♥ TAMMENTERHOT keskiviikko ♥
Kommentit (26)
Äh kun tuntuu ettei taas ehdi kommentoimaan mihinkään juttuihin. Täytyy poitsun kanssa mennä tarhalle kohta käymään kun niillä on valokuvaus. On nuhaa ja yskää vähän, mutta käydään kuitenkin että saataisiin kuva.
TURVOTUKSESTA: mulla tuntuu nyt kokoajan että sormet on ihan tönköt. Niitä ihan särkee ja mitään ei pysty pitkään puristamaan, hiusten harjauskin on hankalaa. Nyt on tuo kävely jäänyt vähän vähemmälle, mutta silloin kun ehti sen puolesta tunnista tuntiin päivässä kävelemään, oli turvotus vähempää.
Täytyy palata sen kuvauskeikan jälkeen neuvolakuulumisiin ja muihin juttuihin jotta pääsee taas ajantasalle :-)
t. Mirabella ja Albert rv 34+2
Ekaa äitiyslomapäivää vietän hoitamalla sairasta lasta kotona. Meneehän se näinkin, ei ainakaan tarvii olla töissä! :) Tytöllä flunssa ja inhottava yskä ja vähän korviaan kaivelee välillä. Saatiin huomiseksi korvalääkärille aika, niin käyvään tarkistamassa tilanne siellä.
Ite kävin aamusella maksa- ja sappikokeissa ja maksojen tulokset pitäs tulla tänään kahden jälkeen ja sapet ens viikolla, kun ne lähetetään Helsinkiin analysoitavaksi. Iltapäivällä tiedän sit, mikä tilanne on ja pitääkö lähtä holinkonkkolia polille, niin kuin viimeksi. Kutina on jatkunut kovana, että epäilisin, että nyt on arvot nousussa.
Beijaflor: onneksi siulla oli arvot kohdallaan, eikä ole tuota hepatoosia. Meidän th neuvolassa kertoi kun kyselin, ettei sykkeestä voi sanoa, kumpi on tulossa. Se voi vaihdella niin paljon vuorokauden ajasta ja vauvan olotilasta riippuen.
Nenn: tsemppiä tiedän perheelle, ja hyvä, että sait laitettua kouluun kirjelmää. Toivottavasti tilanne helpottaa pian!
Mutta nyt meidän pikkupotilas kaipailee huomiota. Ilmoittelen kuulumisia taas, kun oon viisaampi.
T: Monttu 33+5
[color=darkviolet]Mä nyt hehkutan *sori* täällä on mökki tälle aamua luututtuna ja pyykkikone töissä. Pölyt peräti aattelin huiskia myös luutulla, koska se ei kuulu mieli puuhiin niin pittää oikeen erikseen mainita ;)
Ku ois viel virtaa niin tekis sämpylöitä tai jotai leipiä. Katotaan nyt saanko sitä aikaseksi.
[color=blue]Mansemamma [color=violet]jopas ootte kurjaa postia saanu :O Toivotaan, että kaikki menee parhain päin.
[color=blue]Leperus [color=maroon]kaukaa kirjottelet :) Onnellista odotusta bd bd.
[color=blue]Sinda [color=violet]on jo lähteny reissuun, mutta toivottavasti reissu menee turvallisesti. Aika sankari oot, ku yksin oot Ikeaan pyyhkässy :O
[color=blue]Beijaflor [color=maroon]osaat varmasti rakastaa heti ensisilmäyksellä lastasi oli se sukupuoli sitten yllätys tai ei :) Ite en osaa sanoa voivatko miten erehtyä paremmilla ultrilla sukupuolesta, mutta ei kai mikään tutkimus satavarma oo.
Tuli yks päivä mietittyä, että näkyykö noilla 3D/4D-vehkeillä vauvasta se, että jos sukupuoli ei olekaan määräytynyt. Elikkäs on epäselvä sukupuoli vielä vauvan synnyttyä.
[color=blue]Moominmamma [color=violet]kurjasta pöpöstä ootte onneksi selvinneet. Meillä ukko valitteli eilen mahaansa, mut onneks se meni melkeen samassa ohi. En yhtään pöpöö kyllä tähän mökkiin halua.
[color=blue]Mirabellan ja Montun [color=maroon]lapsosille parantaviasäteitä.
[color=darkviolet]Meiän akkaki vähä köhi nyt aamulla, mut sitä on ollu aikas usein. Hikipäissään riehuu ulkona niin eihän se oo sitten ihme, jos kohta vähän yskittää. Toivottavasti ei pahene lentsuksi nytkään.
Aamupuuroon laiton vähän hunajaa.
Täällä ei nyt tän erikoisempaa. Piipahtelen varmaan tuon tuostaki täällä, ku on yllättäen yhä niin luikasta ettei oo asiaa köpötteleen.
Z ja peipi 30+5
[color=8B2500]Saihan sitä vihdoin nukkua pidempään. Tänään ei onneksi naapurit aloittanut remonttia heti aamusta. Heräsinkin vasta tuossa puoli tuntia sitten. Nyt on nälkä, mutta kun otin rautatabletin herättyäni tuoremehun kanssa, niin nyt pitää sinnitellä tunti syömättä (miten niin yritän maksimoida vaikutusta?). On muuten ihan " veto veks" olo varmasti senkin takia, että jopa nyt puoli kymmeneltä oli niin synkkä ja pimeä ilma, ettei oikein tiennyt onko kello seitsemän vai kymmenen. Tulis nyt lunta ja pakkasta!!! Heti!
[color=FF3030]Tälle päivälle ei sit olekaan muuta suunniteltua ohjelmaa, kun kahvittelureissu kaupunkiin Yahoon Tammisten kanssa. Kivaa! Täytynee samalla käydä vähän katselemassa paitaa äidin tuleviin juhliin.
[color=8B2500]Mansemamma82: Kurjalta kuulostaa sun tilanne :( Olisko stressistä nyt tuo alaselän kolotus ja vatsan tukala tunne? Toivottavasti menee ohi!
[color=FF3030]Beijaflor: Sykkeistä sukupuolen ennustaminen ei perustu siis mihinkään tutkittuun. Mielestäni se voi heittää ja siihen en kyllä viime kädessä luottaisi ollenkaan. Ultraan luottaisin kyllä enemmän, mutta niinku täälläkin on ollut pinoja siitä, että myös ultrassa voi erehtyä. Brunon luulis olevan kokenut ultraaja ja laitteet on hyvät, joka myös vähentäisi virhemarginaalia. Joten eiköhän sieltä poika ole tulossa...
[color=8B2500]Monttu: Toivottavasti ei ole tytöllä korvissa se flunssa! Tsemppiä sinne ekoille äitiyslomapäiville.
[color=FF3030]( . ) Voi mainiosti. Kovasti tuolla Papulla alkaa olla jo ihan oma rytmi liikkumisissa. Vieläkään ne tuntemukset eivät minua yöllä herätä, mutta jos käyn WC:Ssä ja sen jälkeen pieni alkaa kovasti melskaamaan, saatan kuunnella liikkeitä hetken. WC:Ssä käyn edelleen vain 1-2 krt yössä. Turvotuksia minulla on nilkoissa iltaisin. Sukkien resorit painavat jäljet, mutta sormukset menevät edelleen. Supistuksia tulee päivittäin useita, mutteivät ole kipeitä. Joitain yksittäisiä " ikävän tuntuisia" tulee varsinkin liikkeellä ollessa.
[color=8B2500]Mut siinäpä ne tärkeimmät... Palailen asiaan taasen illemmalla jos ehdin...
Sulina + Papu rv34+6
Olipas kurja yö. Kävin yhden aikaan veskissä enkä saanut heti nukahdettua. Vauva alkoi temppuamaan ja muutaman kerran tuonne vasempaan kylkeen oikein kunnolla punkasi itseään niin että ihan sattui. Piti vaan kädellä työntää takaisin päin, ettei nyt ihan mahan läpi tule. No, sit nukahdin jossain vaiheessa ja heräsin n. 3:30 siihen,että vasemmasta pohkeesta veti aivan älyttömän kovaa suonta!! Mie huusin ja ponkasin ihan pöpperössä seisomaan sängyn viereen ja jalkaa venyttämään. Mieskin siihen meteliin heräsi ja ihan ihmeissään mikä hätänä!!! Nyt on sitten vasen pohje edelleen kipeänä:( Tämä oli eka suonenveto tässä raskaudessa eli nyt täytyy alkaa pitämään säärystimiä jalassa öisin. On kyllä aivan kauheata herätä hillittömään kipuun aivan täydestä unesta..
Monttu: Toivottavasti arvot ovat kuitenkin ihan ok, eikä ole sitä hepatoosia. Jos hepatoosi on niin miten sitten edetään? Ja pikaista paranemista tytölle:)
Beijaflor: Jännä, että siun terkka on alkanut ylipäätänsä mitään veikkailemaan sykkeistä. Miun terkka (sama kuin Montulla) ei ota minkäänlaista kantaa sykkeisiin, koska ei niistä ihan oikeesti voi ennustaa sukupuolta. Tai tietty onhan siinä 50% mahdollisuus, että menee oikein;) Just kaveri sai tytön ja sillä oli selkeesti matalammat sykkeet odotusajalla kuin ekasta, joka oli tyttö myöskin!
Meillä rakenneultrassa kätilö sanoi, ettei siitä varmuudella voi sanoa sukupuolta, vaikka me nähtiinkin selvä pojan " napero" ! Ja se tehtiin vielä aika myöhään, oisko ollut n. 21 rv. Tuon 3D/4D ultran luulisi toki olevan melko varma, varsinkin jos se tehdään vasta myöhäisimmillä viikoilla.
Eilen aloin vakavasti miettimään, pitäiskö mennä yksityiselle vielä ultraan ennen synnytystä. Olisi toisaalta rauhoittavaa saada tietää vauvan voinnista vielä, kokoarviosta sekä lapsiveden määrästä ja istukan toiminnasta. Täytyy selvitellä hintoja.
Pistänpä aiheesta vielä gallupin: oletteko menossa yksityiselle loppuraskauden ultraan ja miksi?
tikru ja tiuhti rv 31+5
Nyt on sitten lapsesta kuvat otettu, toivottavasti tulee hyvät kun viime vuonna jäi väliin. Jos nyt ehtisi jotain raapustella kun pikkumies katsoo vähän elokuvaa, enemmän rupesi reissun jälkeen taas yskimään :-(
Jos nyt ne eiliset neuvolakuulumiset laittelisi. Eli verenpaine hyvä, pissa puhdas, painoa 500g/vko lisää, sydänäänet hyvät ja sf-mitta 32 (vähän yli keskikäyrän). Vauveli siis ollut pää alaspäin edellisillä kerroilla ja kerroin niistä kunnon muljahduksista. Terkka kokeili ja sanoi että on kyllä edelleen hänen mielestään raivotarjonnassa mutta ihan 100% varmaksi ei sano. Maha aika alhaalla ja kokeili että nouseeko pää tuolta alhaalta, ei juurikaan. Eli kai sitä jo vähän lähtökuoppiin voi asettua :-) Ensi tiistaina sokereiden takia se äitipoli käynti joten eiköhän siellä saa taas jotain tietoa muutenkin tilanteesta. Kerroin myös että vähän pelkään että jos on kovin iso että miten saan vauvan ulos, esikoinen kun oli 2600g ja senkin ulos punkeminen oli tosi vaikeaa. Arvioi sitten että tuskin tulee olemaan yli neljän kilon, toivotaan näin. Esikoisesta mahan perusteella (ei kokeilemalla) sanottiin että on varmaan yli neljä kiloa (rv 36+6) ja oli tosiaan reilu 2,5 kg.
LAPSIVEDESTÄ: täällä kans välillä lorahtelee vähän enempi jotain ja pari kertaa olen oikeasti säikähtänyt että nyt rupesi vedet tulemaan, mutta onneksi ei. Esikoisen synnytys käynnistyi vesien menolla ja kyllä sen tosiaan heti tajusi.
ZATU: eipä tullut otettu kuvaa :-) eikä nyt ihmeellistä tapahtunut kun on se kasvatusprojekti käynnissä. Ensi kerralla varmaan kiharaa niin pääsisi helpommalla. Toivottavasti ei teidän tyttö tule kipeäksi.
HANKINNOISTA: Meillä aikalailla kaikki koossa, esikoisen jäljiltä on sitteri, hoitopöytä, itkuhälytin ja muuta pientä tarviketta. Kaukalo ja rattaat ostettu ja pinnasänky tulee mummolasta (oma myytiin aiemmin), on ollut siellä käytössä esikoisen serkun sänky. Eipä ole muuten Vauva-lehden tilaajalahjaksi lupaamaa kantoliinaa vielä näkynyt...
KUMMEISTA / HUOLTAJUUDESTA: ei kai se automaattisesti niin ole että kummeista tulee lapsen huoltajia jos vanhemmat kuolee, käsittääkseni sukulaiset on kyllä etusijalla (en tiedä mitä laki sanoo asiasta). Olisihan hyvä tehdä semmoinen testamentti tms. jossa kerrotaan vanhempien toiveet lasten huoltajuuteen ja kasvatukseen liittyen jos huonosti käy.
MELLUM: ei kai se haittaa vaikka olisi laskeutunut ja kiinnittynyt? Mulla terkka eilen tosiaan kokeili ja ei enää paljoo sieltä noussut, eikä sanonut mitään minkään varomisesta. Melkein samoilla viikoilla näemmä myös mennään, sulla on kai la 31.12 kun mulla 1.1.?
HERMIONE: hyvä että kaikki näytti olevan ok, toivottavasti huoli halkiosta on turhaa. Laittelen viestiä erikseen siitä huomisesta kun täälläkin lapsi kipeänä.
NENN: Toivottavasti kirjeestä on tosiaan jotain hyötyä ja asiat paranevat, jaksuja.
MANSEMAMMA: toivottavasti homma järjestyy parhain päin, jaksamista.
SULINA: hyvä että sait nukkua. Nähdään iltasella!
LOPPURASKAUSG: en yksityiselle, äippäpolilla käynti vkolla 35+1 ja siellä varmaan ultraavat tai tekevät jotain (sokereiden takia)
( . ) mukana matkustaa ja voi ihan hyvin.
Pitänee mennä keittelemään kahvia ja syömään jotain että saa jotain tehtyäkin.
T. Mirabella ja Albert rv 34+2
Neuvolakuulumisia heti aluksi:
Paino: +333 g/vko
RR: 120/79
Hb: 116
Sf -mitta: 27 cm
Tarjonta: rt
Mut sitten en tajua mikä mua vaivaa, en oo ollenkaan oma itseni... Kätilö kysyi heti aluksi, että vieläkö mua vaivaa se vauvan koko ja mä sitten aloin pillittää enkä saanut itseäni hillittyä oikein koko neuvolakäynnin aikana. Että ilmeisesti sitten vaivaa, en todellakaan yleensä noin helposti ala itkeä :(
Hohhoijaa, kirjoitti mulle sitten loppuviikon sairaslomaa kun ilmeisesti näytin siltä että oon ihan hermoromahduksen partaalla... No mä soitin sitten töihin ja itkeä pillitin vaan sinnekin, vaikka kuin yritin skarpata. Mut kyllä mulle jäi kovasti sellainen fiilis, että paheksuvat jos jään sairaslomalle ilman mitään järkevää syytä. Tai siis kai pohjaton väsymyskin on tavallaan syy, mutta ei niin " hyväksyttävä" kuin esim. supistukset.
Että nyt olen sitten järjettömän morkkiksen kourissa ja pohdin lähteäkö saman tien ajamaan töihin (kun ei enää itketäkään) vai ollako itsekkäästi kotona koko loppuviikko parantelemassa pääkoppaa kun ei kerran muualla ole vikaa! Miten te tekisitte??
Mutta sitten vielä tuosta vauvan koosta... eli sf -mitta menee ihan keskikäyrällä, mutta mun tapauksessa se ei välttämättä kerro totuutta, koska olen niin pitkä että vauva " häviää" lantioon. Kuitenkin maha on isompi kuin ekalla kerralla ja musta tuntuu, että se on ihan täynnä vauvaa jo nyt. Täällä jätetään kaikki viimeisen lääkärikäynnin varaan eli jos siellä löytyy jotain, niin sitten passitetaan synnytystapa-arvioon, muuten seurantaa ei ole. Kätilö suosittelikin kääntymään yksityisen tahon puoleen, jos haluan saada jonkinlaisen painoarvion jo nyt. Ja edellisen raskauden tiedoista löytyi, että lantioni on arvioitu tilavaksi, joten vähän luulen, että aikamoista jössikkääkin pistävät mut synnyttämään :(
BEIJAFLORille piti kommentoida tuosta Brunosta, että aika vaikea kuvitella, että hän usein olisi väärässä. Meille ainakin hyvin vakuuttavasti kertoi, että on ilmiselvästi poika tulossa. Ja kun itse oon pari kertaa katsonut dvd:n läpi, niin siinä mun mielestä ihan selvästi näkyy minimaalisen pieni pippeli eikä sitten toisaalta mitään merkkiä munasarjoista. Että kun noin huippulaadukkailla laitteilla nähdään paljon pienempiäkin asioita (silmien linssit jne.) niin miten niissä ei sukupuoli erottuisi?! Mutta kai se tietysti mahdollista on.
Sykkeistä sen verran, että ei tosiaan välttämättä pidä paikkaansa nuo vanhat uskomukset. Mun kaverin vauvalla oli koko raskausajan sykkeet n 120 ja tyttö tuli! Nyt hänellä on selvästi korkeammat sykkeet ja ainakin Brunon mukaan poikaa odottelee. Mulla taas on pitänyt paikkaansa se, että tytöstä korkeammat ja pojasta matalammat. Mut eiköhän sekin paljon vaikuta, et onko vauva nukkumassa vai hereillä. Kyllä mä ainakin luotan Brunon arvioon, vaikka mun oma neuvolalääkäri veikkasikin tyttöä.
Taidan kommentoida muita juttuja myöhemmin, nyt on oikeasti niin luuseriolo tuon julkisen romahtamisen jälkeen, että ei oikein ajatus kulje... :(
ariella ja paavo 30+4
uusi mamma ilmoittautuu joukkoon tummaan :)
Eli tämmöinen 22-vuotiasta esikoista odotteleva helsingistä,viikkoja 33+2 eli la 8.1.07.
Olen jo hetken aikaa käynyt katselemassa muiden mammojen kuulumisia,mutta nyt sitten ajattelin itsekkin osallistua jutusteluun.
Täällä flussan jäkioireista toivutaan pikkuhiljaa,ja ilmeisesti vielä silmätulehduksenkin pukkas kaiken hyvän lisäksi..eli lääkärille siis,saa samalla kuunnella keuhkotkin kun on tuota köhää ollut aikasta pitkään.
Elikkäs nyt suihkuun jospa vaikka vähän piristyisi ennenkuin pitää ihmisten ilmoille lähteä.
Mukavaaa keskiviikon jatkoa kaikille masulle!!
Neuvola kuulumisia alkuun:
Paino oli noussut +500g/viikko
Pissi:ok
RR:128/68
SF mitta :29 hieman keskikäyrän yläpuolella
Ja rinsessa on edelleen pää alaspäin, ei vielä kiinnittynyt
Sykkeet: huikeat 150
Seuraavaksi onkin synnytystapa-arvio 3 viikon päästä.
Hiutaleinen: tervetuloa joukkoon!
Lydia: sinäkö se olit kun sanoit tuosta neuvolapaniikista? Tiedän hyvin tunteen :( meillä oli esikoistytön neuvolatäti niin kamala että oikein inhotti mennä neuvolaan.
Äh.. puhelin soi täytyy mennä... palaillaan :)
äityli ja rinsessa 31
Tervetuloa mukaan kirjoittelemaan, hiutaleinen!
Ariella, ole vaan ihmeessä kotona, kun sait sairaslomaa! Kyllä kolme päivää kotosalla tekee hyvää ja saat levättyä.
Tikru: jos tää nyt on hepatoosi, niin etenee varmaan samalla tavalla kuin viime kerralla eli ensin polille ja siellä sydänkäyrä, ultra ja lääkärin tutkimus. Sit osastolle muutamaksi päiväksi tarkkailuun (sydänkäyrää 4-6 krt/vrk). Jos sen jälken päästävät kotiin, niin kerran viikossa pitää käyvä labrassa ja polilla käyrällä. Jos arvoissa nousua, niin sit taas osastolle. Viimeksi piti käyvä kahdesti neljä päivää tarkkailtavana. Ja sit tieten se käynnistys rv 38 suunnilleen. Että jos tuolleensa menee tälläkin kertaa, niin joulun tienoilla ois käynnistys. Katellaan...
Mutta nyt tää megamahakas lähtee suihkuun. Illalla mennään työporukan kans päivälliselle. Viimeistä kertaa koko porukka koossa, kun yksi kollega lähtee muihin maisemiin. Haikeeta, mutta kovasti kyllä ootan hyvää ruokaa. Nam! :)
T. Monttu
[color=6E8B3D][b]Tervetuloa joukkoon hiutaleinen..![/b][/color]
[color=668B8B][b]( . ) " Kvaak kvaak" , tallustaa tää ankka emo :)
Tai , vaihtoehtoisesti:" Päivää, olen Martti Ahtisaari"
Nää kuvaa mun kävelyä tällä hetkellä :)
Kärräsin eilen semmosen 8 kottikärryllistä hiekkaa etupihalta takapihalle...
Tykkäs huanua tua häpyluun liitos..
Meinaa olla vähä kuumeinen olo,otin äsköön troppia olooni sitte..[/color][/b]
ei mulla taira olla oikee asiaa,menis tekee ruakaa..
[b]Maria ja himpula 32+3[/b]
täältäkin!
Paino +622g/vk (täytyy ottaa iltalenkit uudelleen kalenteriin!) Ei siis ihan ollu niin paljon painoa tullu ku arvelin/pelkäsin. Kokonaisnousu kuiteski ekasta neuvolasta vaan 5,5kg =)
RR 120/60
pissa puhdas
Hb 121 (viimeksi 124)
sf 25cm (edellisessä raskaudessa tällä viikolla 28!)
syke 135, liikkeet ++
Kahdesti piti kiivetä pöydälle kun ekalla kerralla saatiin sf-mitaksi vaivaiset 23cm ja terkka ei saanu vauvan asentoa kunnolla määritettyä. Olin ilmeisesti itse liian etunojassa, kun toisella kertaa laskettiin selkänoja kokonaan alas niin heti onnistui paremmin. Siellä se pää alaspäin köllötteli, ei ole vielä laskeutunut (onneksi!). Alakäyrön tuntumassa menee tuo mahamitta, mutta ihan tasaisesti oli kasvanut, joten nou hätä.
Joo, ja terkka tuumasi sitten että kun on kaikki niin hyvin, niin otetaanki seuraava käynti VASTA neljän viikon päästä, eli 20.12. Viimeksi sanoi, että ny alkaa kahden viikon välein. En sitte alkanu väittää vastaan, mulla on samassa rakennuksessa hammaslääkäri kahden viikon päästä niin jos tulee jotain niin käväsen sitten sillon samalla neuvolassa ;). Jos menee raskaus niinku esikolta, niin en ehtisi enää neuvolaan ku kahdesti. Tuntuu aika hurjalta. Terkka käskikin ottaa vaan mahdollisimman rauhallisesti, ettei tämä tuu etuajassa. Joten menee varmaan sen kaks viikkoa yli =). Varattiin jo sitten seuraavakin käynti, kun sitten on lääkäri viikolla 36, tammikuun 4.päivä. Päivämäärä tuntuu hurjan kaukaiselta... Ja jos on epäilystä vauvan tarjonnasta, niin sitten pitää ultrata aikasemmin, että ehditään koittaa kännöstä jos on tarvis.
Muutama galluppi oli heitetty kehiin:
Hikoilu: vähentynyt raskauden myötä =). Ihme kyllä. Anoppilassakin seisoskelen monesti takan vieressä palelemassa...
Turvotus: Eipä juuri *koputtaa puuta*. Viimeksi oli sormukset piirongin laatikossa ollu tähän saakka jo pari kuukautta... Sukista tulee painaumat, mutta nyt ku on ollu tukipolvisukat alla, niin ei nekään kovin pahat. Saunassa vaan iskee aina ihan kunnolla, oikein pistelee jalkoja ja käsiä kun neste alkaa kertyä.
Ariella: Pysyttele nyt vaan kotosalla! Sun tarvii saada levätä.
Nyt pitää mennä tervehtiin ukkoa, kun kuului tulevan tupaan päiväkahville.
Elina ja masukki 30+4
[color=maroon]Mansemammalle [color=darkviolet]voimia, toivottavasti miehesi pääsee yhdyskuntapalveluun mieluumin! Jos yksin jäät, pyydät rohkeasti kodinhoitajan avuksi! Se on oikeutesi.
[color=maroon]Leprukselle[color=darkviolet] terveisiä rapakon taakse!
[color=maroon]Beijaflor,[color=darkviolet] ihmettelen kovasti miten terkkasi uskaltaa ennustella yhtään mitään sykkeiden puolesta. Tuskin mikään on enemmän haahuuta kuin sen perusteella arvaaminen =) Itselläni sekä poika että tyttöjä ja kaikilla ollut samat sykkeet koko raskauden aikana, eli 140-150, myös tässä raskaudessa ollaan samoissa lukemissa. Syke kertoo vain sen että sydän lyö. Itse uskoisin 4 ultraa ennemmin, kyllä ne sen verran tarkkoja kuitenkin ovat. Rakenneultrasta voi saada virheellisen arvauksen, sen tiedän itsekin =)
Ja mitä siitä että kaikki on vaaleansinistä JOS siellä on tyttö? Vaaleansininen on ihana väri tytölle. Itsekin teen juuri vauvan koria ja värinä on vaaleansininen.
[color=maroon]Moominmamma [color=darkviolet]itse sairastin kaksi Kunnon Oksennustautia viimeisten 5 viikkojen aikana ja muistan vieläkin kuinka kamalaa se oli, kaikki sympatiat täältä sulle! Onneksi voit jo paremmin!
[color=maroon]Uusille äitiyslomalaisille [color=darkviolet]paljon onnea yhden etapin saavuttamisesta!
[color=maroon]Hermione: [color=darkviolet]Toivottavasti vauvalla ei olisi sitä halkiota, vaikka jos on niin hyvä että olette saaneet varautua etukäteen. Mutta niitäkin on niin eriasteisia. Onneksi sen voi leikata ja korjata! Pidän kyllä peukkuja loppuraskauden sun puolesta!!
[color=maroon]Ariella:[color=darkviolet] Kurja päivä sulla! Mullakin tuli vähän luuseriolo kun tänään aloin itkeä seurakunnan kerhossa kun kerroin yhdelle kaverille tytön tilanteesta, miksihän on niin noloa parkua ihmisten edessä? No raskauden piikkiin laitan kyllä sen, kaikkihan mua nykyään liikuttaa ihan kyyneliin asti. Älä sinäkään häpeä kyyneliäsi ja nauti sairaslomasta. Itsekin olen ollut poissa töistä vain melkein pakosta ja ymmärrän tunteesi sairaslomaa kohden, mutta jos joskus, niin raskaana pitää saada olla itsekäs. Anoppi tapaa sanoa, ettei sua kukaan perästäpäin kiitä siitä että olet " uhrannut" itseäsi.
Vähän ihmettelen ettei sua automaattisesti kutsuta kokoarvioon rv. 36 kun ollaan todettu tuo makrosomia, mutta sanot että vaadit ajan sinne äippäpolille tai sitten viet neuvolalääkärin oikeuteen jos jokin menee vikaan!
[color=maroon]Hiutaleinen:[color=darkviolet]Tervetuloa joukkoon kirjavaan!
[color=maroon]Monttu:[color=darkviolet]Toivottavasti ei olisi hepatoosi tällä kertaa, mutta kylläpä sätkähdytti lukea että siinä tapauksessa ainakin yksi tamminen syntyy jo jolukuussa, yhtenä päivänä täällä ääneen mietin että onkohan jo jollain käärö sylissä jouluaattona =) Jännää!! Pidä hauskaa illalla!
[color=maroon]Maria:[color=darkviolet]saisit jo ruveta ottamaan luknisti, jätä se kottikärräily jo jollekin muulle!!!! Ja vielä kaiken lisäksi pukamat tykkäävät kyttyrää tuollaisesta nostohommasta! Itse sain viikonloppuna esimakua siitä mitä muut peräpuolen ongelmista kärsineet olette joutuneet kestämään, hyi se oli tukalaa! No onneksi kesti vain pari päivää, mut sekin jo oli rankkaa.
[color=maroon]Elina,[color=darkviolet]onpa jännää että hyppää yli käynnin, mistä sen tietää onko kaikki hyvin 2 viikon päästä? No jos alkaa kolottamaan, soittelet sinne!
[color=blue]Itse olen parin viime siivouksen jälkeen ollut ihan poikki ja kuten maria asian hauskasti kuvitti, kävellyt kuten ahtisaari, kauhea liitoskipu seuraa armottomasti. Viimeeksi eilen piti taas heilua imurin perässä ja voi sitä tuskaa aamulla. Turvotusta on yhden plussan veran, mutta sormukset liikkuvat vielä sormessa.
Nyt pitää taas mennä puuhelimeen, voikaa hyvin!
nenn 34+2
siitä stressistä ne kivut varmaan johtuu..toivottavasti helpottavat kohta puoliin..ne vie multa öisin myös yöunetkin..se on yhtä pyörimistä vaan,viime yönäkin heräsin jo 03.00 ja sen jälkee ei saanu unta sitte millään..sunnuntaina olis täällä se titi nalle konsertti,ees jotain muutakin ajateltavaa saa..tää on kyllä tosi stressaavaa kun ei tiiä miten käy:(tuntuu että tää vie voimat kokonaan,oon kyllä itekseni hokenut että älä kokoajan ajattele sitä mut ei sitä voi olla ajattelematta..
mansemamma ja vauva rv 34
mansemamma toivottavasti saatte asian selväksi. Todela inhottavaa tollain ylimääränen stressi vielä sulle näin loppuraskaudessa..
piti pikasesti vaan kysyä että onkohan netissä jotain juttua mistä vois tutkiskella noita sf mittoja yms. juttuja??
Kun täälläkin kattelee eri ihmisten mittoja niin on ihan huikeita eroja ja omissakin raskauksissa.. nyt on viikolla 31 mitta jo 30 edellisissä isoimmillaan on ollu 31 mittana.. ja nyt vielä kun vauva on alavatsalla poikittain niin hassua et kohdunkorkeus on noinkin iso..
Joo mut nyt pitää mennä.
Juu en tiiä miten se terkka uskalsi sanoo niistä sykkeistä. Tiiän toki että periaatteessa huuhaata se on, hän kyllä sanoi että loppuraskaudesta saattaa pitää paikkaansa, mutta ei niistä kyllä mitään johtopäätöksiä kannata vetää. Iski vaan hetkellinen luottamuspula siihen Brunoon, ku jotenki muutenki oli aika liukuhihnameininki ni ajattelin et jos se nyt vaan on jotain heittäny sit.
Mansemammalle tsemppiä. Tosi ikävä juttu. En kyllä tajuu et miten valtio vois tossa tilanteessa laittaa sun miehen kiven sisään kun teillä on kaks ihan pientä lasta ja kolmas juuri tulossa. Jotain inhimillisyyttä pitäs kyllä olla.
Ariella: Pidä ihmeessä nyt lomaa loppuviikko ja rentoudu ja lepää. Ei tee vauvalle hyvää jos äiti huolehtii ja kyllä itkusuus on aina sellanen merkki et vois pysähtyy ja lepuuttaa päätä ja tunteita.
(.) Unohin eilen sanoo et mulle oli tullu painoa viime viikon keskiviikosta 1,4kg...ihan järkyttävää, vaikka ei terkka kyllä mitenkään kommentoinu. Tuntuu että voiko edes olla terveellistä tollanen painonnousu?! onneks ei oo mitään raskausarpia ilmaantunu tai muuta (ihme kyllä). En kyllä oo yhtään vahtinu syömisiäni, päinvastoin, kun alkuraskaudessa ei paino noussu ja käskettiin herkutella niin se on jääny vähän päälle.
Joku galluppi oli mihin mun piti vastata, mutta lahopää ei nyt muista..
On saattanu jo tulla puheeks, mutta vielä pitää kysyä kun alkaa sen aika olla käsillä että kuinkas moni aikoo tai on aiemmissa raskauksissa venytellyt ja öljynny välilihaa? Ite kyllä aion, vaikka siitäkin kuulee ihan ristiriitasta tietoa, mutta siitä huolimatta. Harmittais jos repeis eikä ois öljynny niin tuntuis et ei ois ees yrittäny estää sitä.
Nyt meen vispipuuronkeittoon
Beijaflor rv 33+2
Koko päivä mennyt ompelukoneen ääressä ja sitten katkesi neula ja piti lähteä hakemaan kangaskaupasta varaneuloja....
No, tulipa vietyä samalla Kelaan muuutama puuttuva paperi jos vihdoin saisivat mun ä-raha anomuksen päätökseen! (eihän tässä oo mennyt kun vasta 2 kk eikä viitsineet soittaa ja kertoa mitä ovat vailla, vaan vasta kun itse olin 2 kertaa tivannut päätöksen perään niin alkoivat kyselemään, kumma juttu....)
ZATU taas ollut ahkera, miten ois jos lähettäisit vähän tänne tuota energisyyttäsi...? Ei kyllä imurointi houkuttele pätkääkään, sen verran keittiöstä imuroin koirankarvoja aamulla ettei kankaat mee ihan karvaisiksi.... **ai miten niin laiska??**
ARIELLA- ei aina tarvii olla jotain " fyysistä" jotta voisi jäädä sairaslomalle ja varsinkin raskaana ollessa oma jaksaminen on erittäin tärkeää, oman pään takia ja myöhemmin vauvan kanssa jaksamiseen! Lepäile nyt ihan huoletta & hyvällä omallatunnolla nää pari päivää!
MIRABELLALLA heitellyt tuo kokoarvio esikoisen kanssa, ei kai sitä voi vatsan koon perusteella oikeen tarkalleen ennustaa lapsen kokoa, siihenhän vaikuttaa lapsiveden määrä ym. seikat!
Muuten voisi luulla että minulla kasvaa aika iso vauveli vatsassa....;)
MARIA- koetapas nyt olla kärräilemättä niitä hiekkoja ja jätä ne hommat ihan muille " ei raskaana oleville" !! Toivottavasti kivut laantuvat pian!
ELIN@- ihme juttu että sinulla neuvola vasta 4 viikon kuluttua, onko niillä joku säästö päällä nyt yhtäkkiä näin loppuvuodesta vai mikä ihme? Itse en moiseen suostuisi, on helpottavaa kun pääsee nyt kuuntelemaan ne sydänäänet 2 vkon välein ja muutenkin juttelemaan " asiantuntijan" kanssa! Ja minua kiinnostaa se että pysyykö vauva pää alaspäin kun sanoi viimeks että voi vielä kääntyillä.
NENN- jaksamisia tyttäresi tilanteeseen, kyllä on kurja että tuollaista joutuu äitinä katselemaan , on varmasti avuton olo.... Hyvä että sait tunteitasi purettua kirjoittamalla koululle, toivottavasti asiat selviää!
MANSEMAMMALLE myös voimia tilanteeseenne, toivotaan että asiat järjestyy ettei sinun tarvitse huolehtia loppuraskauttasi vaan saisit nauttia siitä miehesi kanssa rauhassa!
Sitten oli muutama gallup heitetty ilmoille:
LOPPURASKAUDEN ULTRA: emme aio mennä, koska haluan että sukupuoli säilyy loppuun asti yllätyksenä ja vaikka minuakin kiinnostaisi kovasti vauvan kokoarvio, niin aion vaan luottaa siihen kun neuvolassa sanottiin että vauva tuntuu ihan " normaalikokoiselta" vaikkakin maha kasvaa keski-ja yläkäyrän välissä!
Ja eihän tässä enää kauaa mene kun sen pääsee itse " punnitsemaan" , ihanaa!
VÄLILIHAN ÖLJYÄMINEN G: Ostin jo alkuraskaudessa Weledan synnytykseen valmistautumis öljyä samalla kun hankin sen raskausajan hoitoöljyn.
Olen melkein joka ilta hieronut suihkun jälkeen vatsaa, reisiä, pakaroita ja rintoja sekä käyttänyt rinnalla tavallisia rasvoja eikä arven arpea ole vielä tullut, ehtiihän noita vielä... Joten aion kyllä (oliko se viikolla 34 kun saa aloittaa) kokeilla tuota välilihan hieromista kun ei siitä varmasti haittaakaan ole!
Minua kauhistuttaa se repeäminen jostain syystä, samoin välilihan leikkaus (taisinkin jo mainita aikaisemmin että kauhistelen kaikkea mahdollista " leikkaukseen" liittyvää....)
Nyt taitaa tää mamma palata ompelukoneen ääreen, sain sen vauvankorin verhon valmiiksi ja kun kangasta jäi niin ompelin samalla siihen koriin pehmusteen ja nyt pitäis vielä nauhat laittaa siihen kiinni!
Nukuin tuossa klo:17-19 pienet " päikkärit" joten ulkoilu on taas jäänyt tältä päivältä, rupes satamaan kun tulin kaupoilta kotiin niin jätin sen suosiolla huomiselle....
Mukavaa iltaa, huomiseen!
Pupina 32+5
Kärräsin illan suussa viimeiset kolme satsia ja haravoin etupihaa hieman ja nyt vasta särkeekin!
Ei meinannu saatua kävelläkkään ,kun sattui tuohon mahaan keskelle..nyt alkaa helpottaa kun sain maata soffalla äsken juniorin iltapalan päälle salkkarien verran..
Nyt sain kaikki kolme just peiteltyy sänkyy..
nyt on sitten aikaa itselle, kuten vanhassa berocca mainoksessa sanottiin joskus :)
mun isäkin tuossa pyörähti, toi lämminta itse tehtyä leipää, oli taas vaihteeks laittanut taikinaan punajuurta :)
nättiä leipää :)
Isä on oikea kokeileva leipuri,on joskus tehnytkin niitä hommia,silloin kun meikää ei ees ollu,nyt se on ollu jo vuos kymmenet hitsarina ja nyt osa-aika eläkkeellä..
Isän pitsaa ei kyllä mikään voita,nytkin isänpäivänä sai paksua pitsaa jossa oli kaikkee hyvää kuten sieniä ja suolakurkkua,kinkkua,nam! oikeaa raskaana olevan herkkua!
Joo, ei niistä sykkeistä tiiä hevonp..
Edelliselläkin huiteli korkealla ,ns. tyttösykkeet ja kulkuset sillä on haarois ;)
kulkusista tuli mieleen,että oon täs oottanut että neiti 9veen heppakerho-paketti tulis,siinä on mukana hevosten tonttulakki, otetaan tän vuoden joulukortti kuva siskon suomenhepan kera.
Hepalle lakki ja punaista selkäänkin ja kolme mukeloo selkään..
Kun vaan se lakki tulis ja lumikin olis plussaa kuvassa :)
nyt löhöilee,moi!
[color=darkviolet]Täällä kaurapussi hartioilla istuskelen olkkarin nurkassa. Alko kolottaan, ku käytiin kävelyllä (!) siis oikeesti voi sanoo ett kävelin enkä köpötelly :D Ukkoki huomautti, ett tahti oli aikamoinen. Liekkö vaikutusta kunnei oo voinu pitkään aikaan oleen ulkona ja on menny täysin elppailuksi.
Mitä nyt tällä viikolla siivosin ja tänään peräti tein isomman satsin sämpylöitä. Mut ei ne oikeen urheilusta käy. Varsinki ku imuroinki mökin tosi monessa osassa.
Huomenna ois punnituspäivä. Vähä on tullu pohittua, ett mitenhän paljon on painoo tullu, ku eka kerran on aika parin viikon päähän laitetttuna.
( . ) tuossahan tuo eessä yhä pönöttää. Eilen naureskelin ukon napaa, ku se näytti älyttömältä kraaterilta. Onpa kumma ku omaa napaa on tottunu tuijottaan ja ei etes enää muista aikaa sen ollessa kuopalla.
Peipi on tänään kauheen alhaalla möyriny tai jotenki on tuntunu siltä, ett kai kohta jotai pöksyissä vilahtaa :O
[color=blue]UltraG: [color=maroon]ehkä miettisin tätä vaihtoehtoo, jos ois 50 kilsan säteellä mahollisuus käyä. Kävisin sen takia, ett saisin tietää vieläkö peipillä on aivoissa kysta. Tosin se ilmennee sitten yhtälailla synnytystapa-arviossa. Joten näe yhtään tärkeeksi käyä " ylimääräsissä" uä:ssä.
[color=blue]Ariella [color=violet]pysythän nyt vaan kotosalla :) koskaan ei oo turhaa välillä levätä ja tuo itkeminen on varmaan merkki yliväsymyksestä ja stressistä.
[color=blue]Hiutaleinen [color=maroon]teretulemast vaan joukkoomme :)
[color=blue]Mieletön, Äityli, Elin@ [color=violet]kiva aina lukea hyvistä tarkastuksista bd bd bd.
[color=blue]Monttu [color=maroon]mitäs herkuttelit?
[color=blue]Maria [color=violet]*tsot tsot* niinku jo moni muu on sanonu niin irti niistä kottikärryistä!! :) Ja mitä sä oot haravoinukki :O tosin niin yks kaveriki oli eilen, ku mesessä poristiin. Täällä se ei sentään tuu kuuloonkaa.
Mä oon joskus vuosia sitte laittanu punajuurta sämpylöihin. Ukko vähä ihmetteli mitä mä oon niihin tunkenu :D
[color=darkviolet]Jahas, pitääpä mennä lämmittään pikku pizzapala ja valmistautua C.S.Iihin.
Illan jatkoja ja koettakaa rentoutua yöllä :)
http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?m=8898009&p=1&tmode=1&smode…
ja nyt viemää likkaa kouluun, palailen..