Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Raskaus ja raparperi

28.05.2007 |

Moikka!



Voiko raparperia syödä, jos on raskaana? Tai jos voi, niin onko siinä mitään rajoitusta minkä verran voi syödä jossain tietyssä ajassa?



Kiitokset mahdollisista vastauksista jo etukäteen!



katri72

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
28.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


että olisi mitenkään kielletty, ei ainakaan neuvolalistassani ollut mainittu. Sen olen joltakin ravitsemusterapeutilta kuullut, ettei sitä pitäisi antaa kovin pienille lapsille (joku happo syynä muistaakseni), eli en sitä ehkä raskaana mitenkään kilotolkulla söisi, ainakaan raakana. Aivan liiallisessa määrin nautittunahan mikä tahansa ruoka-aine voi olla haitallista, jopa vesi. En kyllä usko, että kohtuullisesti (normaalisti) syötynä raparperi aiheuttaa mitään.

Vierailija
2/2 |
28.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raparperi sisältää oksaalihappoa joka heikentää kalsiumin imeytymistä. En usko että on kielletty raskauden aikana, minä ainakin söin, täytyy vaan muistaa syödä myös kalsium pitoista samalla aterialla tai ainakin samana päivänä enemmän kuin normaalisti.



tiitulii

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla