ja äidin rasvakerroksesta ja asennosta,miten piirtyvät. Ulkoisen supistusseurannan voimaan ei kannata koskaan luottaa vaan äidin tuntemukset ja synnytyksen edistymistahti kertovat enemmän. klö
En vielä koskaan ole nähnyt,että repeämä merkittäisiin muuten kuin asteina enkä tiedä,mitä toi maininta tarkoittaa. klö
vaikuttavatko lapsen kehitykseen kohdussa?
nyt kaikki väittävät että myös toinen raskaus menee varmasti pitkäksi.
Olen nyt 35+4.
Onko näin?
Voisiko tulla jo aikaisemminkin,eikö tuo ole aika tapaus kohtaista?
Kun lapsivesi on mennyt tai puhkaistaan kalvot,laitetaan ns. pinni lapsen päähän. Se antaa luotettavan tiedon vauvan voinnista,ei vaikuta äidin asennot ja muut. Aivan ehdoton on,jos on ollut sydänäänilaskuja,vihreä vesi tai tarvitaan puudutuksia.
klö
Vähän jotain pientä tuntuu, mutta todella pientä verrattuna siihen mitä yleensä. Olen yrittänyt makailla ja kuulostella liikkeitä, mutta aika vaisusti mitään tulee. Pitäisikö huolestua?? Nyt rvk 31
Kiitos vastauksesta!
Jos tiedät niin käyppä vastaamassa mun alotukseen " onko ehkäisystä tietäviä" tai vastaava. :)
onko tämä mahdollista ja kuinka yleistä?
Hoitamattomana tai rajuoireisena saattaa käynnistää ennenaikaisen synnytyksen. Jos tulehdus leviää äidin ylempiinkin virtsateihin,voi olla jo vauvallekin vaaraksi. Kaikki raskauden aikaiset tulehdukdet pitää hoitaa. klö
Lapsi saa ne rtg säteet,mutta en tiedä onko niistä juurikaan haittaa enää noilla viikoilla. Riippuen siitä,mitä kuvataankin,voidaan vatsan seutu peittää sellaisella raskaalla liivillä. Loppuraskaudessahan jo tehdään lantiokuvauksiakin ilman suojaa. klö
Jokainen raskaus on yksilöllinen. Jos on synnyttänyt jo useamman lapsen ja kaikki menneet yli tai jollain kaikki syntyneet ennenaikaisina,on helpompi ennustaa,mutta ei näin yhden perusteella. Mutta aseta voimasi sinne 41 viikon jälkeen niin jaksat paremmin odotella,kun et liian aikaisin ole lähtöasemissa.
klö
Jos ei mitään oireita, mutta on esim. kaatunut pitäisikö mennä heti neuvolaan? Entäs jos mitään oireita ei ole ollut pariin viikkoon kaatumisen jälkeen, voiko silloin jo turvallisesti olettaa ettei mitään vahinkoa ole tapahtunut?
Jos on tänä aamuna liikkunut hyvin,todennäköisesti nyt nukkuu. Pidä illalla liikeseuranta seuraavan kerran. En tästä huolestuisi. klö
Aika huonosti tiedän,mutta käyn vilkaisemassa kun ehdin. klö
No ei kyllä ihan varmasti ommella,jos ei episiotomiaa tai repeämää ole. klö
Vastasin jotain sinne sinun omaan avaukseesi. klö
Juu,olen. klö