Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

tortilloista: laitatteko suikaleliha täytteeksi vai jauhelihaa? Mitä muuta?

Vierailija
17.11.2005 |

Itse aina jauhelihalla täytän, joko broileri tai tavallinen. Lisäksi kaalia, juustokastiketta, lisukkeena salaattia ja punaista kastiketta. Täytän ennen kuin laitan uuniin - näin tulee mehukkaamaksi.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
17.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

okei, aika huono vitsi..

Vierailija
2/9 |
17.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

me laitetaan väliin kanasuikaleita, jauhelihaa tai lihasuikaleita, tomattia, kurkkua, salattia, ananasta, (tabascoa, riippuu pohjakastikeen tulisuudesta), juustoraastetta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
17.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Broileria fajitas-kastikkeessa

Salsakastiketta

Salaattia

Tomaattia

Jalapenoja

Kermaviili-valkosipulikastiketta

Juustoraastetta



Joskus myös aurajuustoa tai fetajuustoa.



Ja ensin lämmitetään tortillat, sitten vasta täytteet.

Vierailija
4/9 |
17.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

sitten kipoissa on täytteitä mitä saa laittaa sisään. Useimmiten meillä on jauhelihaa, joka on maustettu burrito-mausteseoksella (jauhe), lisäksi salsaa, jalopenoja, jäävuorisalaattia, tomaattia ja raejuustoa. Mies haluu joskus vielä juustoraastetta. Mielestämme tämä on hyvä täyte ja sen valmistamiseen menee vain hetki. On siis laiskan kokin burrito-resepti:)

Vierailija
5/9 |
17.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

suosituinta meillä on laittaa jauhalihaa täytteeksi tacomaustettua ja juustoraastetta. Laitan uunivuuan pohjalle tomaattimurskaa yhden purkin ja sitten käärin täytetyt tortillat rullalle ja päälle vielä ripottelen juustoraastetta. Syödään sitten salsakastikkeen ja salaatin kera. Joskus kun on aikaa lämmitän tortillat erikseen ja sitten täytämme niitä esim. samalla jauhelihatacoseoksella tai broilerilla, saatan myös paistaa sipulia ja sieniä, paprikaa, lisätä smetanaa, salsaa ja maun mukaan täyttää niitä. Rakastan myös yli kaiken maissikuoria eli täytämme myös niitä. Olen tehnyt näitä tacoja ja tortilloja ainakin yli 10 vuotta ja vielä maistuvat:)

Vierailija
6/9 |
17.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lätyt lämmitän erikseen ja täytteet kipoissa. Lihan lisäksi laitan tarjolle tomaattia, kurkkua, paprikaa, herkkukurkkua, salsaa ja ananasta. Lihan joukkoon olen laittanut sipulia ja juustoa.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
17.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli tortilla on siis se pehmeä maissijauhosta tyypillisesti valmistettu lettu. Tortilloista valmistetaan yleensä joko fajitaksia (letut lämmitetään erikseen, ja täyte lisätään pöydässä oman maun mukaan) tai burritoja (tortilla täytetään esim. jauhelihatäytteellä ja kuumennetaan uunissa).



En väitä absoluuttiseksi totuudeksi, mutta näin ainakin jostain meksikolaisten ruokien reseptikirjasta luin...



Kokeilkaapa myös quesadilloja:



2 tortillatettua, molemmille salsaa ja juustoa päälle. Lisäät toiselle tortillalle mitä haluat täytteeksi (esim. itse täytän tonnikalalla, sipulilla ja paprikalla) ja laita toinen tortillalettu " kanneksi" päälle. Paista paistinpannulla öljyssä molemmin puolin, kunnes lettu tulee kullanruskeaksi. Tarjoa salaatin kanssa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
17.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täytteinä hyvin maustettua naudanjauhelihaa, tai broiskunsuikaleita, jalopenoja, salsaa, salaattia, sipulia, oliiveja välillä, ranskankermaa ja guacamolea.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän kolme