Puuttuuko muiden 3-4-vuotiailta pojilta r-, s- ja l-kirjaimia puheesta?
Kommentit (13)
L on ollut alusta asti puheessa, S löytyi joskus alle 3-vuotiaana, mutta R on kateissa vieläkin.
tulevat kaikki kirjaimet selkeästi
Vasta 5-vuotiaana asiaa kannattaa miettiä. Sitä ennen, ihan normaalia. :-)
Ei opi millään. Toivon puheterapiaa.
Isoveikka oppi nuo molemmat 4-vuotiaana
huomenna 4 ja R puuttuu, muuten puhuu paljon ja selkeästi. Sanoo R.n L:nä
tuli 4 v maaliskuussa ja R on hukassa. pientä yritystä on d:n jälkeen, mutta muuten tulee ihan puhtaasti L:nä.
S löytyi jo vauvana (sihisi ennen kuin puhui sanaakaan), L sekin ihan pienenä.
Milloin niihin kiinnitetään huomiota, 5 v neuvolassako?
Meillä esikoinen oppi R:n ja S:n puheterapiassa, jossa kävi yhteensä n. 8 kertaa 4v 4kk - 4-v 8kk iässä. Aloite puheterapiaan tuli kerhosta. Jälkeenpäin tosin kuuliin, että sieltä kerhosta ovat innoissan lähettämässä jokaisen lapsen puheterapiaan. Kun meidänkään lapsella ei tosiaan ollut mitään muuta kuin noiden kirjainten puuttuminen, muuten puhe rikasta ja selkeää.
Joka tapauksessa poika tykkäsi kovin siitä puheterapiasta, joten sinänsä mitään vahinkoa ei syntynyt :)
Ja kuopus, poika hänkin, oppi nuo samat kirjaimet 4kk isoveljensä jälkeen 2v 8kk iässä... Nyt hänellä phe täydellistä muuten, paitsi tykkää D:nkin sorautella ärränä. ELi meillä lähretään ja tehrään jne.
meidän poika sanoo esim. muovi=muori ja vaaji=vaari tai hattoji=traktori
Meillä on 4v. poika, jolla on R ja D hukassa ja muitakin kirjaimia puuttuu riippuen vähän sanasta, L tulee tosi pehmeänä.
Puhetta kyllä ymmärtää, ja tuntuu että se paraneekin koko ajan, mutta elokuussa mennään jokatapauksesssa puheterapeutille.
Jo 3v. neuvolassa hoitaja kiinnitti huomiota puheenkehitykseen ja 4v. neuvolassa kysyi, että laitetaanko lähete terapeutille. Minä ajattelin, että hyvä vaan kun pääsee, saanpahan itsekin neuvoja miten tukea lasta.
Sai puheterapialähetteen 4v-neuvolassa.
Oppi l:n ennen terapiaan menoa, k:n muutaman kerran jälkeen. S-kirjainta opeteltiin puolisen vuotta.
R on edelleen "pikku-r" ja sitä harjoittelee terapiassa. Ikää pojalla nyt 8v.
Olin elätellyt toivoa, että 5v neuvolasta päästäisiin puheterapeutille, mutta nyt kuulinkin, että pitää puuttua kaksi äännettä, että 5v lähetetään puheterapeutille. Ainakin meidän kunnassa.
L ja R tulivat nopeasti kun saimme vihdoin puheterapeutilta hyvät ohjeet ja poika kävi ehkä 6 kertaa hänen luonaan. Nyt 10v eikä mitään jälkeäkään äännevioista :)