Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Korvatulehduseksperttien apua kaipaa noviisiäiti

Vierailija
05.11.2006 |

Vein viisivuotiaan lapseni pitkittyneen tukkoisen nenän, yskän ja lievän lämmön vuoksi päivystävälle. Lääkäri totesi, että toisessa korvassa on merkkejä tulehduksesta, toinen on kunnossa. Lapsen kuulo on huonontunut hieman juuri tulehtuneesta korvasta. Hämmästyksekseni lääkäri kirjoitti penisilliinikuurin, mutta sanoi, että voimme hyvin seurata vielä muutamia päiviä, annammeko lääkettä vai ei. Korva ei ole siis lainkaan kipeä. Ensin päätin, että tietenkin haemme lääkkeet, mutta nyt en osaa sanoa. Koska tämä on lapsemme ensimmäinen korvatulehdus, en ole kovin perehtynyt asioihin. Onko muille käynyt näin, että itse päätätte lääkkeen otosta? Ja jos ette ole ottaneet, lähtikö tauti?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
05.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä 3,5-vuotiaalla on ollut korvakierrettä ja kuureja on syöty tiuhaankin. Käytin sitten viime keväänä korvalääkärillä ja hän myös ehdotti, että tulehdusta voisi hoitaa myös seuraamalla. Tämä siksi, koska suuri osa korvatulehduksista on virusten aiheuttamia ja paranevat ilman lääkkeitä. Meillä ei onneksi ole enää ollut( kop kop) korvatulehduksia, mutta ehkä voisin kokeillakin tätä. Tosin, meillä kaikki tulehdukset ovat olleet eritt. kivuliaita ja voimakasoireisia.

Vierailija
2/6 |
05.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

johan se lapsi on immuuni niille lääkkeille!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
05.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me kävimme parin päivän välein lääkärissä ilman antibioottihoitoa. Normaali jälkitarkastusaika on kolme viikkoa, mutta itse veisin lääkäriin jo sitä ennen, kun antibiootteja ei käytetä. On aina parempi, jos selvitään ilman niitä.

Vierailija
4/6 |
05.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

(sattumalta kumpikin normaalia isompia, toinen kuuden ja toinen neljän) joilla lievästä korvatulehduksesta kehittynyt liimakorva ja nyt ovat sitten putkitusjonossa kumpikin. Meillä kaksi lasta kärsineet kumpikin pienempinä korvakierteestä ja toisella putkitettu. Olen kyllä itse hakenut kuurit aina kun lääkäri on kirjoittanut ja yhtäkään kuuria en koe syöttäneeni turhaan. Olemme tosin käyneet aina korvalääkärillä eikä millään tk: yleislääkärillä. Jos kuulokin kerran on jo alentunut niin hae se kuuri!

Vierailija
5/6 |
05.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Apteekista saa puuduttavia tippoja korviin laitettavaksi, lisänä voi antaa normaalisti kipulääkkeitä(panadol esimerkiksi).

Vierailija
6/6 |
06.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

muuten noilla oireilla ja tuollaisella lääkärinlausunnolla en lääkettä alkaisi syöttää. Nimittäin meidän lapsella on ollut montakin kertaa korvakäytävä punoittava, kuumeessa punoittaa aina heti, samoin jos itkee.



On useammankin kerran käynyt niin, että lääkäri sanonut varmana, että korvatulehdus ja tässä antibioottikuuri... Pari päivää on odotettu, eikä edes haettu lääkkeitä ja kas kummaa ihmeparantuminen tapahtunut ja kun käyty uudelleen katsomassa korvia, niin ne onkin ihan normaalit. (eikä korvatulehdukset parana parissa päivässä)



Sen kuitenkin olen oppinut, että korvatulehduksia voisi hoitaa myös ihan särkylääkkeellä ja sipulihauteella. Eli korvan suulle tehdään haude, jossa sipulia+valkosipulia ja sitten annetaan olla mahdollisimman pitkään. Sideharsolla tai kaulahuivilla saa hauteen hyvin kiinnitettyä ja sitten vaan lapsi sohvalle katsomaan lastenohjelmia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan kuusi