Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

OYS ja vauvan kääntöyritys (perätilasta)...

25.08.2007 |

Onko kokemuksia OYSISSA tehdyistä käännösyrityksistä kun vauva ollut perätilassa?! Ois kiva kuulla miten onnistunut ja mihin ratkaisuun on päädytty....Sit vielä " nolo" kyssäri..tehdäänkö tämä siis äitiyspolilla tämä kääntöyritys? Kun ihmettelin kun minulle neuvottiin että minne tulla kun soittivat ajan niin puhuivat synnyttäjien vastaanotosta...eihän se siellä ole?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
27.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsellä ei kokemusta OYSista mutta sen verran sanon että ilmeisesti nuo käännösyritykset on aina äippäpolilla. Siellä katsotaan pystytäänkö kääntöä suorittamaan,onko lapsivettä tarpeeksi,vauva sopivan kokoinen ja " halukas" kääntymään yms. Sitten jos käännöstä yritetään niin sen jälkeen pitäisi olla vielä hyvän aikaa käyrillä...siis mitataan vauvan sydänääniä jotta tiedetään ettei käännösyrityksestä aiheutunut haittaa. Ja siksikin se varmaan tehdään äippäpolilla kun synnytyskin saattaa käynnistyä vaikka annetaan sellaista lääkettä joka rentouttaa kohtua mutta kuiteskin. Eli synnytyssairaalaan olet menossa käännösyritykseen. Tsemppiä sulle yritykseen!!! Itsellä ei päästy kääntöä edes yrittämään kun kaveri on liimannut takapuolensa kohdunpohjalle:) Sektioon ollaan siis menossa viikon päästä.



T:Peanut ja Pikkukaveri rv 38+1



Vierailija
2/4 |
27.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse menin vauvaa käännättäään Oys synnyttäjien vastaanottoon, mutta pikkuinen olikin itse kääntynyt eli toimeenpidettä ei tarvittu! : ) Eli käännöt tehdään kyllä syn.vast.otolla..ei äippäpolilla oulussa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
04.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei!

Mulla esikoinen yritettiin OYSssa kääntää, mutta ei onnistunut ja synnytin terveen pojan perätilassa.

Kääntöyritys tehtiin synnytyssalissa, jossa ennen ja jälkeen seurattiin vauvan sydänääniä. Itse kääntöyritys oli mielestäni todella kivulias ja nyt jos joutuisin valitsemaan käännetäänkö vai ei ehkä kieltäytyisin. Kuulin kaverilta, että esim Helsingissä Kätilöopistolla ennen kääntöyritystä äidille annetaan jotain rentouttavaa lääkettä ilmeisesti piikillä jotta äidin vatsanpeitteet rentoutuvat ja näin vauva helpommin pääsee kääntymään, kuten kaverini vauvakin.

Oulussa ei annettu mitään esilääkettä ja siksi kai niin kauhean kipeää kävi. Mutta kannattaa kysäistä voisko mitään esilääkettä antaa jotta toimenpide olisi miellyttävämpi.

Vierailija
4/4 |
04.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulle tehtiin käännösyritys viikolla 38+0. noin tunnin verran makasin käyrillä ennen ja jälkeen yrityksen. käännös ei nyt niin kipeetä käynyt,tähtiä vilkkui silmissä =) hengittää kun muistaa niin hyvin menee! mulla käännös ei onnistunut ja maha oli todella arka jälestäpäin. supistuksia tuli jatkuvasti sen jälkeen ja synnytys käynnistyi vesien menolla 38+4. sektio tehtiin omasta toivomuksesta, ultrannut lääkäri epäili pään olevan iso ja se jätti pelon.