**♥¤¤HELMISTEN TIISTAIturinat¤¤♥**
Kommentit (11)
Pikainen pinoutuminen..
Ollaan just lähdössä äippäpolille jatkotutkimuksiin niiden suppareiden takia. Hieman jännittää määräävätkö loppuajaksi vuodelepoon niin kuin Äippä oli määrätty..
Palailen myöhemmin päivällä kertomaan kuinka sujui ja mitä sanoivat siellä.. :)
-frog2 ja rv27+3
Frogille tsemppiä tutkimukseen!
Minä hetki sitten tappelin taas esikon kanssa kouluun lähdöstä ja nyt tuntuu, että oon maailman p¤%¤kin äiti..!
Olen kuskannut poikaa autolla kouluun kovalla pakkasella, vesi-ja lumisateella, mutta nyt keli on mielestäni mitä mainioin pöyräilyyn; pakkasta ei taida olla yhtään, ei sada eikä tuule. Kouluun ei matkaa ole lähellekään kilometriä.
En viitsis opettaa poikaa siihen, että pääsee aina autolla, kun ei siihen aina mahiksia kuitenkaan oo!
Kyllä se taas niin kiukkusena oven paiskas kiinni kun lähti, että paha mieli mulle jäi..! Tosi kurja aloittaa aamut tappelemalla.. Taitaa olla äidin osa..
Ollaan kyllä muutenkin kun vaan aamusin aika useesti napit vastakkain..
Mikälie 8 vuoden uhma sillä on päällä..
~~tää oli nyt tällänen vuodatus~~
Oli pakko purkaa toikin johonkin!
Palataan asiaan taas, nyt on vietävä eskarilainen omaan kouluunsa..
m
Perjantaina siis sain " tuomion" suppareista, kohdunsuu kiinni ja kiinteä, mut pituutta 0,5cm jäljellä. Lääkäri lähetti kotiin täyslepoon ja jos se ei kotona onnistu ni sit sairaalaan. Soitin eilen äp:lle, et joskos ne vois tarkistaa onko tilanne parantunut vai huonontunut. Kätilö oli aivan jäkyttynyt, 0,5cm pituutta jäljellä ja lähetetty kotiin lepäämään! Kyseli vielä et oonko ymmärtänyt väärin ja onko mulla mustaa valkosella (onneks lääkäri perjantaina kirjotti neuvolakorttiin). Kätilö käski pitää kiirettä, kuulostaa uhkaavasti siltä et ennenaikainen synnytys on käynnissä! Pakkasin laukunkin sitä varten et jään sairaalaan ja mies lähti mukaan kuuntelemaan tuomiota...
Lääkäri tutki ja tulos oli: kohdunsuu kiinni ja kiinteä, pituutta 3-4cm ja kaikki tarkastettu vielä ultralla. Ai että sitä ilon tunnetta mikä valtasi huomeen, lääkärikin oli selvästi huojentunut. Ultrassa selvisi et Papu painaa nyt n.660-730g ja hänellä on kaikki ok :). Istukka on enää 1cm päässä kohdun suulta, mut se on pieni murhe tähän hätään. 10 päivän päästä on kontrolli äp:lla ja katsotaan mihin suuntaan kaikki on mennyt. Lepoa on vielä jatkettava (ei täyslepoa), supparit ei kuitenkaan oo hyväksi tässä vaiheessa ja jos ne lisääntyy tai jää päälle on mentävä suoraan äp:lle. Lääkäri oli sitä mieltä et perjantainen lääkäri oli tehnyt väärän diagnoosin ja väärän hoitotoiminpiteen, tilanne olisi oikeasti ollut vakava ja vaatinut ehdotonta sairaalaan tuloa!!! ONNEKSI, kaikki oli hyvin!!! Lääkäri ja kätilöt sanoivat jälkeenpäin, et olivat valmistautuneet pahinpaan.
Mulle jäi kyllä karvasmaku siitä perjantaisesta lääkäristä (terveyskeskus/neuvolalääkäri), olen kyllä blondi ja ensisynnyttäjä, mut en lääkäri, asiantuntija tai ajatustenlukija, kyllä mulle pitää sanoa asiat suoraan ja selvällä suomenkielellä. Ja kun tilanne olis ollu oikeasti vakava ja sitä lääkäri ei tuonut missään vaiheessa kunnolla esille, sanoi vaan et toivottavasti pääsetään ainakin 4 viikkoa eteenpäin, et sit vaavilla on paremmat mahdollisuudet selvitä, ja toivotti onnea tulevaan ja voimia lepoon!
Nyt iloinen Äippä ja pikku prinsessa " Papu" 24+1
Unohdin kiittää teitä, kun ootte ollet hengessä mukana, KIITOS!
Niille jotka ovat jo lepokäskyn alla, toivotan PALJON VOIMIA! Mulle 3 päivää oli jo tuskaa. Toivottavasti ei tarvitse kokea enää samaa.
Äippä ja Papu
Mä oon tääl ihan [b]:o[/b] ku luin ton [b]Äipän[/b] kirjotuxen. Miten hel*etin epäpäteviä pa*koja päästetään tollasiin töihin?? Johan tossa leikitään toisen hengellä! Siis jos tilanne olis ollu totisinta totta. Vattu, hoitovirhesyyte niskaan vaa tuollaselle puoskarille!! [b]Onnex kaikki kuitenki on kunnossa[/b], mutt ihmettelen suuresti näitten neuvola- ja tklääkäreitten pätevyyttä hoitaa raskaana olevia, ku ei sitä pätevyyttä oikeesti tunnu löytyvän. [b]JESSUS!![/b] Mutt [b]Äipälle[/b] *halaus*, ihanaa ett asiat käänty parhain päin! =)
Sorry kaikille, vähä tuohduin tuosta vähäjärkisestä toiminnasta mistä osa meidän Helminauhalaisia joutuu kärsimään.. Mutt funtsikaa oikeesti.. Tziisus..
No joo, antaapi olla, paree ku vetää henkee, saa ton RR:n alas. =) Nii, se ois meikäläisellä huomenaamulla sokerirasituxee meno. :x Innostus valtaisa.. E oikei tiä onx pahinta se 12 tunnin syömättömyys ja juomattomuus vaiko se ett samaa [color=red]suonta[/color] sörkitää kahtee kertaa. Toivottavasti paikalla o joku joka osaa hommasa, eikä kaiveleva noviisi.. Hrrr... :( No, örppänän parhaax tää kaik o, ja mikä jottei munki, eiköhän tuon ny kestä henkilön lailla. :)
[b]Mammutti[/b], mä oon kans tuon meidän ekaluokkalaisen kans käyny erinäisiä keskusteluja tästä autolla kuskaamisesta. Aamusin vien kyllä (toistasex) mutt iltapäivällä saa kyl kävellä kotii. Paitsi jos o tosi p*ska keli, ja joskus sillonki. Oon yrittäny puhuu ett sit ku vauva syntyy ni sit ei äiti välttämättä pääse viemäänkään kouluun, ett sit o ite käveltävä. Jotenki tuntuu ett o opettanu nää liian helppoon ja mukavaan ku joka paikkaan pitäs sit mennä autolla. No, saa nähä mitä sit käy ku örppänä maailmaan saapuu enkä pääsekää viemää neitiä kouluu. Toivottavasti ymmärtää.. Jaxamista sulle 8v. uhman kanssa, meil tuo ihanuus o edes.. *halaus* Ja P.S. Sä et oo huono äiti, vaan ajattelet lapses parasta. Sitä paitsi: Äiti tietää aina parhaiten! ;) =)
[color=lightgreen][b]Frog[/b][/color]ko se oli menossa paikkojaan tarkistuttaan? Nii se tais olla. Toivottavasti tulee hyviä uutisia ettei supparit o tehny tuhojaa.. [color=deeppink][b]bd öö[/b][/color]
Ny o kyl pakko häippästä aamupalalle, ei o olevinaa ehtiny syödä viä mitn. [color=coral][b]Päivänjatkeita Helminauhalaisille ja hyviä vointeja!![/b][/color]
Maaret(ti) & örppänä [size=2][color=red]♥[/color][/size] (rv27+4/28+2)
Olipa huojentavaa lukea äipän ilouutisista! Toi kyllä taasen todistaa sen, että terveyskeskus on arvauskeskus! Tosta pitäis kyllä antaa jo jonkinlainen sanktio! Onneksi mitään kamalaa ei päässyt tapahtumaan ja olet taas " elävien kirjoissa" .
Mulla on sormet aivan turvoksissa, ei saa kunnolla edes koukistettua. Tuli ilalla syötyä vähän popcorneja... Asukki on ilmiselvästi oppinut tekemään kuperkeikkoja! Sellainen myllerrys käy masussa. että vatsa on välillä ihan muodoton :) Torstain neuvolaa odottelen...hirvittää mennä vaa' alle! Joku raja pitää kyllä vetää tähän mun ylensyömiseen ja herkutteluun! Lähtöpainoni oli kyllä selvästi alipainoinen, että toisaalta kilot ovat tervetulleita, mutta en taasen haluaisi ponnistaa maailmaan mitään yli viisikiloista järkälettä! Kaverini sai juuri kuukausi sitten 5525g ja 56cm pojan...
Nyt syömään! Lapset sai lelut siivottua.
Pessi80 rv24+3
No niin, oltiin tosiaan siellä äippäpolilla ja kaikki on kunnossa. :) Kanavaa on vielä useita senttejä eikä ole yhtään auennutkaan. Minullakin on neuvolalääkäri merkannut viimeksi, että kanavaa jäljellä 2,5cm, mutta nyt selvisi että sitä on ilmeisesti enemmän.
Ultrannut lääkäri totesi tähän kun asiaa kysyin, että sitä kanavaa on vaikeampi tuntea sormella ja siksi pelkkä tunnustelu saattaa antaa väärän tuloksen. Kuten Äipällekin oli käynyt. :) Silti ihme, ettei ollut selkeemmin tuo lääkäri Äipälle sanonut kuinka vakava tuo tilanne on. (vaikkei nyt sit niin vakava ollutkaan, onneksi) ;)
Itsellä on kontrollikäynti kolmen viikon kuluttua tuolla äippäpolilla ja neuvola aikakin samalla viikolla eli marraskuun viimeinen viikko. Toivottavasti pysyy paikat kiinni ja suppailutkin saisivat lieventyä. Tuo tutkinut lääkäri ei ollut sitä mieltä, että enää saikkua tarvitsisin, tällä hetkellä sitä on määrätty 19. päivään saakka. Harmi sinänsä, kun sitten loppuu meitsin rahan tulo.. Kun kuitenkaan en täältä töihin kykenisi, pienikin rasitus kun niitä suppailuja aiheuttaa. Siis edelleen olen työttömänä ilman korvauksia.
Tsemppiä kaikille vanhempien lastensa kanssa yhteenottaneille! Itsellä esikoinen vasta 2,5 -vuotias ja silti tulee usein otettua yhteen hänen kanssaan. Hän kun ei mitään voi tehdä ennen kuin suututaan. (ainakin välistä tuntuu siltä!) ;)
-frog2 (ja rv27+3)
[color=lime][b]Äippä: [/color][/b]Kyllä nous täälläkin kiukku pintaan - että voi joku " lääkäri" antaa noin väärän diagnoosin!? Miettikääs jos " lääkäri" antais jollekin tollasen diagnoosin ihan päinvastoin, eli " kaikki ok" , vaikka kohdunkaulaa olis tosiaan vain 0,5cm.. tms.. yhtä hyvin vois noinkin käydä. Kauhea ajatus, pitäskö aina käydä varmuudeks kahdella eri lääkärillä, jotta tietäs, et voiko sanomisiin luottaa. No, joka tapauksessa onneksi te saitte siis hyviä uutisia!!! Oli varmasti _aika_ helpotus! =)
[color=green]Frog: [/color]Toivottavasti sinä saat oikean diagnoosin, ja kaikki on ok! Tulehan kertomaan kuulumiset..
[color=deeppink]Maaret(ti): [/color]Tsemppiä sokerirasitukseen! Kuullostaa hirveältä, et joutuis oleen 12h syömättä, joten todellakin voimia sulle koitokseen - toivottavasti tulokset olis miellyttäviä! (Ite en siis ole koskaan tollasessa testissä ollut, joten en oikein tiedä miten se " toimii" ..)
[color=aqua]Galluppia: [/color]Joko on isänpäivälahjat/-kortit valmiina? Me tehtiin viime viikolla seurakunnan perhepiirissä isille tyynyliina, siihen siis painettiin molempien muksujen käsien jäljet. Tänään MLL:n perhekahvilassa piirrettiin kortteja, ja kuorrutettiin pipareita (mahtavatko säästyä sunnuntaihin..). Isi saa siis tyynyliinan, pipareita ja kortin/kortteja. Muut, eli pappa, ukki, ja 2x isopapat saavat kortit. =)
Mukavaa tiistaita!
Minni & [color=teal]Mulperi [/color]25+1
Onneksi sait hyviä uutisia!! Niistä on aina mukava kuulla! =)
En kuitenkaan valita, sillä mies on isäni kanssa kantamassa kaappeja uuteen asuntoomme. Samalla pistävät olohuoneeseen lampun paikoilleen jne. Muutto pitäisi pystyä tekemään loppukuussa, pakkaamisinto vaan on ihan nollassa, kun tähän asuntoon muutettiin elokuun alussa. No, saapahan vuokraemännän poika sitten kivan kämpän... mrrrr....
Iloisista iloisimpia uutisia! Sain eilen tietää, että graduni meni esitarkastuksesta läpi ja tultaisiin hyväksymään tuossa muodossaankin. Tietty haluan korjata vielä muutaman kirjoitusvirheen ja kirjoittaa Lopuksi-luvun uudelleen, mutta käytännössä saan viimeistään perjantaina viedä tutkielmani sidottavaksi ja maanantaina tiedekuntaan tarkastettavaksi. Jos ei jotain sikaoutoa tapahdu, musta tulee maisteri 21.12.06!
Tänään oli neuvolalääkärikäynti. Paino oli noussut yli 800g/vko, mikä tietty huolestuttaa mua, koska en tod. halua mihinkään sokerirasitukseen. Syytä painonnousuun löytyy varmasti myös vaatetuksesta: ennen olen ollut trikoohousuissa yhden paidan kanssa ilman kenkiä. Nyt jouduin vaa' alle farkkuhaalarien, hupparin ja talvisaappaiden kanssa. Tyhmä terkkarisijainen... Mulla on joskus ollut vähän ongelmia painontarkkailun kanssa, enkä tykkää yhtään tällaisesta painon kyttäämisestä!
Verenpaine oli alhaalla, hb pysynyt samana, pissa puhdas. Kohdunsuu oli kiinni ja riehu-vauvamme ihan oikein päin. Just olin ehtinyt lääkärille puhua siitä, ettei vaavi ikinä vietä aikaa pää alaspäin. Aamupäivänkin potki poikittain kylkiä niin että teki kipeää. No, kyllä sitte lääkärillä osataan käyttäytyä...
Kertokaas viisaammat, varsinkin te, joilla on jo raskauksia takana, miten tavallista on pieni verituhru yhdynnän aikana/jälkeen. Meillä tuli viimeksi ihan pari tippaa, hyvä että edes huomasi. Mies huolestui heti. Itse epäilen, että limakalvot on vaan liian herkät. Lääkäri kehotti välttämään yhdyntöjä, jos verenvuotoa esiintyy. Odottajan opas sanoo sen olevan normaalia. Mitä uskoa, mitä tehdä?
*Mairanne* ja Tuuti ' osaan käyttäytyä lääkärissä' 26+3
[color=steelblue]Mikähän ihme mut nyt herätti...
Olis voinu nukkua kyllä edes vähän vielä, mutta ei tuu uni enää millään! [/color]
..ei ajatus kulje ollenkaan..palailen paremmalla ajalla asiaan!
mammutti ja Vilppu rv 25+4