Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten jaksatte työpaikassa, jossa haukutaan ja puhutaan selän takana ja muutenkin on huono olla?

Vierailija
15.06.2008 |

Itse pääsen pois vasta syksyllä, joten miten kestän sinne asti? Tilanne mennyt yhden työntekijän kanssa niin pahaksi että töistä lähtiessä kimmeltää kyynel aina silmässä. Huomenna loppuu loma ja pitäisi mennä takaisin, en vain enää jaksaa..

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
15.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

aina näistä juorukerhoista voi poistua. Tietty koko työyhteisön pitäisi lopettaa toisten arvosteleminen ja keskittyä omiin tekemisiin. Oletettavasti naisvaltainen työpaikka, jotenkin vaikuttaa naisten tavalta toimia.

Mitä tapahtuisi jos alkaisitkin puolustaa hyljeksittyä? Olisiko siinä sinulle haastetta tulevaisuutta varten? Mitä pitäisi tehdä että nykyinen käytös työpaikalla loppuisi? Kissa pöydälle?

Tämä toisten kiusaaminen alkaa jo hiekkalaatikolla jatkuu koulussa ja hamaan hautaan työpaikoissa ja vanhainkodissa. Vaatii tavatonta rohkeutta puolustaa ja vastustaa ryhmää.

En todellakaan kadehdi tilannettasi. Voimia sinulle ja kiusatulle työtoverillesi - kaikista hänen vioistaan huolimatta.

Vierailija
2/11 |
15.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

onko hoito-alalla ja naisia... sellaisia mestoja on suomi väärällään...



teen itse muuta työtä kuin perushoitoa ja siksihän ne ei minusta tykkää.. en todellakaan mene esimerkiksi kahvitunneille, en jaksa sitä millään... enkä todellakaan nosta enää yhtään kissoja pöydälle, välttelen pahimpia riitapukareita ja loppujen kanssa tulen toimeen. ystävät hankin kyllä muualta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
15.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen nyt ollut lomalla ja on ollut ihan ihmismäinen olo, mutta pian loma loppuu

ja taas pitäisi mennä sinne paskanheiton keskelle

Vierailija
4/11 |
15.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsekin naisvaltaisella alalla, jossa oli erittäin hyvä ilmapiiri, kunnes uusi työntekijä ilmestyi ja alkoi haukkua kaikkia selän takana ja kasvojen edessä esitti ystävää. Omista eduistaan pitää kiinni kynsin ja hampain, mutta itse ei ole valmis pieneenkään joustoon. Välillä luulen, että yrittää haukkumalla ja mustamaalaamalla muita ja koko työyhteisöä, yrittää peitellä sitä, ettei itse pärjää työssään alkuunkaan. Harmi vain, että yksi "mätä omena" työyhteisössä on pilannut kaikkien työn ilon :( Kiitos, että sain purkautua!

Vierailija
5/11 |
06.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla sama juttu ensin "ämmät" söi parhaimman työkaverin pois ja nyt ne ovat mun kimpussa. Ottaa niin lujaa päähän ja pomo ei tee asialle mitään ,. voi voi voi ei noin sais tehdä. En tiedä miten jaksan. On kyseessä ja naisia ja kovia HUUTAMAAN tai toinen on toinen vain leikkii niin kilttiä että hu hu. Mutta mitäs vois tehdä he vain mustamaalaa ja kertoo valheita..... Lähimmät tietää totuuden mutta ovat ja hiljaa. Ei uskalla puuttua kova kaksikko siis kyseessä---- A P U V A

Vierailija
6/11 |
06.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etsin ja löysin uuden työpaikan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
06.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työturvallisuus- ja hyvinvointiasia. Kuuluu esimiehelle.

Vierailija
8/11 |
06.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yritän olla välittämättä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
06.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap, entäpä jos hakisit sairaslomaa loppuajaksi? Syynä stressaava työympäristö. Masentaahan se vähemmästäkin, kun työpaikalla on huono ilmapiiri. Jos itkusilmin pitää töistä lähteä, ei siellä ole asiat kunnossa. Äkkiseltään arvelisin, että kärsit burn outista, mutta sitä ei ilmeisesti hyväksytä sairaloman syyksi, vaikka stressi hyväksytäänkin.  

Vierailija
10/11 |
06.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensin olin sairauslomalla, sitten lähdin uuteen paikkaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
06.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Entä sitten, kun esimies on munaton nahjus, jota ämmät vetävät kuin pässiä narussa?

En ihan tarkkaan tiedä, mitä tekisin jos olisin itsekin vain työntekijänä, nyt jonkunlaisena "pikkupomona" voin vähän hämmentää asioita. Ehkä tekisin työsuojeluilmoituksen, joka ei luultavasti johda yhtään mihinkään.

Nostaisin/nostan kissan pöydälle ja sanon asiat suoraan niin kuin ne ovat. Jos saan kiusaajat silmilleni, niin siinähän sitte hyppivät. Pahinta on pelätä, salata, hävetä ja piilotella. Kiusaaja menettä ainakin yhden aseen siinä, että ei alistu eikä häpeä.

Työterveyshuollossa pitäisi ainakin puhua näistä aivan suoraan. Parasta olisi, jos työpaikalla olisi edes useampi samassa asemassa oleva, jotka voisivat tukea toisiaan.

Ei kenenkään saisi itkusilmin lähteä töihin, eikä pelätä töihin menoa. Luultavasti saisin jonkun korkeastipalkatun asiantuntijaviran, jos sen ongelman osaisin ratkaista edes omalla työpaikallani.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä kuusi