Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Milloin tunsit liikkeet toisessa raskaudessa?

19.08.2007 |


Tätä on varmaan kysytty, mutta en äkkiseltään löytänyt...



Mutta, kysymys oli tuossa otsikossa. Haluaisi myös mielipiteitä siitä, voiko 12+5 viikolla jo tuntea liikkeet. Mä voisin olla lähes satavarma siitä, että tuolla vasemmalla alamasulla tuntuu masukin potkuja tms. Ekassa rakaudessa tunsin liikkeet 17+ viikolla, siitä on useampi vuosi aikaa.



Kertokaahan kokemuksia.



-Auris-

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
19.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tossa tokassa mulla oli istukka takana ja huomas kyllä että vaikutti tuohon liikkeiden tuntemiseen!! Kakkosen kanssa mulla tosiaan tuntu kanssa tosi aikaseen ja tuntuivat aika selkeästikkin reilun viikon kunnes hävisivät ja tulivat takasin vasta 17+ viikoilla..tää kuulemma normaalia ja tosi yleistä.



Kyllä sen ite aika hyvin tietää onko ne liikkeitä vai suolistokaasuja. Tässä kolmannessa tosin selkeesti huomas että ne suolistojutukin oli tosi samanlaisen tapasia!! Tosi usein huomas että hei nytkö se potkas ja sitten seuraavaks huomas että noup ilmaahan se (ellei pikkanen sitten potkullaan saanu sitä liikkeelle ;)



masu nyt 25+ 2

Vierailija
2/4 |
21.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


...josko olis muitakin kokemuksia. Kiitos.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
21.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä tulin täältä etsimään vastausta täysin samaan kysymykseen!! Koska mulla on viikkoja suunnilleen yhtä paljon kuin sulla, nyt 13+1. Olenkin miettinyt oonko tullut aivan vainoharhaiseksi kun mielestäni tunnen vauvan liikkeet!! Ensimmäisessä raskaudessa tunnistin liikkeet paljon myöhemmin, nyt en vain muista tarkkoja viikkoja.



Ensimmäisen kerran tunsin humauksen kääntyessäni sängyllä kyjelleni muutamia päiviä sitten. Mielestäni se ei voinut olla muuta kuin vauvan pyörähdys!!! Sen jälkeen olenkin sitten ollut kovin tarkkana ja aina silloin tällöin sängyssä voin huomata mielestäni liikkeitä.



Erityisesti niitä tuntuu aamulla kun herään ja käännyn kyljeltä selälleni. Silloin voin jopa nähdä missä kohdassa vauva on. Masu on usein vinossa toisella puolella ja kun vauva herää liikkeistäni, niin kyllä väitän tuntevani sen liikkeet!!! ja se on aivan älyttömän ihanaa!!!



Olenkin miettinyt mistä näin aikainen liikkeiden tunteminen voi johtua?? Mulle tämä on ollut todella erilainen raskaus kuin ensimmäinen. Pahoinvointi ja oksentelu jatkuu voimakkaana edelleen ja närästys ja vatsalihasten löystyminen on ollut tosi voimakasta heti alusta lähtien!! Masu muutenkin on pullahtanut jo reilusti vaikka viikkoja on näin vähän.



Joku voi väittää, ettei liikkeitä voi tuntea, mutta minä väitän ehdottomasti toisin, ihan vaan omien kokemusteni perusteella!!

Ihania potkujen kuulosteluhetkiä sinne!!

Vierailija
4/4 |
21.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ekassa viikoilla 17-18 muistaakseni, tässä toisessa olen nyt yrittänyt kuulostella, mutta mitenkään varmaa tunnetta en ole saanut siitä onko kyseessä vauvan vai suoliston liikkeet... Viikkoja nyt tasan 15. Taitaa vaihdella yksilöllisesti ja raskauksittain, niinkuin moni muukin raskausajan juttu.