Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mistä tämä lapsen oireilu kertoo?

Vierailija
21.06.2008 |

10-vuotiaani alkoi valittamaan kämmenien ja jalkapohjien kutinaa. Silmät olivat myös punaiset. Iholla näkyi muutama "nokkospaukama". Tämä on nyt tapahtunut eilen ja tänään. Pojalla on allergialääkitys siitepölyallergiaan. Ei ole syönyt mitään tavanomaisuudesta poikkeavaa. On kyllä syönyt tomaattia tänään ja eikös se ole ristireagoiva siitepölyallergisella? Tuo jalkapohjien ja kämmenten kutina oli todella kovaa. Annoin lääkkeeksi vielä Ataraxia. Mistähän moinen oireilu voisi oikein johtua?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
21.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Allergista reaktiota itsekin epäilen, mutta ihmettelen että mistä????

Vierailija
2/5 |
21.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

onko sinulla esim. Zyrtec tai Heinix? Atarax taitaa vaikuttaa vaan keskushermostoon ja sitä kautta kutinaan.



Allergiatesteihin, ehkä selviää, ehkä ei, voi olla ohimenevääkin..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
21.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta mieleeni tulee myös enterorokko..onko suussa rakkoja? Sairaslapsi.com:ssa selitetty tuo rokko hyvin.



Käykää lääkärissä, toiv. paranee pian.

Vierailija
4/5 |
21.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli esim. anafylaktisen reaktion ensioireita! Apuuva. Nyt poika nukkuu kyllä rauhallisesti eikä turvotuksia tms. näy. Näinköhän saan unta ensi yönä :(

Vierailija
5/5 |
21.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun tyttö sai sellaisen pari viikkoa sitten pähkinän murusesta. Hän puraisi pähkinää ja lähes samantien oli suun ympärys nokkosrokolla, huulet ja kieli turvoksissa, kurkkua kuristi. Oksettaa alkoi myös melko pian. Sinuna olisin nyt ihan rauhallinen. Atarax varmaan auttaa. Noita nokkosrokkoja nyt tulee ja menee varsinkin siitepölyaikaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän yksi