Minkähän takia ei myydä luomutupakkaa? *pohtiskelee* :D
Kommentit (10)
Aldicarbjäämät kulkeutuu - ihmisen kautta - myös pohjavesiin:-(
Tobacco storesta sai ainakin vielä pari vuotta sitten, manitoun luomua. 12e toppa
Mitenköhän paljon "terveellisempää" tupakointi olisi jos kasvattaisi itse omat kasvinsa?
Häh, onhan sitä ollut jo kauan. En ole kokeillut, mutta silloin, kun mä vielä poltin (lopetin yli 10 vuotta sitten), kaverien kanssa mietittiin, että pitäiskö joskus ostaa Natural American Spiritiä, joka siis on luomutupakkaa.
Elkös se filtteri ole kaikkein epäterveellisiin osa tupakassa.
Sen valmistukseen on muistaakseni käytetty hirveä määrä myrkkyjä.
Tupakkaa pystyy Suomessakin kasvattamaan.
Tiedän kasvattamista kokeilleita ja saivat jotain satoakin. Onhan siinä hommaa kuivatella ja jauhaa mutta niin on muussakin puutarhanhoidossa.
Myydäänhän sitä ihan tavallisissakin kaupoissa. Kokeilin joskus muistaakseni jotain L&M luomuversiota. Oli vähän pehmeämmän makuista. Tuskin mikään terveystuote kuitenkaan. 😁
Niitä on ollut vielä muutama vuosi sitten drum, manitou, mutta on lopetettu myynti suomessa.
Alavudella on tupakkaa kasvattava tila, onnistuu täälläkin.
Noihin tupakkakasveihin täytyy käyttää ja todellakin käytetään kamalat määrät torjunta-aineita, joita kessuttelijat vetävät keuhkoihinsa joka henkosella. Ilman noita torjunta-aineita huomattava osa sadosta menisi tuholaishyönteisille.
T: ex-röökaaja, jota nykyään kauhistuttaa, mitä kaikkea on tullut vedettyä 8v keuhkoihin :((