Jee, pääsen huomenna TYÖHAASTATTELUUN (myyntineuvottelijaksi) !!! Antakaa hyviä vinkkejä, please?
Kommentit (10)
Tutustu etukäteen tuotteisiin/yritykseen, jotta osaat vastata kysymyksiin siitä, miksi juuri niitä haluat markkinoida. Ja miten.
Puhu varmalla matalalla äänellä rauhallisesti, itsevarmasti ja asiantuntevasti, katso silmiin, älä myöskään unohda (sopivaa) huumoria ja hymyilemistä. Vaikuta siltä että olet koko ajan sanojesi takana. Aika rankka sun tuleva työ, jos oot siitä tosissasi kiinnostunut niin etköhän jo ole perilläkin siitä millaisia äärirajoille meneviä sosiaalisia taitoja se vaatii.
miten sinä MYYT itsesi työpaikkaan?
Kyllähän sinne pääsee ihan kuka tahansa.
Siis soitat yrityksiin ja koetat myydä oman yrityksesi palveluja, vai?
Siispä nöyryys kotiin ja röyhkeys esille.
Ole itsevarma ja näytä se myös. Mieti etukäteen mitä vastaat kysymyksiin hyvistä ja huonoista puolistasi.
Onhan bookkaajakin puhelinmyyjä. Ja samalla laillahan se on asiakkaille tyrkyttämistä vaikka asiakkaana olisikin yritys.
Olen itse myyntineuvottelija..