Lue keskustelun säännöt.
Kreetalle vappuna
31.01.2011 |
Millaista säätä silloin todennäköisesti odotettavissa? Pakataanko tuulipuku mukaan...
Kommentit (2)
Kaksi päivää satoi, merivesi oli kylmää. Tuulta riitti niin, että rannalla piti olla takit päällä, mutta loppuviikosta oli muutama päivä, että tarkeni ottaa aurinkoakin.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Tein työtä parina sesonkina Kreetalla ja siksi kannattaakin ensimmäiseksi huomioida se, mihin päin Kreetaa olet menossa vappuna. Etelärannikolla on herkästi erilainen sää kuin pohjoisrannikolla.
Etelässä toukokuu voi olla todellakin tuulinen ja sadepäiviä tulla kummallakin rannikolla eli varautukaa. Suomalaiselle sää tosin on lämmin, oli sitten sadetta tai tuulta. Parhaimmillaan voitte nauttia auringosta 25 astetta, ei ole mahdotonta, mutta tuulisuuteen kannattaa mielestäni varautua.
Vielä lisäyksenä www.meteo.gr sivuilta löydät kartan avulla lomakohteesi ja ajankohtaiset säätiedot (ehdottomasti luotettavin). Säätiedot pystyy kertomaan englanniksi, muuten joutuu hakemaan karttojen perusteella ellei kyrillisiä aakkosia hallitse.