Äitiysvaatteita pienikokoiselle?
 Tietäiskö joku, mistä löytyis pienelle ihmiselle kivoja äitiysvaatteita pk-seudulta tai netistä? Normaalisti käyttämäni vaatteet ovat kokoa xs tai 34, mutta nyt ovat varsinkin housut alkaneet kiristää kovasti. Viikkoja on koossa vasta 14, mutta osin varmaan turvotuksenkin takia on masu paisunut niin, että olis kiva löytää mukavia vaatteita erityisesti töihin, missä pitäs pukeutua melko siististi. Mitä oon tähän mennessä kaupoissa kokeillut, ovat vaatteet olleet aikamoisia telttoja mun päällä tai pieniä kokoja ei juurikaan oo löytynyt. Tuntuu, että kaikissa vaatteissa on ylimääräistä myös muualla kuin masun kohdalla.
 Eli mistä te muut pienikokoiset ootte löytäneet sopivia äippävaatteita?
Kommentit (8)
 Täytyy vielä etsiä ja tosiaan kokeilla kokoa suurempia vaatteita. Ne kun vain pakkaavat olemaan suurempia myös muualta kuin mahan kohdalta. Mutta ei vauta kuin etsiä.
 Jos löytyy muita pienikokoisia, laittakaa ihmeessä kommenttia, jos ootte löytäneet jostain sopivia mammavaatteita!
 t. tiituli
Henkka&Maukalta ja Kappahlista??? Ite tilasin just sammarit H&M:ltä ja vaik oon yleensä kokoa 34-36 ni piti M-koon housut tilata, oli niin napakka malli et teille vielä pienemmille ehkä tuo S vois sopia. Oli myös jotain mallia kokoa 34 et ehkä se ois passeli sit ku maha on vähän isompi. Ja sit Babyidealla vai missä se oli ni myytiin semmosta kuminauhajuttua housuihin et voi jättää napin auki eikä housut tipu jalasta. Ei varmaan auta ku tilailla eri mammavaatevalmistajilta pienimpiä kokoja. Yksillä hyvillä housuilla pärjää hyvin, kahdet on jo ihan luksusta!
 Moi,
 en tiedä missä pk-seudulla myydään, mutta kysäsepä jostain Vero Modan liikkeestä heidän äitiysvaatemallistoaan mama liciousta. Tuon malliston vaatteet vaikuttaa musta ainakin hieman pienemmiltä, ovat ainoastaan isommat vatsan seudulta. Tosi hyvännäköisiä, nuorekkaita, trendikkäitä ja edullisia äitiysvaatteita!
 -satu rv 12+4
Kiitos teille vinkeistä! Tuo vero modan mallisto kuulostaa hyvältä. Täytyy suunnata kaupoille, ehkäpä jo huomenna ehdin.
 Ostin yhdet s-koon housut, olivat reilut, mutta ajattelin, että kunhan maha ja peppu leviää, niin istuvat paremmin. Viikoja nyt 31 tasan ja YHÄ ovat isot. S-koko oli ainakin siitä mallista pienin ja käsittääkseni paljon pienempiä ei koko mallistosta edes löydy. Mutta ehkä jollekulle eri malliselle istuvat paremmin kuin mulle.
 Han ja Rumpali 31+0
 Näiltä saa varmaan haluamaansa kokoa...
 Lainaus webbisivuilta:
 " Missy Mom on siirtämässä koko tuotantoaan Suomeen, jolloin osaa tuotteista voi tilata erikoistilauksena suuriin koko luokkiin (56/58) saakka. Jokainen erikoiskokotilaus käsitellään puhelimitse/sähköpostilla asiakkaan kanssa henkilökohtaisesti, eikä tuotteita näin ollen pysty tilaamaan suoraan nettikaupasta! Mikäli tuotetta voi tilata erikoistilauksena, löydät tiedot tuotteen infossa nettikaupasta, voit myös ottaa yhteyttä ja pyytää listaa kyseisistä tuotteista. Mikäli tuote on mahdollista toimittaa erikoistilauksena, voi myös yllämainituilla tavoilla tilata loppunutta kokoa." 
 Kävin tuossa tutkimassa kauppoja paremmin ja totesin, kuten myös Han_ kommentoi, Mama licious vaatteet turhan isoiksi. Kysyin myyjältäkin ja sanoi, että ei ole pienempää kuin S.
 Mutta löysin sitten Beluasta (Helsingistä siis) sopivat housut kokoa 34! Ovat jo nyt sopivat ja mukavan tuntuiset ja menevät varmasti pitkään, koska vyötäröllä on kuminauha ja kangaskin on venyvää. Puhuin myyjänkin kanssa ongelmasta, kun pieniä kokoja ei äityisvaatteista juuri löydy. Sieltä kuulemma löytyy ihan pieniä ja myös suuria kokoja. Eli voin suositella liiketta! Verkkokauppakin löytyy www.belua.fi.
Itsekin olen kokoa xs tai 32 eikä mistään meinaa löytyä sopivan kokoisia vaatteita (normaalistikaan). Tai no paitoja yms. löytyy ihan kohtalaisesti, mutta sopivaa alaosaa ei tahdo löytyä. Olen siis käyttänyt pääasiassa yhtä kokoa isompia housuja (ja myös paitoja), mitä kaapissani on onneksi ollut valmiina ja onneksi vielä yhdet housut, mitä käytin ennen raskautta, menevät päälle. Ovat melko venyvää sorttia :)
No henkkamaukalta löysin yhdet mammafarkut kokoa xs ja ne todellakin ovat pienet, vaikka tangossa näyttivät isommilta. En vain muuten tykkää farkuista, että niiden käyttö on jäänyt ihan siitä syystä vähemmälle.
Mutta kyllä sitä jotain löytää jos oikein etsimällä etsii. Voithan myös ostaa vain yhtä kokoa isompia vaatteita, jos mammamallistoista ei meinaa löytyä.
Han ja Rumpali 30+6