Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kuinka kauan saa selällään nukkua?

15.11.2006 |

Milloin on aika siirtyä kylkiasentoon nukkumaan?Painaako selällään nukkuminen vauvaa tai äidin sisäelimiä jostain tietystä viikosta alkaen?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
15.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuossa pari kuukautta sitten ihmettelin samaa itsekkin kun kuulin että loppuraskauden aikana ei olisi hyväksi, mutta sen kyllä tietää itse sitten kun ei oo hyväksi enää. Jos en ihan pieleen muista niin pystyin nukkumaan selällään suurinpiirtein viikolle 32. Niillä paikkeilla alkoi tuntua epämiellyttävältä ja varsinkin pidemmän makoilun jälkeen esim kädet alkoivat puutua. Nyt kun vaavi on jo paljon isompi niin korvissa alkaa humisemaan kun vähänkään aikaa on selällään... Johtuu kuulemma juuri siitä että vaavi on loppuajasta jo sen verran kookas että painaa selän tärkeitä verisuonia ja hermoja eikä siksi veri pääse kiertämään tarpeeksi hyvin, mutta neuvolassa sanoivat että ensiksi tulee huono olo äidille ja sitten vasta vauvalle eli sieltä sain luvan nukkua selällään niin kauan kun tuntuu itsestä hyvältä.



pimmi 37+5

Vierailija
2/3 |
16.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä sen sitten itse huomaa kun siin ei ole enää hyvä olla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
16.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kroppa ilmottelee kyllä sitten ku ei enää sovi selällään nukkuminen/makoilu...



Ainakin ite herään yölläkin siihen, jos oon pyörähtäny selälläni ja nukkunu " liian kauan" siinä asennossa. Vaikka muuten nukun ku tukki niin tohon herään, tuntuu kurjalta selän seudulla ja asennon vaihto auttaa. Nyt viikko 31 ja rapiat päälle ja vielä siis pystyy ainakin jonkin aikaa olemaan selällään, ei enää pitkiä aikoja.