Lasten isästä purkausta. Itkettää vaan ;(
Minkä hiton takia kaikki mitä mä sille sanon (siis laitan viestillä;) on väärin???!?! Ihan sama mistä aiheesta tahansa. Ihan jokaisesta hermostuu ja tulee kauhea tappelu.
Pitääkö se vaan niellä kaiken mitä se sanoo ihan hiljaa, vastaan laittamatta niin ei tulis tappelua. Mä haluasin vaan hoitaa kaikki asiat siististi ja tappelematta, mutta kun tää eräs hermostuu joka asiasta.
Eron myötä se on muuttunut ihan kauheaksi! Mun syytä kaikki asiat, mä syytän sitä joka asiasta muka...
Ite se minut jätti, ja sanoi heti eron jälkeen että haluaa että asiat hoidetaan sovussa ilman mitään sotia, ja pitää musta ja lapsista huolta eikä jätä meitä pulaan (raha-asioissa siis kaiketi). Mut mikä helkutti siinä sitten on, että asiat muuttui noin? Vai vaikuttaako tämä uusi muija sitten niin paljon mieheen ja miehen ajatuksiin?
En pysty taas tekemään muuta kuin itkemään ;( Mahtaa tuolla toisessa päässä olla hauskaa kun pääsevät oikein yhdessä loukkaamaan minkä kerkiävät.. Sain just viestin että se vähä aika minkä mies 5 vuoteeen oli kotona, oli vain lasten takia ei mun. Miksei sitten ole jättänyt mua heti silloin? Ja minkä takia teki mun kanssa 3 lasta (joista nuorin on vielä mahassa vähän aikaa)? Ja että älä pelkää, ei mun uus muija sun kans mitään kaveria ala leikkimään.. EI HELVETIN HELVETTI!!!!!!! =(((
Kommentit (25)
päätöstään lähteä teidän luota? Itsellä paha olla ja haluaa sen myös sulle, kun niin harmittaa?
Ite laitan exälle lähinnä tällaisia viestejä:
-monelta tuut?
Ex: kolmelta
-Ok
älä laita viestiä, älä puhu mitään mikä ei ole pakollista, hoitakoon lapsista osuutensa mutta muuten ei kannata olla missään tekemisissä tuollaisen dorkan kanssa, kohtele kuin ilmaa vain, ole kuin et välittäisi/huomaisi. Vaikka kuin haukkuisi tai tekisi mitä tahansa niin älä alennu hänen tasolleen, eiköhän siitä asetu ja huomaa kuin lapsellinen onkaan.
koska saat ex-miehelta vain jatkuvasti paskaa niskaan ja pahan mielen niin nyt lopetat kaiken kommunikoinnin lukuunottamatta pakollista lapsiin liittyvaa. nyt hanta pystyyn ! ex miehesi vaikuttaa todella keskenkasvuiselta ja typeralta pikku paskiaiselta, sun ei tartte sietaa mitaan loukkauksia !!
Keskiviikkona on onneksi aika lastenvalvojalle. Saa tapaamiset ja elatukset ihan paperille. Mietin vaan tota elatusmaksua, kun ollaan miehen kanssa aiemmin sovittu että maksaa 118€ per lapsi (laskettiin että molemmat pärjää jos maksaa tuon verran), niin jos se haluaakin nyt laskettaa sen määrän siellä, voiko se tuosta vielä pienentyä? Ite odotan nyt kolmatta lastamme, ja jäin juuri äitiyslomalle.
Vaikea uskoa, että katuisi päätöstään kun on tämä uusi nainen jo kuvioissa ja asuu hänen luonaan (en tiedä lopullisesti vaiko vain sen aikaa että saa oman asunnon).
Nyt tänään laittoin minulle viestin että vievät lapset korkeasaareen maanantaina jos on hyvä ilma, että tiedetään sitten olla kotona.. Tähän vastasi sitten (EI OLISI KYLLÄKÄÄN PITÄNYT) että varmaan itekin tietää ettei voi noin vain ilmoittaa että tulee silloin ja silloin hakemaan EHKÄ niin tästä tämän kertainen riita lähti.
Pitkääkö mun vaan hyväksyä, että hän voi vaan ilmoittaa viime tingassa milloin ehkä saattaa ottaa lapset?
134e. eli, jos olisin sinä vaatisin heitä laskemaan oikean elarin, sen mikä lain mukaan sulle kuuluu. Tsemppiä ja jaksamista!
ex-miehesi tulotasosta riippuen voi joutua maksamaan enemmänkin
Hakemiset ja tapaamiset pitää sopia ajoissa, mieluiten viikkoa aikasemmin ja niin että aika sopii molemmille. Mitään ilmotuksia mieheltä, että hän tulee maanantaina hakemaan lapset, ei sun tarvii ottaa huomioon! Sanot vaan että ei sovi noin lyhyellä varotusajalla ja ehdotat päiväksi jotain muuta päivää joka SULLE sopii. Ja periaatteessa jos teillä ei ole tapaamissopimusta tehty niin sun ei tarviis antaa lapsia sille ollenkaan ennen kun ne paperit on tehty.
Itellä samanlainen exä ja pari vuotta eron jälkeen oli yhtä helvettiä. Nyt olen oppinut pistämään sille vastaan.
Eikös 129€ per lapsi ole minimi noissa elatuksissa. En ole kyllä ihan varma jos on monta lasta. Mutta anna vaan niiden laskea se siellä, ei kai se tuosta 118 egestä voi pienentyä.. Kai. Joku fiksumpi oikaiskoon jos olen väärässä.. :)
Tsemppiä ja kesän jatkoa :)
Ottaa vaan niin päähän ku tää on koko ajan tätä. Just saatiin selvitettyä (mun aloitteesta) edellinen riita ja nyt taas. Mä en jaksa enää! Mun puolesta saa tapella ihan yksinään tai akkansa kanssa siellä, mut mua ei nappaa enää pätkääkään. Erosta on pari kuukautta aikaa ja nyt aletaan saada asioita järjestykseen, saatiin vihdoinkin pankista myönteinen lainapäätös, saadaan nyt raha-asiamme täysin erilleen ja voin keskittyä omaan elämääni. Sitten on enää ainoastaan auto, mikä on puoliksi mun nimissä, mutta ukko saa vaihtaa auton samantien pois tai ottakoon uuden rahoituspäätöksen siitä, kunhan mun nimi lähtee siitä pois!
Tiedän että olen aivan liian kiltti (nytkin olen koko ajan miettinyt kaikki asiat myös miehen kannalta, että sillä riittää rahat jne..) että ite sanoisin lastenvalvojalla tosta elatusmaksusta. Kun kerran ollaan sovittu niin. Mutta jos mies on ite niin tyhmä, että kuvittelee saavansa maksaa vähemmän kuin tuon niin lasketuttakoon sen itse. Jos kerran minimi on n. 118€..
Oletko aivan varma, että mies lähettää ne viestit eikä uusi nainen...?
Mutta tosiaan, kannattaa olla yhteyksissä VAIN välttämättömät jutut, mihinkään "ylimääräiseen" et kommentoi mitään...!
Ehkä miehellä oli näin juhannuksena (pitkälti perhejuhla...) ikävä lapsia, ja siksi "ylireagoi" kun ikävissään sai idean lähteä lasten kanssa Korkeasaareen huomenna (jos oli "ehkä tasolla" halusi varmaan jättää takaportin auki jos huomenne ei enää ikävä vaivaa niin tekee oharit---) ja sinä "kielsit" häntä näkemästä lapsiaan.
Saattaa hyvinkin olla uusi nainen joka viestejä kirjoittaa, en voi tietää.. Edelliskerran (viikko sitten) kun oli miehen kanssa riitaa, niin tämä uusi vastasi omasta puhelimestaan minulle yhteen viesteistäni..
Mies itse laittoin viime vko-loppuna viestiä että lapset ei sitten tule hänelle juhannuksena kun ovat reissussa. Joten olikin aika, että jotain kuuluisi koska ottaa lapset. Mutta se, että pitääkö noin vain ilmoittaa että ottaa silloin ja silloin jos ei sada. Koska tuon kuvan ekasta viestistä sain. Että ottaa laspet JOS ei sada. Vaikka myöhemmin sanoikin että ottaa joka tapauksessa.
Silloin kun oltiin yhdessä, mies oli tosi vähän kotona meidän kanssa ja vielä vähemmän keskenään lasten kanssa. Ja nyt kun tuli ero, sanoi vain että nyt saa viettää enemmän aikaa lasten kanssa. Minä olin silloin suu auki, että miten niin. Koska itse on kuitenkin silloin aikoinaan valinnut tuon linjan että harrastukset ja kaverit menee perheen edelle, niin miten se muka muuttuu eron myötä. Ja sitten on vielä tuo uusi nainenkin viemässä aikaa. No tässä se taas nähdään! Jos laittaisi edes nyt lapsensa kaiken muun edelle, tietäisi kyllä hyvissä ajoin milloin voi ottaa lapset ja varmasti näkisi heitä nyt enemmän kuin tuon kerran viikossa parin kolmen tunnin ajan.
Eron tullessa sanoi että ottaa lapset joka toinen vko-loppu luokseen ja viikollakin yrittää nähdä usein. No nyt tilanne taitaa olla vain että joka toinen vko-loppu. Eli on se lasten kannalta mukavaa kun näkevät isäänsä 2 kertaa kuukaudessa. Ja vauva kun syntyy, minkähänlainen isyyssuhde heille tulee? =(
niin tuskimpa mitaan kovinkaan kummoista suhdetta siita syntyy, eihan isa oikein voi vauvaa heti ottaa aidilta veks viikonlopuiksi tai muutakaan, tuskin edes haluaisi.
Tuntuu muutenkin, että kaikki meni paljon vaikeammaksi kun tää uusi nainen tuli kuvioihin. Tai onhan se ollut jo ennen eroa, mutta heti kun mies muutti sen luokse niin sitten.
Ensin mies mies mietti jotain joulunviettoakin niin että yhdessähän me vietetään joulu, että miksi sen pitäisi muuttua. Ja minä yritän sanoa, että eiku eikö me tehdä niin että joka toinen mun kanssa joka toinen sun.
Ja synnytykseen oli tulossa mukaan, ja katsomaan vauvaa tänne minun luokseni. Nyt en edes tiedä mitä ajattelee synnytykseen tulosta, mutta minä tuskin häntä otan sinne mukaan..
Kirjoitustesi perusteella sanoisin että olet todennäkäisesti onnellisempi lastesi kanssa ilman miestäsi.
Kertoo aika paljon ihmisestä jos lastensa äitiä alkaa henkisesti kiusaamaan.
Todennäköisesti katuu jossain vaiheessa että teidät jätti, ei se biletys jne. niin kivaa kovin kauan ole.
Sanopa jossain välissä miehellesi että haluaako uuden suhteensa tulevan itsensä ja lastensa väliin. Lapsethan teidän erossanne ovat se viaton osapuoli.
Ja heillä pitäisi säilyä suhde kumpaankin vanhempaan myös eron jälkeen.
Tollanen pelle yrittää hallita sua! Eikä se rahallisesti pääsiskään luimimaan, se joutuu maksamaan elatusmaksut ihan niinkuin on määrätty!
Kyllä sä pärjäät. Älä ala niiden kynnysmatoksi!!! Todella lapsellista ja ala-arvosta heidän touhunsa! Vittuilet vaan takasin minkä kerkeet!
Tappeluksi meni taas! Mä en kertakaikkiaan kestä enää!!! Exä ilmoitti tänään, että oli katkaissut nettiliittymän (joka oli sen nimissä), mä kun kuvittelin että sen vois vain muuttaa mun nimiin mutta ei. En siitä sitten alkanu valittamaan mitään niinkuin en mistään muustakaan. Loppujen lopuksi sain vaan paskaa TAAS kerran niskaani, että mä utelen koko ajan ja ettei hänen asiat kuulu mulle ja hoitaa kaiken kyllä ite. Helvetti kun hoitaisikin, mutta kun kaikki tuntuu kestävän ja kestävän!! Exä nimellä olevaa postia (mm. palkkakuitti) tulee vielä tänne, luulisi että senkin olisi saanut jo ilmoitettua töihin mutta ei. Sanoin vain että jos asuu uuden muijansa luona lopullisesti, niin ilmoittelee uuden osoitteensa joka paikkaan ja jos taas hakee asuntoa edelleen niin sen ilmoittelun voi tehdä myöhemmin niin ei tarvii koko ajan joka paikkaan soitella. Ja tämä oli sitten utelua! Ja että hän on kyllä miljoona kertaa sanonut että asuu nyt tuon uuden muijansa kanssa.. Kas kun mä en ole sitä kuullut kertaakaan! Ja että ei ymmärrä mitä mun nimi auton sopimuksessa tekee, kun mä en sitä omista enkä ole mitään maksanut siitä niinkuin en kuulemma mistään muustakaan.
Kyllä mä ajattelen sen niin, että olen ihan samalla tavalla maksanut kuin hänkin, en varmastikaan yhtä suurta summaa koska olen kotona hoitanut meidän yhteisiä lapsia, äitiyrahalla tai kotihoidontuella. Ja hän ei kuulemma olisi tätä kolmatta halunnut ollenkaan.. =( Jumalauta, mikä tyyppi!! Mä en tunne tuota miestä kyllä yhtään! Enkä haluaisi edes tuntea jos kerran tuollainen on!
Jos meillä ei olisi yhteisiä lapsia, se olisi taatusti vienyt täältä kaikki huonekalut ja tavarat mennessään..
Huomenna on se lastenvalvoja, ei tiedä vielä pääseekö exä sinne mukaan vai onko töissä (eipä ennen ollut keskiviikkoisin tuohon aikaan ikinä töissä;).. Mietin nyt taas, että pitäiskö se elatusmaksun määrä kuitenkin lasketuttaa?? Kun mehän ollaan sovittu exän kanssa jo alussa että maksaa 118€ / lapsi.. Ja tuonkin minä laskin hyvää hyvyyttäni silloin, että exä pystyy tuon maksamaan ja pärjää sitten vielä itsekin kohtalaisen hyvin..
Nyt se taas nähtiin, että ei sen kanssa pysty tekstiviestitse keskustella käytännön asioista ollenkaan, heti se menee tuohon! Tästä lähin ainoastaan viestillä sopii lasten tapaamiset. Ihme kyllä päin naamaa se ei uskalla sanoa mitään.. Kuvittelin jo eilisen perusteella, kun tavattiin ohimennen ja puhuttiinkin jotain lasten vaihdon yhteydessä että olisi voinut viestillä puhua kuitenkin jotain, mutta ei niin ei..
Jos asuvat yhdessä, niin varmastikin jakavat kulutkin yhdessä ja menot on sitten per pää pienemmät. Siispä exälläsi varmastikin on nyt varaa enemmän kuin jos vain huomioit hänen omat tulot ja menot. Vai onko se kertonut uuden muijansa tienestitkin sulle laskuja varten? Siispä vaadi nyt ihan oikea määrä sitä elatusmaksua. Kadut myöhemmin, jos nyt säälit exääsi.
Miehet on idiootteja ja varsinkin kun toinen nainen on kierroksessa. Kyllä se on sinusta välittänyt..kunhan kiusaa.
Yritä rakentaa uusi elämä lastesi kanssa ja elatusmaksut miehesi on kyllä maksettava.
Voimia ja jaksamista, parempaa tulevaisuutta sinulle toivotellen.