Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

pitääkö uuden hiekkalaatikon puuosat käsitellä jollain aineella?

Vierailija
07.08.2008 |

Eli ostimme sellaisen puisen valmishiekkalaatikon, jossa on myös kansiosa ja sen saa taitettua istuimiksi, kun leikkii hiekkalaatikolla.



Laudat on osittain vihreän kirjavia. Mitä ainetta se on? Jotain myrkkyäkö? Pitäisikö pestä sitä? Ja pitääkö laudat suojata jollain (puuoljyllä tms) että kestäisi paremmin?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
07.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se vihreä on juuri sitä kyllästettä, joka on painekammiossa saatu puun sisään niin ettei puu lahoa. Periaatteessa ei tarvitse suojata, mutta suosittelen kyllästetylle puulle sopivaa puuöljyä (löytyy myös sävytettynä, Pinotexin) koska öljy pitää pinnan siistimpänä, muuten harmaantuu aikaa myöten. Niin ja painekyllästetty puu on todellakin myrkkyä, sitä ei saa mennä esim. hiomaan koska pöly haitallista. Ja kun laatikosta aika jättää, niin kaatopaikalle ongelmajätekeräykseen, ei missään tapauksessa muualle, ei saa polttaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän yksi