Käyttääkö joku vielä pyykinpesuun jauhetta?
Kommentit (22)
ympäristöystävälisimmän ja tuppaavat olemaan jauheita.
Serto on zeoliititon ja Suomessa valmistettu erittäin hyvä ellei paras pyykinpesuaine.
En jaksa kantaa vettä turhaan kaupasta.
Tää on tosi hauska!
Meillä käytetään vain ja ainoastaan jauheita, vaippapyykille omansa ja muut kaikki pestään Sertolla.
Konetiskiaine taas on luonnollisesti nestemäinen, ettei kalliit astiat naarmuunnu!
€=oP
joka pesukoneeseen. Luonnollisesti :-)
Silä välin käytän allergiaperheeseen sopivaa jauhetta.
"Näytä mulle hajuton nestemäinen pyykinpesuaine, niin alan heti käyttää.
Silä välin käytän allergiaperheeseen sopivaa jauhetta."
Kyllä marketeista löytyy hajustamattomia nesteitä useampiakin laatuja. Ja useimmissa pulvereissa on zeoliittia, joka on haitallista koneelle. Eli kyllä meillä on nestemäiset käytössä, vaikkakin nämä omo, bio-luvil merkkiset.
Entinen Daily, Rainbow nykyään.
Ympäristömerkitty ja sopii kestovaippojen pesuun. Lisäksi vielä halpaa!
En ole ikinä tullut edes ajatelleeksi nestemäisen kokeilemista, kun jauhe on toiminut niin hyvin.
nestemäiset ovat zeoliitittomia. Huuhtoutuvat vaatteista mielestäni paremmin.
se vähentää vesistöjen rehevöitymistä. Pesukoneet säästävät vettä yhä tehokkaammin, ja vedenpehmentimenä käytettävä zeoliitti vaatii kunnolla vettä huuhtoutuakseen kunnolla pois pyykistä ja koneesta. Moni pesijä laittaa enemmän pesuainetta kun olisi tarvis ja tuloksena zeoliitti muuttuu savimaiseksi ja tukkii koneen.
Pesukone pitäisi säännöllisesti pesettää tyhjänä 90 asteisessa vedessä ilman pesuainetta. Se poistaa zeoliitin koneen uumenista.
Minulla on käytössä zeoliititonta pesujauhetta, toinen värillisille ja toinen valkoisille. Pyykistäni tulee puhdasta ja vieläpä melko tuoksutontakin edullisesti. Villan pesen nestemäisellä erikoispesuaineella.
Luin just jostain lehdestä. Joten senkin takia jauhetta ja tietenkin jousennmerkittyä.
en ole löytänyt kovin ymp. ystävällistä nestemäistä ainetta.
Mikä niissä nestemäisissä on niin ihmeellistä, että niitä pitäisi käyttää?
Harva nestemäinen pesuaine on pakattu täyttöpussiin. Resultia ostan aina joskus täyttöpakkauksen, sillä pesty vauvanvaatteet ja villavaatteet. Jauheet pakattu ekologisiin pahvipakkauksiin, jotka voi kierrättää kartonkikeräyksessä. Siksi suosin jauheita.
Hei nyt on 2000 luku!