Kysymys sektiosta
mielenkiinnosta kyselen, eli jos suunnitellaan sektiota etukäteen, tehdäänkö se silloin nukutuksessa vai epiduraalipuudutuksessa. Ja vastaavasti, onko nukutus ns.lyhytkestoinen vai normaalinukutus, jossa laitetaan mm. hengitysletku?
Ja vastaavasti, jos tulisi yllätys sektio, nukutetaanko silloin vai tehdäänkö epiduraalipuudutuksessa?
Minulle ei olla edes suunniteltu sektiota ja toivon mukaan ei tarvitse tehdäkkään, mutta minulle tämä asioiden vatvominen kuuluu osana valmistautumista synnytykseen. Ja kun hoitoalalla olen, niin kiinnostaa senkin puolesta etsiä asioista lisää tietoa.
Kiitos jos joku osaa vastata!
vauva2006 rv38+1
Kommentit (8)
Yleensä jos täytyy tehdä kiireellinen sectio, se pyritään tekemään epiduraalipuudutuksessa. Kuitenkin jos epiduraali epäonnistuu tai tuleekin erittäin kiire, niin synnyttäjä nukutetaan.
Itselläni on takana kaksi suunnittelematonta sectiota, ensimmäinen nukutettuna ja toinen epiduraalipuudutuksella. Ensimmäisen kohdalla suunnitelmana oli antaa epiduraali mutta leikkaussalissa päätettiinkin nukuttaa kun tuli kiire. Epiduraalissa suoritetusta sectiosta toivuin paljon nopeammin ja oli tietty mukavaa saada olla " läsnä" lapsen syntymässä.
Joissain sairaaloissa pistetään myös epiduraali lisäksi. TAYSissa käytetään pelkkää spinaalia. Itse olin kiireellisessä sektiossa esikoisesta, ja vaikka epiduraali oli jo laitettu synnytyksen aikana, pistettiin silti spinaali. Spinaali ei jostain syystä tehonnutkaan, joten lisättiin puudutetta epiduraaliin ja leikattiin. Toisessa sektiossa (suunniteltu) spinaali toimikin niin kuin pitikin.
Hätäsektiossa aina nukutus.
Mulle on tehty vaan hätäsektio ja se tehtiin nukutuksessa, aika lievässä semmosessa koska tiesin mitä tapahtuu ja tunsin " hytkyväni" kun vauvaa mahasta revittiin, missään vaiheessa en kuitenkaan kipua tai mitään tuntenut. Sen jälkeen nukutusta hieman lisättiin ja seuraava muisti kuva on kun minua vietiin takasin synnyssaliin. Eli nukutus ei myöskään ollut kovin pitkä kestoinen.
Suunniteltu sektio tehdään yleensä puudutuksessa, ellei joku estä tai vaikeuta puudutuksen laittoa.
ja molemmilla kerroilla epiduraali. Toisella kerralla puutuminen tapahtui liian hitaasti, mutta onneksi puutui kuitenkin, muuten olisi nukutettu. Kyse oli muutamista kymmenistä sekunneista.
On muuten hirveetä maata leikkaussalissa hereillä kun lääkäri jo tökkii veitsellä vatsaa ja samalla kysyy " saako alottaa" ja anestesialääkäri hätäsesti parkasee " ei vielä" johon leikkaava lääkäri vastaa " nyt on pakko" .
Mun nukutuksen kohdalla oli kyse ihan kunnon " taju kankaalle" -nukutuksesta, ja seuraava hatara muistikuva on heräämöstä.
Minulle tehtiin kiireellinen keisarileikkaus vuonna 2005, koska alatiesynnytys ei edennyt ja vauvaani uhkasi hapenpuute. Leikkaus tehtiin epiduraalipuudutuksessa. En kokenut sitä epämiellyttäväksi (en tietenkään toivonut sektiota), vaan koko sektio tuli kovin äkkiä. Sen aikana ehdin pelätä lapseni puolesta, mutta vauvani synnyttyä tunsin suurta helpotusta ja kiitollisuutta hoitohenkilökuntaa ja sektiopäätöksen tehnyttä lääkäriä kohtaan. Toipuminen oli nopeaa, mutta sektiohaavan kohta tunnoton vielä monen kuukauden jälkeen.
Nyt odotan toista lastani ja pelkään hieman tulevaa synnytystä, olipa synnytystapana sitten alatiesynnytys tai keisarileikkaus.
lisää kommentteja otetaan vastaan, jos jollakulla on?
Suunniteltu sektio tehdään puudutuksessa, jolloin olet hereillä koko ajan! Ja hätäsektio tehdään nukutuksessa, jolloin koneet hengittävät puolestasi!
nonuli ja justiina 17+2 ja yksi suunniteltu sektio takana, ja toinen edessä!!
Onnellista odotusta Sinulle!