lääkärit, sairaanhoitajat yms? otin puolikkaan mediapamin (5 millisen) ja nyt on ihan pää pyörällä ja väsyttää
onko tää normaalia, ja tärkeämpää kuinka kauan tätä jatkuu, mikä on vaikutusaika tällä lääkkeellä? en halua olla tällaisessa pökkerössä tää on ihan karseeta. ajattelin vain kun oli vähän ahdistunut olo (syistä ei tässä sen enempää), että otanpa puolikkaan (aattelin että se vähän rauhoittaisi mutta noin vähästä ei tulis mitään pökkeröä). En todellakaan käytä noita jatkuvasti, joten en arvannut että tällainen reaktio. Siis olo on niinkuin olis jurrissa. mä painan 60 kiloa ja olen 160 senttinen.
Kommentit (8)
Tää on tohtori.fi sivuilta kopsattu:
Yleisin haittavaikutus on väsymys, jota esiintyy erityisesti hoidon alussa ja joka usein häviää ensimmäisten hoitopäivien jälkeen. Muita raportoituja haittavaikutuksia ovat huimaus ja päänsärky, liikkeiden epävarmuus sekä lihasheikkous. Harvinaisia haittavaikutuksia ovat allergiset ihoreaktiot, paradoksaaliset reaktiot kuten kiihtymystilat ja euforia, agressiivisuus ja hallusinaatiot. Mikäli ilmenee haittavaikutuksia, joita ei ole mainittu yllä, on niistä ilmoitettava hoitavalle lääkärille.
Mun mielestä sen vaikutus on sama kuin ottaisi pari olutta. Vaikutus menee muutamassa tunnissa ohi. Ei hätää!
mutta jos oisin tiennyt tään.....ja olo siis pikemminkin sellainen kun ois juonut koko korin sitä kaljaa. otin lääkkeen joskus tossa kahden aikoihin, no toivottavasti tää menee tosiaan kohta ohi......meneehän...huokaus.
sori kun jatkan mutta ois vähän kivempi olla jos tietäis ettei tää koko iltaa jatku...
Pyydä lääkäriltä jokin toinen lääke. Ei nuo diapamit muutenkaan oo hyviä, niihin jä koukkuun, niiden teho heikkenee käytössä ja eivät edes auta parantumaan. Kestämään vaan pahimmat kaudet. Ootko kokeillut serotoniinin selektiivisiä takaisinoton estäjiä (SSRI)?
Diatsepaamin ja muiden bentsodiatsepiinien tavallisin haittavaikutus on uneliaisuus, johon voi liittyä ataksiaa, sekavuutta, heikotusta, huimausta, päänsärkyä, kaksoiskuvia sekä lihasheikkoutta. Herkkyys näille oireille on yksilöllistä. Koska diatsepaamin vaikutuksessa on suuria yksilöllisiä vaihteluita, on suositeltavinta aloittaa hoito pienellä annoksella, jota voidaan tarpeen mukaan suurentaa.
Diatsepaamin puoliintumisaika on 20-100 tuntia.
eli tää jatkuu sitten jonkun vuorokauden niinkö..voi helvetti
ja ylipäätään miten vaikuttaa. Joskus vaikutus voi vaihdella kerrasta toiseen: joskus tekee jurrisen olon, toisella kerralla väsyttää, kolmannella tekee levottomaksi. Mutta ei ne semmoisia lääkkeitä musta ole, että " normaali" ahdistus millään lailla helpottuu. Pahemmaks ne vaan tilannetta silloin tekee, kun ei voi edes oikein ajatella.
Jotkut vetää pameja jos haluaa nukkua, mut luulisin silloin nukahtamislääkkeen paremmaksi?