Päivähoitomaksuista Helsingissä
Hesari uutisoi Helsingin sosiaalilautakunnan päättäneen, että ph-maksuja ei koroteta ihan niin paljoa kuin olisi ollut mahdollista. Minun pieneen päähäni ei vaan mahdu miten pitää tulkita "perheen toiseksi nuorimmasta päivähoidossa olevasta lapsesta peritään kaikissa tuloluokissa vain päivähoidon asiakasmaksu. Asiakasmaksu on kuukausittain 40 euroa vähemmän kuin sosiaali-ja terveydenhuollon asiakasmaksuista annetun lain mukainen asiakasmaksu edellyttää". Siis miten ihmeessä tämä nyt pitää ymmärtää???
Meillä on kaksi lasta aloittamassa päivähoidon. Olin ymmärtänyt, että maksujen korotuksen jälkeen hoitomaksut olisivat 233+233=466. Miten maksut tuon päätöksen mukaan menevät? Jotenkin jäi ihmetyttämään ilmaisu "toiseksi nuorin lapsi". Jos hoidossa on kaksi lasta, niin "toiseksi nuorin" on kyllä myös vanhin...
Kommentit (7)
Tähän astihan maksimit ovat olleet nuorimmasta lapsesta 200€ ja toiseksi nuorimmasta 180€. Laskeeko tuo toiseksi nuorimman lapsen maksu siis 10€/kk?
olisi poistunut, mutta nyt Helsinki teki tämän selkeääkin selkeämmän linjauksen, niin meni taas pakka sekaisin:)
Mutta siis jos nuorin maksaa sen 233, niin mitä maksaa toinen hoidossa oleva, meidän tapauksessa siis vanhin hoidossa oleva lapsi? 210? 170?
Oli muuten harvinaisen epäselvästi esitetty tuo asia tämän päivän Hesarissa. Ei riittänyt edes vaikka rautalankaakin käytin apuna, silti ei auennut:/
ap
Tähän astihan maksimit ovat olleet nuorimmasta lapsesta 200€ ja toiseksi nuorimmasta 180€. Laskeeko tuo toiseksi nuorimman lapsen maksu siis 10€/kk?
Tuskin nyt sentään halvemmaksi menee kuin aiemmin, vaikka tietty ekan lapsen maksu nousee...
Eli kaksi lasta: 233€+193€=426?
mutta TOISESTA HOIDOSSA OLEVASTA -40 EUROA. Yksinkertaista.
Nuorimmasta menee aina kallein maksa. Uudistuksen jälkeen elokuussa siis 233€.
Toiseksi nuorimmasta menee alennettu maksu, vaikka olisi korkeimmassa maksuluokassa. Uudistuksen jälkeen 210€.
Itse ymmärsin kyllä HS:n luettuani, että toiseksi nuorimman lapsen maksu on 40€ vähemmän kuin mitä tuo korkein sallittu maksu (210€) on.
Mm. Espossa ja Vantaalla maksut menevät täysimääräisinä, eli nuorimmasta 233€ ja toiseksi nuorimmasta 210€.
toiseksi nuorimmasta (210€-40€) eli 170€.
maksu-uudistuksen mukaan täydet maksut 2 lapselta olisivat olleet 233€ + 210€, ei 233€ + 233€.
näin itse käsitin sen.